پانسمان جای ماموپلاستی

می خواهید بدانید که چگونه بعد از عمل جای ماموپلاستی را پانسمان کنید؟ یا چه مدت بعد از ماموپلاستی جای بخیه ها را شست و شو دهید؟

ابتدا در این مقاله به صورت مختصر در مورد ماموپلاستی صحبت خواهیم کرد، سپس به بررسی سوالاتی راجب پانسمان جای زخم، مراقبت از پانسمان و مدت زمان استفاده از پانسمان بعد از جراحی ماموپلاستی و توضیحات بیشتر خواهیم پرداخت، و به تمامی این سوالات پاسخ می دهیم؛ اگر هنوز ماموپلاستی را انجام نداده اید بهتر است این مطلب را برای داشتن اطلاعات کافی مطالعه کنید. اگر هم ماموپلاستی را انجام داده اید جدا از دستورات جراح برای دانستن نکات کاربردی تا آخر این مطلب با ما باشید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مشاوره و رزرو وقت از تاپ کلینیک از طریق شماره زیر با ما در ارتباط باشید.

09394216199

آشنایی مختصری با ماموپلاستی

ماموپلاستی از دو کلمه “مامو” و “پلاستی” تشکیل شده است که مامو به معنای بافت پستان و پلاستی به معنی جراحی پلاستیک و زیبایی است. این روش برای از بین بردن یا درمان پستان بخاطر سرطان می تواند باشد یا اینکه برای اصلاح و تغییر بافت پستان برای زیبایی بیشتر است.

در تغییر شکل پستان، پستان معمولاً کوچک تر شده و در موقعیت بالاتری قرار می گیرد.

پانسمان جای زخم در ماموپلاستی

پس از جراحی ماموپلاستی یا زیبایی سینه، نحوه پانسمان آن بسیار مهم است. هر جراح فرم دهی خاص خود را دارد اما نوع جراحی در اکثر کشورها و جراحی ها یک نوع است و تفاوتی در نحوه جراحی وجود ندارد.

جراحی کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی یکی از موثرترین راه ها برای فرم دهی و کاهش حجم سینه است که باعث زیبایی و تناسب بیشتر بین سینه ها می شود. پانسمان ماموپلاستی بر روی بافت های برش داده شده و چربی های حذف شده و پوست اضافی انجام می شود.

با توجه به این برش ها روی سینه بهتر است به موقع پانسمان های ماموپلاستی را انجام دهید تا از بروز عفونت و طولانی شدن دوره نقاهت جلوگیری کنید.

پانسمان جای زخم در ماموپلاستی

چگونگی پانسمان بعد از ماموپلاستی

پانسمان رایج ماموپلاستی بعد از جراحی با استفاده از گاز و خط بخیه است. این پانسمان با استفاده از تکه باند های مخصوص بر روی زخم استریل شده و بانداژ کردن دور پستان پیچیده می شود.

با این کار پانسمان کمترین تحرک را داشته و به راحتی نگه داشته می شود. اگرچه این پانسمان در مراحل اولیه در مکان خود به خوبی نگه داری می شود ولی بعد از مدتی پانسمان میل به جمع شدن از سطح پستان را پیدا می کند.

بنابراین، بعد از مدتی اثر فشرده سازی خود را از دست می دهد. بنابراین، بعد از مدتی اگر همان بانداژ یا پانسمان شل مورد استفاده قرار گیرد، استرس و اضطراب را در بیمار زیاد می کند و حتی استفاده از این بانداژ شل برای بیمار بسیار دشوار است.

معمولاً جراح قصد دارد که پانسمان دست نخورده باقی بماند اما استفاده از آن پیچیدگی های خاصی بخاطر برآمدگی پستان دارد.

پانسمان های سنتی بخاطر اینکه از گاز، پد و باند تشکیل شده بود، می تواند بین بیماران محبوب باشد. اما این نوع باندپیچی می تواند سست باشد و از جای خود خارج شود یا ممکن است هنگام بستن باعث نکروز ناشی از فشار زیاد شود.

