عوارض جراحی لیفت صورت

عوارض جراحی لیفت صورت

یکی از عمل های زیبایی، عمل جراحی لیفت صورت است. این عمل زیبایی برای از بین بردن چین و چروک و افتادگی پوست صورت انجام می شود و باعث جوان‌ سازی و زیبایی صورت می شود.

با این حال عمل جراحی لیفت صورت یک عمل جراحی است و معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می شود؛ بنابراین خطرات و عوارض خاص خود را دارد!

این عوارض در صورت بی دقتی جراح و یا عدم مراقبت های صحیح بیمار، افزایش می یابند؛ بنابراین افرادی که تمایل دارند تا عمل جراحی لیفت صورت انجام دهند، باید در انتخاب جراح دقت فراوان داشته باشند و تمامی مراقبت های قبل و بعد از عمل را به خوبی انجام دهند.

اما عوارض جراحی لیفت صورت کدامند؟ در این مقاله به این عوارض خواهیم پرداخت؛ بنابراین این مقاله را تا به انتها بخوانید.

جراحی لیفت صورت چیست؟

جراحی لیفت صورت یا ریتیدکتومی (rhytidectomy)، یک عمل برای سفت کردن و لیفت پوست صورت است. در این عمل زیبایی بافت های صورت درمان می شوند، چربی ها و سلول های مرده پوست حذف شده و سلول های پوستی برای بازسازی تحریک می شوند.

در این روش زیبایی چین و چروک ها از بین رفته و چهره فرد جوان تر می شود. بدین ترتیب فرد اعتماد به نفس بیشتری پیدا کرده و زیباتر می شود.

در حالت کلی این عمل زیبایی برای اهداف زیر انجام می شود:

  • از بین بردن چربی و آلودگی های پوست
  • از بین بردن چربی های انباشته شده در چانه و گردن و همچنین از بین بردن تیرگی پوست
  • حذف زخم های پوستی در اطراف فک ها
  • از بین بردن چین و چروک در اطراف دهان، چشم ها و پیشانی
  • سفت کردن پوست

جراحی لیفت صورت به چه صورت انجام می شود؟

در جراحی لیفت صورت، برش هایی در اطراف صورت ایجاد می شود. این برش ها در قسمت بالای پیشانی، زیر فک، پشت گوش و پایین چانه ایجاد می شوند.

معمولا برش در داخل خط مو ایجاد شده و غیر قابل مشاهده خواهد بود. سپس پوست پاکسازی شده و بعد از حذف چربی ها و پوست اضافی، پوست کشیده شده و بخیه می خورد.

این عمل زیبایی یک عمل تهاجمی بوده و عوارض طبیعی خود را خواهد داشت، که این عوارض به مرور از بین خواهند رفت.

زمان این عمل زیبایی می تواند بین 2 تا 6 ساعت باشد و با توجه به میزان چین و چروک ها افزایش می یابد.

جراحی لیفت صورت به چه صورت انجام می شود؟

عوارض جراحی لیفت صورت کدامند؟

از عوارض احتمالی عمل لیف صورت، می توان به مواردی که در ادامه بیان خواهیم کرد، اشاره کرد.

1- هماتوم یا خون مردگی

یکی از عوارض این عمل زیبایی، ایجاد خون مردگی است که بیشتر بر اثر استفاده از داروهایی مانند آسپرین و داروهای ضد انعقاد خون ایجاد می شود. در مواردی ممکن است که این لخته خون نیازی به درمان نداشته باشد و خود به خود رفع شود؛ اما در موارد شدیدتر ممکن است که نیاز به خارج کردن لخته خون باشد.

برای پیش‌گیری از این عارضه، بیمار باید از 2 هفته قبل از عمل مصرف داروهای ضد انعقاد خون را کنار بگذارد؛ همچنین مصرف سیگار، الکل، داروهای گیاهی و… از دو هفته قبل از عمل ممنوع است.

2- درد ناحیه صورت

درد یک عارضه کاملا طبیعی است، که معمولا بعد از عمل جراحی لیفت صورت، به صورت خفیف وجود خواهد داشت و با مسکن از بین می رود. این درد خفیف تا 3 روز می تواند ادامه داشته باشد و بعد از آن اثری از آن نخواهد بود.

3- بی حسی پوست

بعد از عمل لیفت صورت، صورت متورم شده و پوست بی حس خواهد شد که این مشکل نیز با برطرف شدن تورم از بین خواهد رفت.

4- تورم

تورم نیز یکی از عوارض طبیعی بعد از عمل زیبایی لیفت صورت است و جای نگرانی ندارد. این عارضه گذرا بوده و بعد از حداکثر 4 هفته از بین خواهد رفت.

5- ناهمواری های بعد از لیفت صورت

در برخی از موارد ممکن است که فرد با دست زدن به صورت خود احساس ناهمواری بر روی سطح صورت خود کند. این مساله زمانی که همراه با لیفت صورت، ژل نیز به زیر پوست تزریق شده باشد، بیشتر احساس خواهد شد.

مشکل ناهمواری پوست نیز بعد از اینکه تورم صورت از بین رفت، رفع خواهد شد؛ بنابراین جای نگرانی چندانی ندارد.

