چه کسانی باید کانتوپلاستی یا عمل چشم گربه ای انجام دهند؟

چه کسانی باید کانتوپلاستی یا عمل چشم گربه ای انجام دهند؟

چشم ها از مهم ترین قسمت های صورت هستند که تاثیر زیادی در برقراری ارتباط موثر با دیگران دارند. به بیان دیگر، گاهی چشم ها حرف های بیشتری برای گفتن دارند تا زبان! اما گاهی پیش می آید که برخی از افراد، برخلاف زیبایی و جذابیت ظاهریشان، از نعمت داشتن چشمانی نافذ و تاثیرگذار بی بهره اند.

برخلاف گذشته، در حال حاضر فناوری های جدید پزشکی، راه هایی پیدا کرده اند تا همه ی افراد بتوانند چشمانی زیبا، نافذ و اثرگذار داشته باشند. کانتوپلاستی، یکی از پرطرفدارترین راه های زیباتر کردن چشم ها است.

در ادامه علاوه بر آشنایی با کانتوپلاستی، مزایا، افراد مناسب برای این عمل و دیگر موارد مربوط به این عمل زیبایی را بررسی می کنیم.

کانتوپلاستی چیست؟

کانتوپلاستی یا جراحی چشم گربه ای، از جمله جراحی هایی است که بسیاری از افراد برای زیبایی بیشتر چهره شان، انجام می دهند. کانتوس نام قسمت بالایی گوشه ی خارجی چشم است و اسم جراحی، از این قسمت گرفته شده است.

در این جراحی، چشم ها در قسمت گوشه دچار کشیدگی می شوند و به بالا متمایل می شوند. به این ترتیب، ظاهر چشم ها، به زیبایی چشمان یک گربه تغییر می کند. افراد با انجام این جراحی احساس زیبایی بیشتری می کنند و با اعتماد به نفس بیشتری در محافل حضور می یابند.

کانتوپلاستی مناسب چه کسانی است؟

کانتوپلاستی مناسب چه کسانی است؟

کانتوپلاستی، یکی از جراحی های زیبایی آسان است که اکثر افرادی که بیشتر از 18 سال سن دارند، می توانند آن را انجام دهند.

البته شرایطی عمومی درباره ی این عمل وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

 • افراد متقاضی باید از سلامت عمومی برخوردار باشند: این جراحی عموما به وسیله ی بیهوشی عمومی انجام می شود. به همین دلیل، متقاضیان این جراحی، بایستی پیش از عمل، شرایط خود را بررسی کرده، با پزشک متخصص در جریان بگذارند تا عملشان با کمترین میزان عوارض صورت بگیرد.
 • کسانی که دارای پلک های افتاده یا دارای پف و چین و چروک هستند، بایستی پیش از جراحی چشم گربه ای، چشم و ابروی خود را لیفت دهند و سپس به این عمل مبادرت کنند.

توجه کنید! به طور کلی، پیش از عمل چشم گربه ای، شرکت در چندین جلسه ی مشاوره برای کسب اطلاعات کافی و واقع بینانه نگاه کردن به نتایج، ضروری است.

عمل چشم گربه ای به چند شیوه قابل انجام است؟

کانتوپلاستی در واقع یکی از پرطرفدارترین انواع جراحی چشم گربه ای است که ساز و کار آن در بالا بیان شد. در ادامه به تفصیل روش های قابل انجام برای داشتن چشمان گربه ای را شرح خواهیم داد.

عمل چشم گربه ای به چند شیوه قابل انجام است؟

کانتوپلاستی

در این روش درمان که بین 2 تا 4 ساعت به طول می انجامد، پزشک عموما با بی حس کردن موضع و یا در برخی موارد بیهوشی عمومی، عمل را انجام می دهد.

این عمل به صورت زیر انجام می شود:

 1. پزشک عضله ی حلقوی را برشی جزئی می زند.
 2. تاندون کانتالِ نزدیک به کاسه ی چشم را از استخوان جدا می کند و می برد.
 3. بخش داخلی پلک پایینی را به جایی که تاندون بریده شده، می رساند.
 4. پلک پایین برای رسیدن به نقطه ی مذکور، تا حدی به بالا کشیده می شود. نهایتا به استخوان کاسه ی چشم می رسد.
 5. با متصل شدن این دو قسمت، بخش های اضافی پوست قطع می شوند و محل برش بخیه می شود.

انجام تمامی مراحل بالا سبب کشیده شدن چشم ها می شود و دیگر از حالت خستگی در چشمان خبری نخواهد بود. امکان دارد موارد متعددی مانند بیشتر شدن سن، بعد از چند سال نیاز به انجام دوباره ی کانتوپلاستی را ایجاد کند.

روش لترال کانتوپلاستی

این روش جراحی چشم گربه ای که عموما سبب رفع افتادگی پلک ها می شود، به کشیدگی چشم ها کمک می کند. این عمل که معمولا برای پلک های بالایی قابل استفاده است، در مواردی برای پلک های پایینی هم کاربرد دارد.

