درد بعد از ابدومینوپلاستی چگونه است؟

درد بعد از آبدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی یک روش برای کاهش سایز و از بین بردن چربی های نواحی شکم است و جزو پرطرفدارترین عمل های زیبایی است.

البته بسیاری از افراد به دلیل نداشتن اطلاعات کافی در این زمینه گاها از این عمل منصرف می شوند و نمی توانند درست تصمیم بگیرند به همین علت در این مطلب به درد بعد از آبدومینوپلاستی و همچنین راه های کاهش آن می پردازیم.

آبدومینوپلاستی چیست؟

آبدومینوپلاستی یک عمل جراحی زیبایی است که با برداشتن چربی و پوست اضافی، شکم را صاف می کند.

اکثر افراد طی چند هفته بهبود می یابند و ممکن است طی بهبودی، تورم و درد داشته باشند که علت های مختلفی دارد و در مبحث های زیر به آن می پردازیم:

علت درد در آبدومینوپلاستی چیست؟

درد بعد از عمل آبدومینوپلاستی به دو فاکتور بستگی دارد:

اولین فاکتور میزان چربی خارج شده از بدن بیمار است که عامل تعیین کننده درد است و دومین فاکتور وسعت عمل جراحی شکم است که طبیعتا اگر در وسعت زیادی انجام گیرد درد نیز بیشتر می شود و بالعکس.

البته توجه داشته باشید که عمل جراحی شکم به دلیل به روز بودن نیازی به ترس از درد عمل نیست.

ابدومینوپلاستی

درد بعد از عمل آبدومینوپلاستی چقدر است؟

طبیعی است بعد از هر عمل درد هایی را باید تحمل کرد که آبدومینوپلاستی از این قاعده مستثنی نیست و فرد بعد از عمل باید میزان مشخصی از درد را تحمل کند.

همانگونه که در بالا توضیح دادیم این درد ها بسته به عمل جراحی شکم متفاوت است البته این دردها بسته به تجربه و مهارت پزشک کاهش می یابد.

راه هایی برای کاهش درد بعد از آبدومینوپلاستی

عموما برای مقابله با درد شدید شکم داروهایی در ناحیه اطراف اعصاب حسی عمل تزریق می شود.

 اگر درد بعد از عمل را دارید اقدامات زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

1) از مصرف داروهایی همچون آسپرین، اسید استیل اسید سیالیک اسید،  Motrin یا Advil ایبوپروفن یا Aleve  ناپروکسن که باعث خونریزی می شوند بپرهیزید و برای مصرف داروهای دیگر با پزشک خود مشورت کنید.

2) از یک گن مناسب  برای کاهش درد بعد از آبدومینوپلاستی استفاده کنید چون از خون ریزی و لخته شدن خون جلوگیری می کند. استفاده از گن جزو ضرورت های بعد از آبدومینوپلاستی است.

ابدومینوپلاستی

3) پوست در مواردی ممکن است خارش داشته باشد و در موارد شدید باعث درد شود برای کاهش خارش می توانید از آنتی هیستامین استفاده کنید و در صورت قرمزی و خارش شدید فورا با پزشک خود تماس بگیرد.

4) از کمپرس سرد برای رفع هرگونه درد و ناراحتی و تورم استفاد کنید. توجه کنید که محل آبدومینوپلاستی را نباید گرم کنید چون منجر به خون ریزی و درد می شود.

بسته های یخ را داخل حوله ای پیچیده و به مدت 20 دقیقه روی پوست بمالید هیچگاه یخ را به صورت مستقیم روی پوست قرار ندهید.

5) برای کاهش خطر ابتلا به لخته های مضر، از کارهای ساده روزمره خود غافل نشوید و مرتب قدم بزنید.

6) حداقل تا شش هفته و طبق نظریه جراح، ازفعالیت های بدنی شدید و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. برای تناسب اندام در طول دروه بهبودی می توانید پیاده روی کنید.

7) از مصرف دخانیات بپرهیزید چون توانایی بدن را برا بهبودی کاهش می دهند.

8) داروهای مسکنی که مصرف می کنید ممکن است باعث یبوست شوند و درنهایت منجر به درد شکم می شوند بنابراین از مصرف غذاهایی پرفیبر و مایعات غافل نشوید.


بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از آبدومینوپلاستی


توصیه مشاورین تاپ کلینیک

قبل از انجام عمل آبدومینوپلاستی، مشاوره هایی با جراح خود داشته باشید تا بتوانید از مراحل عمل و میزان درد آگاه شوید. البته توجه داشته باشید که در هنگام عمل به دلیل بی حسی موضعی در ناحیه شکم هیچ گونه دردی را حس نمی کنید.

سوالات متداول درد بعد از ابدومینوپلاستی

آیا درد بعد از آبدومینوپلاستی شدید است؟

بعد از عمل ابدومینوپلاستی ممکن است ناراحتی خفیف یا شدید را احساس کنید که البته با دارو می توان درد را کنترل کرد.

برای کاهش خارش در ابدومینوپلاستی چه باید کرد؟

خارش پوست در برخی از موارد ممکن است باعث درد شود. برای کاهش خارش از آنتی هیستامین استفاده کنید. در صورت شدید و قرمز شدن پوست با پزشک خود تماس بگیرید.

علت درد در آبدومینوپلاستی چیست؟

میزان درد ابدومینوپلاستی به میزان چربی خارج شده از بدن بیمار و وسعت عمل جراحی شکم بستگی دارد. البته این عمل به روز است و ترس از درد عمل بی مورد است.

ابدومینوپلاستیدکتر فرشاد مختاری نژادمشاهده نوشته ها

دکتر فرشاد مختاری نژاد

تخصص جراحی عمومی - دکترای حرفه‌ای پزشکی | محتوای فوق زیرنظر دکتر فرشاد مختاری نژاد متخصص جراحی عمومی و دکترای حرفه ای پزشکی با شماره نظام پزشکی: 109793 نگاشته شده است. درباره ما - فیس بوک - اینستاگرام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با دکتر: ۰۹۳۹۴۲۱۶۱۹۹