6- غیر قرینگی در دو طرف صورت

یکی دیگر از عوارض احتمالی عمل لیفت صورت، غیر قرینگی در دو طرف صورت است. ممکن است که در اطراف لب و چشم ها این غیرقرینگی احساس شود؛ اما این عارضه نیز معمولا به مرور از بین خواهد رفت و در موارد شدیدتر با ماساژ و فیزیوتراپی از بین می رود.

عوارض جراحی لیفت صورت کدامند؟

7- سروما

سروما یا تجمع مایع خونابه در زیر بافت ها، یکی دیگر از عوارض عمل جراحی لیفت صورت است.

این عارضه از عوارض نادر در جراحی لیفت صورت است و در صورت بروز باید این مایع توسط سرنگ از زیر پوست تخلیه شود و بعد روی ناحیه با پانسمان فشاری، پانسمان شود.

8- نکروز پوستی

از دیگر عوارض نادر که ممکن است بعد از جراحی لیفت صورت اتفاق بیفتد، از بین رفتن پوست یا نکروز پوستی است.

این عارضه بیشتر در افراد سیگاری دیده می شود و برای درمان باید از پمادهای موضعی مخصوص استفاده کرده و از زخم ها به خوبی مراقبت کرد.

9- احتمال آسیب عصب حسی یا حرکتی

در حین جراحی لیفت صورت ممکن است که عصب حسی یا حرکتی آسیب ببینند، که البته احتمال این عارضه بسیار کم است و در صورتی که پزشک جراح از مهارت و توانایی کافی برخوردار باشد، این عارضه هیچ‌گاه اتفاق نخواهد افتاد.

10- احتمال باقی ماندن جای اسکار

معمولا جراح زیبایی برش را در قسمتی ایجاد می کند، که قابل مشاهده نباشد؛ اما در مواردی ممکن است که جراح برش را در جای نامناسبی ایجاد کرده و باعث باقی ماندن جای زخم و نازیبایی صورت شود.

11- احتمال عفونت

عفونت یکی دیگر از عوارض جراحی لیفت صورت است که ممکن است اتفاق بیفتد و باید با داروهای تجویزی این عارضه را درمان کرد.

12- بدشکلی گوش

یکی دیگر از مشکلات، بدفرمی گوش است که معمولا چندان قابل مشاهده نیست و تنها خود فرد ممکن است که این عارضه را احساس کند.

13- ریزش موی اطراف ناحیه برش

از آنجایی که برش در محل رویش مو ایجاد می شود، ممکن است که موی اطراف ناحیه برش دچار ریزش شوند.

14- جابجایی محل رویش مو در ناحیه شقیقه ها

یکی دیگر از عوارض نادر در جراحی لیفت صورت، جابجایی محل رویش مو در ناحیه شقیقه ها است.

15- آسیب به شاخه های عصبی صورت

خطرناک ترین عارضه عمل جراحی لیفت صورت، آسیب اعصاب حرکتی صورت است. این عارضه بسیار نادر است و تنها زمانی ایجاد می شود که جراح بسیار بی تجربه و کم دقت باشد.

نمونه لیفت صورت

سخن آخر

عمل جراحی لیفت صورت، یک عمل زیبایی تهاجمی است که معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می شود؛ بنابراین ریسک و عوارض خاص خود را دارد.

در این عمل برخی از عوارض بسیار شایع بوده و به مرور از بین خواهند رفت؛ اما برخی از عوارض ممکن است که دردسرساز شوند. بنابراین بیمار باید در انتخاب جراح بسیار دقت کند و خود نیز تمامی مراقبت های لازم را به خوبی انجام دهد تا از عوارض این عمل پیشگیری کند.

ما در این مقاله سعی کردیم تا شما را با عوارض عمل جراحی لیفت صورت آشنا کنیم. در صورتی که بخواهید درباره این عمل زیبایی یا سایر عمل های ما در تاپ کلینیک اطلاعات بیشتری کسب کنید، همچنان با ما در این سایت همراه باشید.

همه‌ی شما عزیزان می توانید از طریق راه های ارتباطی ما در اینستاگرام، تلگرام، واتس اپ و یا تماس با شماره 09394216199 از مشاوره و راهنمایی رایگان ما بهره مند شوید.

سوالات متداول

آیا عمل جراحی لیفت صورت دائمی است؟

عمل جراحی لیفت صورت می تواند بین 2 الی 10 سال دوام داشته باشد. ماندگاری این عمل به عوامل متعددی بستگی دارد و در صورتی که فرد مراقبت های لازم را انجام دهد می تواند مدت زمان ماندگاری جراحی را افزایش دهد.

آیا فرد بعد از عمل جراحی لیفت صورت می تواند فعالیت های ورزشی انجام دهد؟

خیر؛ فرد بعد از عمل به مدت چند هفته نباید فعالیت های ورزشی سنگین انجام دهد.

متفرقهدکتر فرشاد مختاری نژادمشاهده نوشته ها

دکتر فرشاد مختاری نژاد

تخصص جراحی عمومی - دکترای حرفه‌ای پزشکی | محتوای فوق زیرنظر دکتر فرشاد مختاری نژاد متخصص جراحی عمومی و دکترای حرفه ای پزشکی با شماره نظام پزشکی: 109793 نگاشته شده است. درباره ما - فیس بوک - اینستاگرام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با دکتر: ۰۹۳۹۴۲۱۶۱۹۹