علاوه بر این، پانسمان های سنتی می توانند باعث رطوبت در اطراف پستان بخاطر باندپیچی کل سطح پستان شود و مشکلات مختلفی را برای بیمار بوجود آورد. همچنین برداشتن این پانسمان ها نیز بسیار دشوار است تا جایی که موقع برداشتن پانسمان باعث ناراحتی و درد بیمار شود. بیشتر بیماران برای رفع شل شدگی از سینه بند  برای کنترل شرایط استفاده می کنند.

علاوه بر این، استفاده از آن ارزان است و می تواند شرمساری و خجالت ناشی از باندپیچی دور پستان و حتی سوزش که با پانسمان همراه است را از بین ببرد. یکی دیگر از مزایای استفاده از پانسمان سنتی بازگشت سریع بیماران به خانه یا محل کار خود برای فعالیت های روزمره است.

روش دیگر مورد استفاده مانند روش سنتی است. در این روش نیز بعد از اینکه بخیه ها زده شدند با استفاده از پانسمان محل زخم ها بسته می شوند. برای جلوگیری از عفونت معمولاً آنتی بیوتیک توسط دکتر تجویز می شود.

پانسمان ها باید چند روز بعد از ماموپلاستی بر روی مناطقی که بخیه انجام شده باید قرار داده شوند. بعد از تعویض پانسمان تا یک هفته بعد از جراحی سینه درد و کبودی سینه کاهش پیدا می کند. برای اینکه بتوانید پانسمان های خود را به راحتی تعویض کنید باید یکی از افراد خانواده به شما کمک کند تا به راحتی و بدون درد پانسمان ها تعویض شوند.

توصیه می شود در صورتی که خودتان پانسمان را به طور مکرر تعویض می کنید، حتما نحوه صحیح و اصولی پانسمان را از پزشک معالج خود یاد بگیرید.

پانسمان ها با تشخیص و صلاحدید پزشک می توانند عوض شوند و از گازهای استریل تازه ای برای این زخم ها استفاده شود. در واقع ضد عفونی کردن زخم نیز قبل از پانسمان از جمله نکات مهم بعد از عمل ماموپلاستی است.

برش ها و زخم ماموپلاستی چگونه است؟

برش ها و زخم ماموپلاستی چگونه است؟

جراحی ماموپلاستی موضوعی است که باعث نگرانی بیشتر افرادی می شود که قصد انجام آن را دارند. جراحی زیبایی سینه به دلایل مختلف مانند درمانی (سرطان)، کوچک کردن حجم سینه با استفاده از روش های مختلف از جمله ماموپلاستی یا پیکرتراشی انجام می شود.

البته در برخی موارد نیز برای حجم دهی به سینه با استفاده از پروتز سینه این جراحی نیز انجام می شود. این جراحی بیشتر برای کاهش یا افزایش سایز سینه ها می باشد که امروزه بین خانم ها محبوبیت زیادی دارد.

امروزه روش های مختلفی برای برش ها و زخم های ماموپلاستی ابداع شده است. اما همواره برای دست یابی به بهترین عملکرد با پزشک جراح خود در ارتباط باشید تا بتوانید بهترین نتایج را داشته باشید. خطوط برش و زخم ها به دو صورت است.

برخی از خطوط برش در خط طبیعی پستان انجام می شود و سایر برش ها در سطح پستان قابل مشاهده هستند. برش های انجام شده در خطوط پستان دائمی هستند ولی با گذشت زمان امکان اینکه کم رنگ یا با استفاده از کرم های مخصوص از بین روند، وجود دارد.

با این حال، جراح همواره در پی باقی گذاشتن کمترین جای زخم در سطح پستان برای دیده شدن نتایج مطلوب است. توصیه می شود برای بهتر دیده شدن جاهای زخم و برش ها از جراحان و متخصصین قبل از جراحی مشاوره های لازمه را بگیرید.

مدت زمان استفاده از پانسمان

هر جراحی نسبت به مدت زمان خود دارای دوره نقاهت و بهبودی است و مدت زمان استفاده از پانسمان خود را دارد. اما برای استفاده از پانسمان در ماموپلاستی بهتر است روز جراحی و شب آن از سینه بند یا کرست استفاده نشود. اما برای 6 هفته اول بهتر است از سینه بند همراه با پانسمان استفاده شود.

