عوارض عطسه بعد از رینوپلاستی | نحوه عطسه پس از رینوپلاستی

عوارض عطسه

عطسه و سرفه پس از جراحی بینی: یکی از دغدغه هایی که افراد بعد از عمل بینی دارند ترس از عطسه و سرفه می باشد که آیا این مهمان ناخوانده بر روی نتیجه ی جراحی بینی تاثیر می گذارد یا نه؟ گاهی این نگرانی در بعضی از افراد به حدی است که از جراحی بینی انصراف می دهند. همین نگرانی ها شاید یکی از دلایلی باشد که خیلی ها از عمل بینی در فصول سرد سال واهمه دارند. در این مقاله قصد داریم به عطسه کردن بعد از جراحی بینی بپردازیم و راهکار هایی را برای جلو گیری از عطسه کردن بعد از جراحی بینی را ارائه دهیم، با ما همراه باشید.

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو وقت از تاپ کلینیک از طریق شماره زیر با ما در ارتباط باشید.

09394216199

عطسه چیست؟

عطسه یک واکنش غیر ارادی و طبیعی است که در بدن ایجاد می شود و هوای پرفشار را از قفسه سینه به مجرای بینی و دهان هدایت می کند برای همین هنگام عطسه کردن قفسه سینه فشرده می شود و زبان شما به سقف بدن فشار می آورد.

عطسه کردن بعد از عمل بینی

سوالی که اغلب پرسیده می شود در مورد عطسه کردن یا تخلیه بینی است در این مورد باید بگوییم که عطسه و یا تخلیه بینی ایرادی ندارد اگرچه اعمال غیر عادی عطسه آزاردهنده است ولی در هفته های بعد از عمل جراحی باید رعایت شوند تا بهترین نتیجه از عمل حاصل شود.عطسه بعد از جراحی بینی

عطسه و سرفه را نمی توان متوقف کرد اما می توان آن را تا حدودی کم و کنترل کرد. پس ابتدا به عوارض آن و سپس راهکارهای کم کردن آن می پردازیم.

عوارض عطسه بعد از عمل

همانگونه که می دانید فشار به قسمت های بینی بعد از عمل جراحی منجر به خونریزی و تورم شدید می شود بنابراین تا 2 هفته یا چند هفته بعد از عمل جراحی باید از هرگونه فشار به بینی جلوگیری کرد.

عطسه منجر به کبودی و تورم و یا خونریزی بینی تازه عمل شده می شود و بسته به میزان نیروی وارد شده از طریق عطسه، باعث تغییر غضروف شده و ممکن است روی نتایج عمل تاثیر داشته باشد. باید اشاره کنیم عوارض و  آسیب های عطسه در حدی نیست که بتواند نتیجه جراحی را تحت تاثیر قرار دهد، اما می تواند به مخاط آسیب زده و بینی را دچار خونریزی نماید، همچنین ورم و کبودی سر و صورت را افزایش دهد، اما در نتایج درازمدت جراحی بینی اختلال چندانی ایجاد نمی کند. بهتر است عطسه با دهان باز انجام گیرد تا فشار روی بافت های بینی به حداقل برسد .

عطسه و چگونگی آن بعد از عمل بینی

چگونه بعد از عمل عطسه کنیم؟

عطسه را نمی توان متوقف کرد اما در هفته های اول بعد از عمل جراحی برای نتایج بهتر باید از آن خودداری کرد. اگر احساس به وجود آمدن عطسه کردید طبق نظر جراحان باید سعی کنید که دهان خود را باز نگه دارید تا نیروی وارد آمده به بینی کمتر شود.

هرگونه ناراحتی بعد از عمل موقتی است. برای محدودیت انجام کارها بعد از عمل جراحی با پزشک خود مشورت کنید و یا می توانید قبل از عمل، لیستی از سوالات خود را تهیه کنید و هنگام مشاوره با پزشک خود در میان بگذارید.


