جراحی پشت پلک (گزانتلاسما) چیست؟

 

به طور کلی چربی پشت پلک (گزانتلاسما) یکی از ضایعات پوستی است که اغلب در زنان بیشتر از مردان مشاهده می شود. میزان بروز این مشکل در بین افراد مسن تر بیشتر است و نیاز به درمان و در برخی موارد به جراحی نیاز دارد. این مشکل در واقع بر اثر رسوب چربی در هر ناحیه ای از پلک میتواند ایجاد شود. ما در این مقاله به بررسی گزانتلاسما(چربی پشت پلک)، نحوه ی درمان و جراحی خواهیم پرداخت.

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو وقت از تاپ کلینیک از طریق شماره زیر با ما در ارتباط باشید.

09394216199

گزانتلاسما (جراحی پشت پلک) چیست؟

بسیاری از افراد اطلاعات درستی از گزانتلاسما “xanthelasma”ندارند؛ این بیماری پوستی شامل بر آمدگی های زرد رنگ و دارای چربی میباشد، که این برآمدگی ها در گوشه ی چشم و پلک ها به وجود می آیند.

گزانتلاسماها (چربی های پشت پلک) اغلب به شکل ضایعاتی نرم و نیمه جامد مشاهده می شوند که به طور کلی ضرری ندارند و برای سلامتی فرد مشکلی ایجاد نمی کنند و به عنوان ضایعات پوستی خوش خیم در پلک شناخته میشود.

اما این ضایعات بی خطر زیبایی ظاهری فرد را تا حد زیادی کاهش میدهند، به همین دلیل است که کسانی که با این مشکل مواجهند به دنبال روش های درمانی برای حل این مشکل هستند.

همچنین لازم است بدانید که گزانتلاسماها معمولا پیشرفت میکنند و گسترش پیدا می کنند. در برخی موارد اندازه ی این چربی ها بزرگ تر شده و دائمی می شوند.

می توان گفت که بوجود آمدن این ضایعه با کسانی که دچار چربی خون بالا هستند مرتبط است و بیشتر در کسانی که دارای چربی خون نوع 2 هستند شایع است زیرا که این ضایعات اغلب بر اثر کاهش HDL به وجود می آید.

اگر بخواهیم واضح تر بگوییم، چربی پشت پلک بر اثر رسوب چربی در زیر بافت پوست و سلول های پلک ها به وجود می آید. گزانتلاسماها معمولا به شکل لکه های زرد رنگ و چروکیده مشاهده میشوند، توجه داشته باشید در صورتی که روش درمانی مناسب برای درمان گزانتلاسما انتخاب نشود، ممکن است این ضایعات پس از خارج شدن مجددا از پلک دوباره ایجاد شود.

به طور کلی اگر این دانه های زرد رنگ را روی پلک مشاهده کردید، تا قبل از گسترش آن حتما به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید.

جراحی چربی پشت پلک چگونه انجام می شود

جراحی چربی پشت پلک چگونه انجام می شود

جراحی گزانتلاسما در اغلب موارد می تواند روشی موثر و مطمئن در درمان این ضایعه باشد و در صورتی که روش های دیگر درمانی گزانتلاسما موثر واقع نشوند، جراحی انجام می شود. جراحی چربی پشت پلک زمانی انجام می شود که این ضایعه بسیار بزرگ شده باشد.

در طی جراحی گزانتلاسما جراح با ایجاد برشی در محل چربی و ضایعه را خارج میکند و سپس محل برش داده شده بخیه زده می شود، این بخیه های پلک معمولا بعد از یک 7 الی 8 روز پس از جراحی کشیده می شوند.

علل به وجود آمدن چربی پشت پلک

پونزمعمولا دلیل چربی پشت پلک مشخص نیست ولی در برخی موارد عوامل زیر می توانند زمینه ساز بروز این ضایعات باشند مانند:

 1. جنسیت

جنسیت می تواند یکی از عوامل تاثیر گذار در بروز این ضایعه باشد زیرا همان طور که گفته شد، گزانتلاسما در زنان بسیار شایع تر از مردان است و اغلب در زنان بیشتر رخ می دهد.

 1. سن

ایجاد چربی پلک بیشتر در سن  50تا  60سال شایع است اما به طور کلی گزانتلاسما از سن  15سالگی میتواند شروع شود.

