مصرف قلیان و سیگار بعد از جراحی بینی

اگر قصد انجام عمل جراحی بینی را دارید، لازم است برخی نکات و موارد را رعایت کنید. رعایت نکردن تمامی این نکات، باعث می‌شود که دوره نقاهت طولانی تری را نسبت به سایر بیماران تجربه کرده و به نتیجه دلخواه خود بعد از جراحی نرسید.

مهم ترین توصیه پزشکان زیبایی عدم مصرف سیگار و قلیان قبل و بعد از انجام عمل جراحی بینی است. حتما به این مورد توجه کنید که جراحی بینی عملی پرهزینه است؛ بنابراین نباید تمام این زحمات را با رعایت نکردن یک سری موارد بر باد دهید.

لطفا در ادامه مطلب با تاپ کلینیک همراه شوید تا شما را از عوارض ناشی از مصرف دخانیات پس از جراحی رینوپلاستی آگاه سازیم.

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو وقت از تاپ کلینیک از طریق شماره زیر با ما در ارتباط باشید.

09394216199

عوارض مصرف دخانیات بعد از رینوپلاستی

بیمار با مصرف دخانیات باعث تاخیر در بهبودی زخم ها و طولانی کردن دوره نقاهت خود می شود؛ به این دلیل که بینی هنوز راه تنفسی کافی برای ورود اکسیژن را ندارد و با مصرف دخانیات بیمار باعث بسته شدن این راه های تنفسی می شود.

وقتی که بیمار به هیچ کدام از این توصیه ها عمل نکرده و مصرف دخانیات را شروع می کند؛ باعث افزایش التهابات صورت و بینی خود می شود.

بهتر است که تمام توصیه های پزشک در مورد عدم مصرف دخانیات را جدی گرفته و رعایت کنید.

مراقبت های حیاتی و ویژه پس از انجام جراحی بینی

برای بهبود سریع تر زخم های درون بینی، لازم است مراقبت های حیاتی را پس از انجام جراحی بینی رعایت کنید.

طبق توصیه و آموزش های پزشک، ۲ الی ۳ بار در روز بینی خود را تمیز کرده و از مصرف خود سرانه هر گونه داروی خاصی خودداری کنید. بهبود زودتر زخم ها نیازمند استفاده از کمپرسور سرد برای کاهش میزان ورم‌ ها و کبودی های صورت است.

مدل خوابیدن خود را در هفته‌های اولیه پس از عمل جراحی اصلاح کرده، از حمام کردن و برخورد آب به بینی در روزهای اولیه بعد از عمل خودداری کنید.

چندین هفته فعالیت های ورزشی سنگین مانند وزنه برداری و غیره را انجام ندهید، تا بینی شما دوباره دچار خونریزی نشود. با رعایت تمامی نکات و توصیه های پزشکان، دوره نقاهت را سریع تر می گذرانید و خیلی زودتر به نتیجه دلخواه خود می ‌رسید.

مراقبت های حیاتی و ویژه پس از انجام جراحی بینی

استعمال سیگار و قلیان چه تاثیری بعد از جراحی دارد؟

مصرف قلیان و سیگار به دلیل عوارض جبران ناپذیری که با خود به همراه دارد، در روزهای اول پس از عمل جراحی شدیدا برای بیماران منع می شود.

این ممنوعیت معمولاً چندان طولانی نبوده و پس از گذراندن دوران نقاهت بعد از عمل جراحی، بیماران می توانند اقدام به مصرف دخانیات کنند. اما مدت زمان منع مصرف دخانیات را باید پزشک معالج تعیین کند.

مصرف دخانیات باعث افزایش میزان کبودی ها و ایجاد اختلال در سیستم گردش خون می شود. مصرف این مواد میزان فعالیت سلول های پوستی کلاژن و الاستین را مختل کرده و کاهش می دهد. در نتیجه روند بهبودی زخم و کبودی ها طولانی تر شده و حتی ممکن است جای این زخم ها به طور دایمی بر روی صورت باقی بماند.

جراحی بینی چه عوارضی را با خود به همراه دارد؟

جراحی بینی معمولا با بیهوشی و ایجاد زخم های گسترده در داخل و بیرون بینی همراه است. این یک جراحی زیبایی بسیار جدی بوده که عوارض جانبی زیادی را با خود به همراه دارد.

تاثیرات بیهوشی بر بدن امکان دارد تا چندین ساعت یا چندین روز باقی بماند. همچنین احتمال به وجود آمدن خونریزی خفیف در شب اول پس از جراحی برای هر بیماری وجود دارد.

بیمار ممکن است در ناحیه سر و صورت احساس درد و ناراحتی شدید داشته باشد. همچنین امکان به وجود آمدن کبودی ها در صورت به خصوص در روزهای اول بیشتر است. بیمار با دیدن تمام این موارد نباید دچار وحشت یا افسردگی شود؛ فرد باید خونسردی خود را حفظ کند تا دوران نقاهت را با عدم به وجود آمدن مشکلی به پایان رساند.

جراحی بینی چه عوارضی را با خود به همراه دارد؟

هزینه های تقریبی جراحی بینی در ایران

هزینه های جراحی بینی در ایران به دلیل اینکه عملی تهاجمی می باشد و نیازمند تخصص و مهارت بالایی است؛ بنابراین هزینه آن هم نسبت به سایر عمل های زیبایی در ایران بیشتر است.

همچنین به دلیل حساسیت بالایی که این عمل با خود به همراه دارد، توصیه می ‌شود که از مراجعه به کلینیک ها و پزشکانی که هزینه کمی بابت این جراحی می گیرند؛ خودداری کنید.

علاوه بر این به دلیل قیمت بالای تجهیزات پزشکی اتاق عمل و سایر موارد باعث افزایش میزان هزینه های جراحی بینی در کلینیک ها و بیمارستان ها می شود.

تاثیر استعمال دخانیات در هنگام بیهوشی

لازم است به این نکته مهم توجه کنید که استعمال سیگار بر روند بیهوشی شما تاثیر می گذارد.

در زمان جراحی متخصص بیهوشی از داروی خاصی استفاده می کند که این دارو باعث افزایش فشار در بدن بیمار شده و میزان مقاومت بدن را کاهش می دهد. در نتیجه در این مواقع قلب آسیب پذیر تر خواهد بود.

اگر بیمار در یک ماه قبل مصرف سیگار را ترک نکند؛ عوارض جبران ناپذیری بر روی بدن داشته و موجب اختلال در خون رسانی به قلب می شود.

تاثیر دخانیات بر سلامت انسان

مصرف سیگار و قلیان تاثیرات بسیار زیان‌باری بر سلامتی انسان میگذارد. در ادامه به شرح برخی از آنها می‌پردازیم:

  1. بیماری‌های قلب و عروق: مصرف سیگار و قلیان باعث افزایش فشار خون، تشدید روند تصلب شرایین و افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلب و عروق مانند آنژین صدری، سکته قلبی و عروق مغزی می‌شود.
  2. بروز سرطان: دود سیگار حاوی بسیاری از مواد شیمیایی زمینه‌ساز بروز سرطان است. مصرف سيگار باعث افزايش خطر ابتلا به سرطان ريه، دهان، گلو، کبد، پستان، پروستات و کولورکتال (کولون و رکتوم) مي‌شود.
  3. بيماري هاي تنفسي: استنشاق دود سيگار باعث التهاب راه هاي تنفسي، کاهش عملکرد ريه و افزايش خطر ابتلا به بيماري هاي تنفسي مانند آسم، برونشیت مزمن و عفونت های تنفسی می‌شود.
  4. کاهش عملکرد جنسی: سیگار باعث کاهش جریان خون به اعضای تناسلی می‌شود و در نتیجه می‌تواند منجر به کاهش عملکرد جنسی، ناباروری و اختلالات در عملکرد جنسی زنان و مردان شود.
  5. بروز بيماري هاي پوست: استعمال سيگار باعث خشک شدن پوست، ظهور چین و چروک های زودرس، لک های قهوه‌ای و افزایش خطر ابتلا به بروز سرطان پوست می‌شود.
  6. تاثيرات بر دستگاه گوارش: استعمال سيگار باعث کاهش احساس طعم و بو، التهاب دستگاه گوارش، زخم های دستگاه گوارش (قرحه)، رفلاکس معده و افزايش خطر ابتلا به بيماري هاي معده و روده.

تاثیر استعمال دخانیات در هنگام بیهوشی

سخن آخر

امروز آنچه باعث شده که افراد روز به روز علاقه مند در انجام این عمل زیبایی شوند، مزایای بی شماری است که این عمل با خود در پی دارد. اگر در تنفس مشکل دارید با انجام این عمل زیبایی راه های تنفسی در بینی شما باز شده و راحت می‌توانید نفس بکشید. حتی با جراحی بینی برای همیشه می توانید از شر خر و پف راحت شوید.

چنانچه هدف شما از جراحی بینی، موارد زیبایی باشد و اگر فرم خاصی برای بینی خود در نظر دارید؛ حتما با پزشک متخصص خود در میان بگذارید و با معاشرت پزشک فرم مناسبی را برای بینی خود انتخاب کنید. نتایج این جراحی دایمی بوده و امکان تغییر در آن وجود ندارد.

در این مقاله عوارض مصرف قلیان و سیگار بعد از جراحی بینی را مورد بررسی قرار دادیم. چنانچه سوالی در این زمینه دارید یا برای انجام جراحی زیبایی بینی نیاز به دریافت مشاوره دارید، با متخصصان مجرب مجموعه تاپ کلینیک تماس حاصل فرمایید.

09394216199

 سوالات متداول

هزینه های جراحی بینی در ایران به صورت تقریبی چقدر است؟

هزینه های این عمل به دلیل دستمزد بالای پزشکان زیبایی و هزینه های بیمارستان معمولا از سایر عمل های زیبایی بیشتر است.

بعد از انجام جراحی بینی چه ممنوعیت هایی برای بیمار لازم است؟

در روزهای اولیه پس از انجام عمل جراحی، استعمال دخانیات تا هفته ها برای بیمار ممنوع است و بیمار باید این مورد را جدی بگیرد.

اگر بیمار یک ماه قبل از عمل کشیدن سیگار را ترک نکند، در هنگام عمل چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر بیمار کشیدن سیگار را ترک نکند، در هنگام عمل باعث افت فشار خون و بسته شدن شریان های حیاتی قلب می شود و حتی ممکن است باعث مرگ بیمار در هنگام عمل جراحی شود.

دسته‌بندی نشدهدکتر فرشاد مختاری نژادمشاهده نوشته ها

دکتر فرشاد مختاری نژاد

تخصص جراحی عمومی - دکترای حرفه‌ای پزشکی | محتوای فوق زیرنظر دکتر فرشاد مختاری نژاد متخصص جراحی عمومی و دکترای حرفه ای پزشکی با شماره نظام پزشکی: 109793 نگاشته شده است. درباره ما - فیس بوک - اینستاگرام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با دکتر: ۰۹۳۹۴۲۱۶۱۹۹