اگر جراحی ماموپلاستی را به منظور کاهش حجم سینه و زیبایی آن انجام داده اید، با تعویض صحیح پانسمان کبودی و درد آن در هفته اول کاهش چشم گیری خواهد داشت ولی اگر از پروتز ها برای افزایش حجم سینه استفاده شده است می توان گفت نسبت به هر فرد این عمل می تواند متفاوت باشد اما به طور میانگین ظرف مدت دو هفته کاهش زیادی در درد و ورم سینه مشاهده خواهد شد.

برای نتیجه مطلوب، برای از بین بردن برش ها و جای زخم بهتر است دو ماه پس از جراحی از پانسمان استفاده شود تا بهبودی کامل در نقاط بخیه زده شده ایجاد شود. حتماً در دو ماه ابتدایی از انجام فعالیت های سنگین مانند شنا و… جلوگیری شود. پانسمان ها بیشتر به منظور محافظت از جای بخیه و برش های داده شده در سطح پستان و همچنین بهبودی کامل محل زخم ها بسته می شوند.

نحوه مراقبت از پانسمان بعد از ماموپلاستی

نحوه مراقبت از پانسمان بعد از ماموپلاستی

دانستن نکات بهبودی بعد از ماموپلاستی و رعایت نکات آن می تواند بهبودی بهتری را برایتان به همراه داشته باشد.

نحوه مراقبت از پانسمان بعد از ماموپلاستی به شرح زیر است:

  • بیمار بعد از انجام جراحی زیبایی سینه (ماموپلاستی) باید از دراز کشیدن به مدت طولانی جلوگیری کند.
  • عدم مصرف دخانیات دخانیان و نوشیدنی های الکل دار به مدت چهارده روز
  • استفاده منظم از داروهای تجویز شده توسط پزشک به منظور بهبودی سریع و برداشتن بخیه های جراحی ماموپلاستی
  • عدم انجام فعالیت های سنگین مانند شنا به مدت دو ماه بعد از جراحی
  • استفاده از نوشیدنی های ویتامین دار برای تامین و جبران کمبود آب از دست رفته بدن (استفاده از نوشیدنی ها را به مدت دو هفته بعد از جراحی فراموش نشود)
  • ارائه گزارش در دوره نقاهت خود به پزشک و مشورت با او برای رفع عوارض ناشی از جراحی
  • استفاده از کرم های مرطوب کننده برای رفع خشکی پوست بخصوص در محل های که خارش یا پوست پوست شده اند (حتماً اطراف سینه خود را برای رفع خشکی پوست و عوارض بعدی آن مرطوب نگه دارید)
  • مراقبت از جای بخیه های جراحی ماموپلاستی و خشک نگه داشتن محل آن (استفاده نکردن از شنا یا دوش برای بهبود سریع جای بخیه ها مورد انتظار است)
  • مشورت با پزشک برای تعیین زمان بارداری و شیردهی

به طور معمول بعد از جراحی ماموپلاستی یک الی دو هفته زمان نیاز است تا بخیه ها باقی بمانند. بعد از این مدت نیز به تشخیص پزشک بخیه ها برداشته می شوند یا اینکه در جای خود برای چند مدت دیگر باقی می مانند.

اما بعد از برداشته شدن بخیه ها، می توانید جای زخم ها را با آب و صابون به آرامی شست و دوش بگیرید. توجه داشته باشید اگر درد داشته باشید، حتماً سریع دوش بگیرید و محل جراحی پستان خود را به آرامی و بدون فشار شست و شو دهید.

تا قبل از برداشتن بخیه ها از دوش گرفتن یا شست و شو زخم ها خودداری کنید. رطوبت می تواند به محل زخم های شما نفوذ کرده و باعث ایجاد عفونت در سینه ها و حتی دیگر اندام های بدنتان شود. این عوارض دوره درمان و بهبودی بعد از جراحی را بیشتر کرده و طول مدت آن را افزایش می دهد.

تورم و دردی که بعد از جراحی ماموپلاستی در اثر عفونت ایجاد می شود می تواند موارد بسیار خطرناکی را بوجود بیاورد. میکروب ها در رطوبت رشد بهتری داشته و از طریق بخیه ها به بدن نفوذ کرده و جراحی سینه را بدون نتیجه می کنند.

بهتر است حتی زمان حمام کردن و دوش گرفتن یا پاک کردن جای زخم ها و محل بخیه ها را با پزشک خود در میان بگذارید و با مشورت او اقدامات لازم را انجام دهید.

مورد دیگری که در شست و شوی محل زخم ها باید به آن دقت کرد از بین نرفتن عفونت ها حتی با وجود مصرف آنتی بیوتیک ها است و می تواند دامنه گسترش عفونت را بیشتر و شدیدتر کند.

بعد از بر داشتن بخیه ها در بیشتر مواقع کبودی و درد کاسته می شود و حتی تورم ناشی از جراحی نیز از بین می رود و با دستور و تجویز پزشک می توانید حمام کنید و زخم های خود را شستشو دهید. بعد از برداشتن پانسمان ها باید تا مدت چند هفته از سینه بند های مخصوص بعد از جراحی سینه استفاده کنید تا فرم و بافت سینه بتواند شکل گیری خود را انجام دهد.

نکته مهم در رابطه با شستشو بعد از انجام ماموپلاستی این است که انجام این کار باید با ملایمت و آرامی انجام گیرد تا آسیبی به زخم ها موجود در این ناحیه وارد نشود. همچنین بهتر است که از پزشک متخصص خود در رابطه با نحوه شستشو و همچنین استفاده از مواد شوینده برای شستشوی این ناحیه سوالاتی بپرسید تا با توجه به شرایط پوستی و زخم شما بهترین راهنمایی را انجام دهد.

شستشوی بخیه بعد ازماموپلاستی

توصیه جراحان تاپ کلینیک

به توصیه های بعد از عمل جراحی ماموپلاستی به دقت عمل کنید. نحوه پانسمان صحیح جای بخیه های ماموپلاستی و انجام به موقع آن شما را از خطرات عفونت درو نگه می دارد.

اگر هنوز به اقدام در مورد جراحی ماموپلاستی نکرده اید پیشنهاد می کنیم مطالب بیشتری را در مورد این جراحی در این سایت بخوانید.

در صورت داشتن هر گونه سوال می توانید با شماره های  درج شده در سایت با ما تماس بگیرید.

نتیجه گیری

پانسمان زخم های حاصل از جراحی ماموپلاستی به دلیل برش های قابل توجه ای که روی سینه ها ایجاد شده به مراقبت های بیشتر در دوره نقاهت نیاز دارد، همچنین تعویض صحیح و به موقع پانسمان های ماموپلاستی می تواند در جلوگیری از بروز عفونت و پیچیده شدن روند ریکاوری نقش بسیار مهمی را ایفا کند که باید به این نکته توجه ویژه ای داشته باشید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مشاوره و رزرو وقت از تاپ کلینیک از طریق شماره زیر با ما در ارتباط باشید.

09394216199

سوالات متداول پانسمان بعد از ماموپلاستی

چه موقع می توانیم جای بخیه ها شست و شو دهیم؟

بعد از برداشتن بخیه ها می توانید آن ها را شست و شو دهید. زمان برداشتن بخیه ها را جراح مشخص می کند اما به طور معمول یک الی دو هفته بعد از ماموپلاستی آن ها را بر می دارند.

شست وشوی جای بخیه ها در ماموپلاستی چگونه است؟

جای زخم ها را با آب و صابون به آرامی و بدون فشار شست و شو دهید و سپس دوش بگیرید.

چرا پانسمان به موقع ماموپلاستی مهم است؟

تعویض به موقع و صحیح ماموپلاستی برای جلوگیری از عفونت و طولانی شدن دوره نقاهت مهم است.

ماموپلاستیدکتر فرشاد مختاری نژادمشاهده نوشته ها

دکتر فرشاد مختاری نژاد

تخصص جراحی عمومی - دکترای حرفه‌ای پزشکی | محتوای فوق زیرنظر دکتر فرشاد مختاری نژاد متخصص جراحی عمومی و دکترای حرفه ای پزشکی با شماره نظام پزشکی: 109793 نگاشته شده است. درباره ما - فیس بوک - اینستاگرام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با دکتر: ۰۹۳۹۴۲۱۶۱۹۹