 1. دیابت

یکی از عوامل تاثیر گذار در به وجود آمدن چربی پلک عدم کنترل دیابت در افراد دیابتی میباشد، چرا که افزایش چربی خون  در اثر عدم کنترل دیابت باعث به وجود آمدن گزانتلاسما می شود.

 1. چربی خون و کلسترول

افزایش چربی خون و داشتن کلسترول بالا هم میتواند از علل به وجود آمدن چربی پشت پلک باشد؛ افزایش چربی خون و کلسترول منجر به جمع شدن رسوب های چربی در بافت پوست میشود و در نتیجه گزانتلاسمابه وجود می آید.

 1. کمبود کلسترول خوب در خون

کاهش یا کمبود کلسترول خوب خون نیز می تواند یکی از عوامل زمینه ساز در بروز دانه های زرد رنگ روی پلک باشد.

 1. مصرف سیگار

یکی دیگر از عوامل زمینه ساز در بروز پشت پلک مصرف سیگار است.

 1. چاقی

چاقی و افزایش وزن هم می تواند در بروز این گزانتلاسما موثر باشد.

 

علل به وجود آمدن چربی پشت پلک

درمان چربی پشت پلک

چربی پشت پلک را همواره می توان با استفاده از روش های مختلف که در ادامه به توضیح برخی از آن ها می پردازیم درمان کرد، البته لازم به ذکر است که ممکن است این چربی پس از درمان مجددا باز گردد و نیاز به روش های دیگری برای درمان آن باشد.

برای درمان چربی پشت پلک به جراح و متخصص پوست مراجعه کنید تا او با انجام معاینه و بررسی های مختلف، روش درمانی مناسب را برای درمان این ضایعه در پیش بگیرد.


بیشتر بخوانید: انواع جراحی زیبایی پلک


پونز انواع روش های درمانی گزانتلاسما (چربی پشت پلک) عبارتند از:

 • رژیم غذایی مناسب: کنترل رژیم غذایی مناسب و رعایت آن می تواند در درمان گزانتلاسما بسیار کمک کننده و مفید باشد. زیرا که کاهش چربی خون منجر به کاهش و پیشگیری از به وجود آمدن و یا پیشرفت این ضایعه می شود کاهش چربی خون صرفا با داشتن رژیم غذایی مناسب انجام پذیر است.

 

 • لیزر: درمان بسیاری از ضایعات پوستی امروزه توسط لیزر انجام می شود و در اغلب مواقع بسیار موثر است. برای درمان چربی پشت پلک می توانید از لیزر های مختلفی از جمله: لیزر آرگون یا کربن دی اکسید یا لیزر های دیگر استفاده کنید. در روش درمان گزانتلاسما توسط لیزر، با استفاده از امواج به از بین بردن این ضایعات می پردازند.

به طور کلی لیزر برای سوزاندن ریشه گزانتلاسما بسیار موثر است، همچنین با استفاده از لیزر می توان به افزایش جریان خون و گرما در سطح پوست و در نتیجه افزایش کلاژن سازی کمک کرد. درمان توسط لیزر مزایای بسیاری دارد و این درمان بدون درد، خونریزی، سوختگی و عوارض است.

 • کرایوتراپی: این روش درمانی در رفع گرانتلاسما و دانه های چربی در اطراف آن تاثیر بسیاری دارد. در طی این روش درمانی با استفاده از نیتروژن مایع، قسمت مورد نظر را منجمد میکنند که باعث از بین رفتن و مرگ سلول های داخل این ضایعه می شود. توجه داشته باشید که کرایوتراپی برای تمامی گزانتلاسماها موثر نیست و باید با تشخیص پزشک انجام شود.
 • درمان های خانگی: درمان های خانگی اغلب در صورت کم بودن شدت چربی پست پلک تا مقداری می توانند کمک کننده باشند و کمی میزان چربی پلک ها و چربی پشت پلک را کاهش دهد. بعنوان مثال: می توان از پوست موز، پیاز، سرکه سیب و روغن کرچک برای کاهش چربی گزانتلاسما اسفاده کرد.
 • کوتر شیمیایی: بهره گرفتن از مواد شیمیایی نظیر مونوکلراید استیک اسید و کلراید استیک اسید در درمان چربی پشن پلک می تواند در درمان این ضایعه بسیار موثر باشد زیرا که این روش درمانی می تواند کم ترین اسکار را از ضایعه بر جای بگذارد و اغلب نتایجی مطلوب و خوبی دارد.

مزایای انجام جراحی گزاتنلاسما

جراحی پشت پلک یا گزانتلاسما می‌تواند برای برطرف کردن مشکلات ظاهری و عملکردی مربوط به پلک ها مفید باشد. برخی از مزایای جراحی پشت پلک عبارتند از:

 1. بهبود دید: جراحی پشت پلک می‌تواند باعث افزایش دید و بهبود کیفیت بینایی شود. با بالابردن پلک، نور به طور مناسب توسط چشم دریافت می‌شود و دید بهبود می‌یابد.
 2. افزایش راحتی: در صورت وجود گزانتلاسما شدید، فعالیت های روزمره مانند خواندن، نوشتن و رانندگی دچار مشکلات قابل توجه خواهد شد. جراحی پشت پلک باعث افزایش راحتی در انجام این فعالیت ها خواهد شد.
 3. بهبود ظاهر: گزانتلاسما ممکن است ظاهر چهره را تغییر دهد و باعث شود ظاهرتان پوچ و خسته به نظر برسد. جراحی پشت پلک می‌تواند باعث بهبود ظاهر میشود و به افزایش اعتماد به نفس شما نیز کمک کند.
 4. بهبود عملکرد پلک: در بعضی موارد، گزانتلاسما می‌تواند باعث مشکلات در عملکرد پلک شود، مانند دشواری در بستن یا باز کردن پلک. جراحی پشت پلک می‌تواند عملکرد طبیعی پلک را بهبود بخشید.
 5. اصلاح تناسب صورت: در صورت وجود گزانتلاسما شدید، تناسب صورت ممکن است تخلف کند. با جراحی پشت پلک، تناسب صورت بهبود خواهد یافت و شمایل طبیعی تر خواهید داشت.

عوارض احتمالی جراحی پشت پلک

عوارض جراحی اصلاح گزانتلاسما ممکن است شامل موارد زیر شود:

 • درد،
 • خونریزی،
 • عفونت،
 • آسیب به چشم،
 • تورم و تغییرات در حساسیت چشم.

همچنین، در صورتی کع این جراحی در یک کلینیک معتبر و به دست جراحان با تجربه انجام نشود نتایج جراحی ممکن است نامطلوب باشد و عوارض خطرناک ذکر شده ایجاد شوند. برای کاهش ریسک عوارض جراحی، بهتر است به یک چشم‌ پزشک متخصص مراجعه کرده و بعد از مشورت با اقدام به جراحی گزانتلاسما کنید.

در پایان

چربی پشت پلک بیشتر میان بانوان مسن شایع است، تجمع چربی و سلول های قدیمی پوست می تواند حاشیه پلک را مسدود کند و باعث بلفاریت شود، کسانی که پلک های نسبتا چربی دارند از درمان های خانگی برای از بین بردن چربی اضافی می توانند استفاده نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزور و مشاوره زیبایی با کارشناسان تاپ کلینیک در تماس باشید تا برای درمان و حل مشکل بینایی و زیبایی خود، به بهترین شکل ممکن شما را راهنمایی کنند.

سوالات متداول

چربی پشت پلک در کدام قسمت پلک به وجود می آید؟

این نوع چربی ها در هر قسمتی از پلک میتواند به وجود بیاید، که توضیحات تکمیلی در این مقاله درج شده است.

روش های درمانی چربی پشت پلک چیست؟

روش های درمانی زیادی برای از بین بردن چربی پشت پلک وجود دارد که معمولا بهترین و قطعی ترین درمان جراحی است، اما روش های غیز جراحی نیز وجود دارد که در این مقاله به شرح آن پرداخته ایم.

بلفاروپلاستیدکتر فرشاد مختاری نژادمشاهده نوشته ها

دکتر فرشاد مختاری نژاد

تخصص جراحی عمومی - دکترای حرفه‌ای پزشکی | محتوای فوق زیرنظر دکتر فرشاد مختاری نژاد متخصص جراحی عمومی و دکترای حرفه ای پزشکی با شماره نظام پزشکی: 109793 نگاشته شده است. درباره ما - فیس بوک - اینستاگرام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با دکتر: ۰۹۳۹۴۲۱۶۱۹۹