بیشتر بخوانید: عوارض رینوپلاستی یا عمل جراحی زیبایی بینی


نکاتی که سبب می شود تا از عطسه بعد از جراحی بینی جلوگیری کنید عبارتند از:

  • بعد از جراحی بینی نیاز است تا از وارد آمدن فشار به داخل حفره ی بینی دوری کنید. زیرا فشار به حفره ی بینی می تواند سبب ایجاد عوارضی مانند خونریزی بعد از جراحی بینی و یا تاخیر در روند بهبودی بافت بینی شود.
  • توصیه می شود از قرارگیری در برابر گرد و خاک که باعث تحریک حفره ی بینی و ایجاد عطسه و سرفه می شود ، اجتناب کنید.
  • در هنگام عطسه بعد از جراحی بینی خود سعی کنید قسمت اعظم هوای خروجی را از دهان خود خارج کنید تا فشار زیادی به بینی وارد نشود.
  • درصورت داشتن حساسیت به برخی مواد غذایی و ادویه جات ، توصیه می شود از مصرف این مواد غذایی تا بهبودی بافت بینی و ترمیم آن ، خودداری کنید.
  • همچنین اگر به مواد شوینده و یا هر ماده ی دیگر ، حساسیت دارید به منظور جلوگیری از عطسه و سرفه ، در مجاورت این مواد قرار نگیرید.
  • شستشوی بینی بعد از عمل بینی ( به منظور تمیز کردن حفره ی بینی از خون آبه و سایر مایعات که مانع تنفس راحت از طریق بینی می شوند.)
  • همچنین می توانید با توجه به تجویزات و توصیات جراح بینی خود ، داروهای ضد آلرژی مانند سیتریزین و آنتی هیستامین و … استفاده کنید ، تا هم آبریزش و عسطه بعد از جراحی بینی را کاهش دهید و هم در معرض عطسه و سرفه های آلرژیک قرار نگیرید.

محدودیت در عطسه کردن تا چه زمانی است؟

این محدودیت معمولاً بعد از انجام جراحی چند هفته به طول می‌انجامد. هنگامی که مقدار مناسبی از بهبودی حاصل شد، افراد می‌توانند عطسه را به شکل عادی از سر بگیرند. چند هفته بعد از عمل معمولاً زمان کافی برای بهبودی و اعمال برخی از محدودیت‌ها است، البته این زمان با توجه به شرایط افراد متفاوت خواهد بود. پس همیشه تابع دستورالعمل‌های جراح خود بعد از عمل زیبایی بینی باشید تا مشخص کند که چه زمانی برای عطسه کردن به صورت عادی مجاز هستید.

نتیجه گیری

یکی از دغدغه های بیمارانی که به تازگی عمل جراحی بینی انجام دادهاند، به خصوص کسانی که آلرژی و حساسیت فصلی دارند، نگرانی از سرفه ها و عطسه های پس از عمل جراحی است. در این رابطه باید اشاره کنیم عارضه خاصی در نتیجه عطسه و یا سرفه بعد از عمل برای فرد ایجاد نشده و شما نباید نگران این موضوع باشید.

شما می توانید جراحی بینی خودتان را به دست جراحان ما در تاپ کلینیک بسپارید و مطمئن باشید که بینی شما را فارغ از اینکه چه پوستی داشته باشد، به بهترین شیوه جراحی خواهند کرد. همچنین در صورت داشتن هر گونه سوال در این زمینه میتوانید از طریق شماره زیر با کارشناسان ما تماس گرفته و از خدمات مشاوره رایگان ما بهرمند شوید.

09394216199

سوالات متداول عوارض عطسه بعد از رینوپلاستی

عطسه چه تاثیری برعمل جراحی بینی می گذارد؟

عطسه بعد از عمل  جراحی باعث کبودی و تورم و همچنین خونریزی داخل بینی می شود.

چگونه از عطسه جلوگیری کنیم؟

در این مقاله راهکار های موثری را برای جلوگیری از عطسه بعد از جراحی بینی ارائه کرده ایم.

آیا عطسه و آبریزش بینی به عمل ربطی دارد؟

خیر، عطسه و آبریزش بینی به عمل جراحی ربطی ندارد.

رینوپلاستیدکتر فرشاد مختاری نژادمشاهده نوشته ها

دکتر فرشاد مختاری نژاد

تخصص جراحی عمومی - دکترای حرفه‌ای پزشکی | محتوای فوق زیرنظر دکتر فرشاد مختاری نژاد متخصص جراحی عمومی و دکترای حرفه ای پزشکی با شماره نظام پزشکی: 109793 نگاشته شده است. درباره ما - فیس بوک - اینستاگرام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با دکتر: ۰۹۳۹۴۲۱۶۱۹۹