بازیگران کره ای زیاد از این روش بهره می برند. بالا کشیدگی پلک ها و گوشه های خارجی چشم ها از جمله تغییرات ناشی از این عمل است.

عمل اپیکانتوپلاستی

این روش از درمان، برای کشیدگی قسمت های درونی چشم کاربرد دارد.

عمل کانتوپکسی

برخلاف روش کانتوپلاستی، در این شیوه ی درمان عضلات حلقوی دچار تغییر نمی شوند. این شیوه برای کم کردن فاصله ی بین عضله و تاندون ذکر شده، از بخیه استفاده می کند. در این شیوه هم برای برطرف کردن مشکل پلک افتاده، پوست مازاد پلک را می برند.

کانتوپلاستی و بلفاروپلاستی چه فرقی با هم دارند؟

عمل اکتروپیون

با این روش پلک هایی که در اثر پیری دچار افتادگی می شوند را می توان با این روش به حالت قبلی خود بازگرداند. اگر افتادگی پلک های ( پایینی) شما تا اندازه ای زیاد است که امکان استفاده از دیگر روش های عمل چشم گربه ای وجود ندارد، می توانید از این روش درمانی برای بهبود ظاهر چشمان خود استفاده کنید.

کانتوپلاستی و بلفاروپلاستی چه فرقی با هم دارند؟

بلفاروپلاستی یک عمل برای جوان کردن عضله های چشم است و برای برطرف کردن پوست های اضافه ی آن انجام می گیرد. اما کانتوپلاستی با تغییر دادن شکل کلی چشم، به زیبایی آن کمک می کند.

بعد از جراحی چشم گربه ای چه مراقبت هایی لازم است؟

 • اینکه تا 7 روز بعد از عمل، تا حدی دچار کبودی و یا ورم در ناحیه ی چشم شوید، امری عادی است.
 • برای اینکه هر چه سریع تر پروسه ی درمانی خود را طی کنید، پزشک شما داروهایی به شما ارائه خواهد داد که بایستی دقیقا مطابق با دستور نوشته شده، آن ها را مصرف کرد.
 • در صورتی که چشم فرد دچار خشکی شود، می توان با استفاده از قطره های مخصوص (اشک مصنوعی) آن را درمان کرد.
 • بنا به تشخیص پزشک معالج، بایستی برای مدتی فعالیت هایی که سبب خستگی و آزار دیدن چشمان شما می شوند را انجام ندهید. مثل کتاب خواندن و یا تماشای فیلم و سریال.
 • بهتر است برای دستیابی به بازدهی بالای این عمل، همراه با عینک آفتابی در محیط های بدون سقف حاضر شوید.
 • جهت جلوگیری از زیاد شدن فشار خون چشم، بایستی تا مدتی معین از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید.

بعد از جراحی چشم گربه ای چه مراقبت هایی لازم است؟

نقاهت جراحی چشم گربه ای چقدر است؟

کسانی که عمل چشم گربه ای را انجام می دهند، معمولا بعد از 15 تا 30 روز به سلامتی کامل خود دست می یابند. اما باید به یاد داشته باشید به دلیل ظرافت عمل و حساسیت چشم، بایستی تا مدت ها، مراقب رفتارهای خود باشید تا چشمتان خسته نشود و یا دچار آسیب های فیزیکی نگردد.

جمع بندی

کانتوپلاستی، یک عمل جراحی زیبایی برای کسانی است که می خواهند چشمانی نافذتر داشته باشند. این عمل، همچنین کمک می کند افرادی که به دلایل مختلف دچار افتادگی پلک و یا پلک های پف زده هستند، بتوانند حالت عادی چشم های خود را بازیابند.

در این مقاله به بررسی کلی کانتوپلاستی پرداختیم امیدواریم از مطالعه ی این مقاله بهره ی کافی را برده باشید. در صورت بروز هرگونه مشکل یا ابهام کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما عزیزان هستند.

سوالات متداول

هزینه عمل کانتوپلاستی چقدر است؟

هزینه عمل چشم گربه مانند سایر جراحی ها به موارد بسیاری اعم از دکتر جراح، وضعیت بیمار و دارو های مورد مصرف بستگی دارد و توجه به این نکته که بیمه درمانی شامل این جراحی نمیشود. اما به طور میانگین میتوان هزینه حدودی 8 تا 13 میلیون را برای آن پیش بینی کرد.

دوره نقاهت کانتوپلاستی چند روز است؟

به طور معمول دوره نقاهت پس از جراحی 15 الی 30 روز است. اما بهتر این است تا مدتی از فعالیت هایی که باعث خستگی بیش از حد چشم میشود؛ خودداری کرد.

متفرقهدکتر فرشاد مختاری نژادمشاهده نوشته ها

دکتر فرشاد مختاری نژاد

تخصص جراحی عمومی - دکترای حرفه‌ای پزشکی | محتوای فوق زیرنظر دکتر فرشاد مختاری نژاد متخصص جراحی عمومی و دکترای حرفه ای پزشکی با شماره نظام پزشکی: 109793 نگاشته شده است. درباره ما - فیس بوک - اینستاگرام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با دکتر: ۰۹۳۹۴۲۱۶۱۹۹