عمل بینی بدون تامپون چیست؟ و چگونه انجام میشود + مزایا و معایب آن

عمل بینی بدون تامپون یکی از روش های جراحی زیبایی بینی است که در آن از تامپون و یا فیتیله استفاده نمی‌شود. در گذشته استفاده از تامپون بعد از عمل بینی بسیار شایع بود که باعث استرس و نگرانی افراد هنگام خارج کردن تامپون می‌شد.

ما در این مقاله قصد داریم تا در مورد جراحی بینی بدون تامپون صحبت کنیم و مزایا و معایب آن را نیز بیان کنیم. با ما در ادامه مقاله همراه باشید.

عمل بینی بدون تامپون چگونه انجام میشود؟

این یک واقعیت است که تکنیک های مورد استفاده در عمل جراحی بینی در سال های اخیر پیشرفت چشمگیری داشته است، امروزه به‎لطف بخیه‌های اندکی که زده می‎شوند، از تامپون بعد از جراحی بینی استفاده نمی‎شود. درحالی‎که تا ۱۰ سال گذشته از فیلترهایی به طول تقریبا ۲ سانتی‎متر برای هر سوراخ بینی استفاده می‎شد!

در عمل بدون تامپون، پس از جراحی بینی، تامپون یا پانسمان سنتی که قبلاً استفاده می‌شد، حذف می‌شود و به جای آن از روش‌های دیگر برای کنترل خونریزی و حفظ شکل نتایج استفاده می‌شود.

روش‌های مختلف بدون تامپون شامل موارد زیر می‌باشد:

 1. لوله‌گذاری: در این روش، لوله‌ای نازک و انعطاف پذیر در داخل بینی قرار داده می‌شود تا خونریزی را کنترل کند. لوله به صورت طبقات قابل تغييري ساخته شده است كه به طور همزمان با كم كردن خروجي خوابيده و يك لوله با قطر كمتر جايگزين شود.
 2. الیکتروکوتری: در این روش، از دستگاه الکتروکوتری برای تنظیم خونریزی استفاده می‌شود. این دستگاه با استفاده از جرقه‌های الکتریکی، عروق را مختل می‌کند و خونریزی را کنترل می‌کند.
 3. لوله‌گذاری و الکتروکوتر: در بعضی موارد، همزمان از لوله‌گذاری و الکتروکوتر استفاده می‌شود تا خونریزی بهبود چشمگیری داشته باشد.
 4. استفاده از ژل: در بعضی موارد، پس از جراحی، ژل خاص به ناحيه بيني تزريق مي شود كه باعث كنترل خوابيده و جلوگيري از خروج خوابيده های بالقوه شده و نسبت به لوله گذاري يك رفع سطحي تامپون هست.

جراحی بدون تامپون برخلاف روش سنتی با تامپون که نسبتا آسان تر و کم درد تر است، اما همچنان نیاز به مراقب پس از جراحی را دارد.

مزایا عمل بینی بدون تامپون

مزایای جراحی بینی بدون تامپون به شرح زیر است:

 • به آسانی نفس کشیدن
 • احساس ناخوشایند تامپون که برای بیماران بعد از عمل بینی به وجود می‌آمد، وجود ندارد
 • کاهش درد
 • افزایش سرعت بهبودی
 • عدم خشک شدن خونآبه در داخل بینی
 • کاهش تورم

معایب جراحی بینی با تامپون چیست؟

معایب جراحی بینی با تامپون شامل موارد زیر است که با جراحی بینی بدون تامپون این معایب برطرف شده است:

 • کشیدن تامپون برای بیمار احساس ناخوشایندی دارد.
 • تامپون باعث ایجاد مشکل در تنفس می‌شود.
 • پس از برداشتن تامپون ممکن است که سپتوم بینی تثبیت نشود.
 • تامپون اگر به مدت طولانی در بینی بماند باعث بروز عفونت میشود

هزینه جراحی بینی بدون تامپون

هزینه جراحی بینی با توجه به نوع عملی که پزشک برای بیمار صلاح دیده و انجام میدهد و نسبت به وضعیت هر بیمار متفاوت است، اما بطور کلی جراحی بینی باز بدون تامپون هزینه بیشتری نسبت به جراحی بسته بدون تامپون دارد، زیرا جراح لازم است با دقت بیشتری برای رفع مشکلات اساسی‎تر پیش برود.

پیشنهاد می‎کنیم در اولین جلسه مشاوره در مورد بهترین روش مناسب برای خود و هزینه نهایی آن با پزشک متخصص بینی صحبت کنید.

اقداماتی که قبل از عمل بینی بدون تامپون باید انجام دهید

در عمل بینی بدون تامپون مانند جراحی بینی معمولی رعایت یک سری از نکات قبل عمل الزامی است.

 • پیش از عمل از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون مانند: آسپرین یا ایبوپروفن خودداری کنید.
 • از کشیدن سیگار و قلیان قبل از جراحی خودداری کنید.
 • از نوشیدن مشروبات الکلی قبل از عمل بینی اجتناب کنید.
 • به طور کامل قبل از جراحی بینی استراحت کنید.
 • انجام و ارائه آزمایشات خواسته شده توسط پزشک قبل جراحی بینی الزامی است.

 

کلام آخر

در این مقاله در مورد عمل بینی بدون تامپون، صحبت کردیم و ابعاد مختلف این موضوع را مورد بررسی قرار دادیم، شما می توانید جراحی بینی خودتان را به دست جراحان باتجربه ما در تاپ کلینیک بسپارید و مطمئن باشید که بینی شما، به بهترین و جدید ترین شیوه جراحی خواهد شد.

در تاپ کلینیک این نوع جراحی های حساس توسط پزشک و پرسنل متخصص انجام میشود که در نهایت موجب رضایت بیمار و جلوگیری از بروز عوارض نامطلوب بعد از جراحی میشود. جهت کسب اطلاعات بیشتر از طریق شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

09394216199

سوالات متداول

آیا جراحی بینی بدون تامپون ضرر دارد؟

از نظر پزشکان بینی این جراحی بدون استفاده از تامپون هیچ ضرری ندارد و بالعکس با مزایایی مانند کاهش درد و افزایش سرعت بهبودی و… که در این مقاله ارائه کردیم همراه است.

قبل از جراحی بینی بدون تامپون چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

قبل از جراحی بینی باید به نکاتی مانند: عدم مصرف سیگار، قلیان، مشروب و… که جزیئات کامل آن در این مقاله ذکر شده است توجه داشته باشید.

رینوپلاستیدکتر فرشاد مختاری نژادمشاهده نوشته ها

دکتر فرشاد مختاری نژاد

تخصص جراحی عمومی - دکترای حرفه‌ای پزشکی | محتوای فوق زیرنظر دکتر فرشاد مختاری نژاد متخصص جراحی عمومی و دکترای حرفه ای پزشکی با شماره نظام پزشکی: 109793 نگاشته شده است. درباره ما - فیس بوک - اینستاگرام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *