همه چیز در مورد انحراف بینی و عوارض آن

انحراف بینی

مشکل در تنفس و ایراد ظاهری به علت انحراف بینی عامل بسیاری از جراحی های رینوپلاستی و سیتوپلاستی است. این مشکل پای بسیاری از افراد را به مطب جراحان می کشاند.

ما در ساختار بینی تیغه ای انعطاف پذیر و نازکی را مشاهده می کنیم که ضخامت آن نهایت تا یک الی دو میلی متر می رسد. این تیغه میانی در بین دو سوراخ جای گرفته است و دو حفره را از یکدیگر جدا کرده است که می توان به عنوان یک ستون و پایه در نظر گرفت.

حالت استاندارد و نرمال قرارگیری این تیغه درست در وسط بینی است اما در برخی از افراد شاهد انحراف این تیغه هستیم به این معنی که تیغه میانی درست در وسط بینی قرار نگرفته است به این حالت انحراف بینی می گوییم.

منظور از انحراف بینی چیست؟
تیغه بینی دیواره ای است که از غضروف و بافت همبند ساخته شده و سوراخ های بینی را جدا می کند. مجاری بینی در دو طرف با غشای مخاطی پوشانده شده است. هنگامی که تیغه بینی به شدت به سمت یک طرف متمایل شود باعث می شود یک سوراخ بینی از سوراخ دیگر بزرگ تر شود. بسته به شدت انحراف انسداد بینی، کاهش جریان هوا و مشکلات تنفسی رخ می دهد، همچنین کجی تیغه بینی در تخلیه بینی نیز تداخل ایجاد می کند و منجر به افزایش میزان عفونت می شود.

افراد بسیاری با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند و بنابراین تصمیم گرفتیم در این مطلب اطلاعات جامع و کاملی در مورد انحراف بینی، علائم انحراف بینی و عوارض آن در اختیارتان قرار دهیم. تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو وقت از تاپ کلینیک از طریق شماره زیر با ما در ارتباط باشید.

09394216199

تیغه بینی از چند قسمت تشکیل شده است؟

ساختار تیغه بینی خود از دو قسمت تشکیل شده است:

در قسمت جلویی آن ساختاری غضروفی و ارتجاعی را مشاهده می کنیم. ساختار انعطاف پذیر این قسمت باعث می شود که بینی امکان حرکت به طرفین را تا حدودی دارا باشد.

و قسمت بالایی بینی و پشتی بینی که استخوانی است. مزیت جداسازی بینی به دو قسمت توسط تیغه میانی این است که میکروب ها و دیگر عوامل بیماری را به راحتی نمی توانند از طرفی به طرف دیگر منتقل شوند.

اگر تیغه میانی نباشد، هنگام تنفس، چرخیدن هوا در فضای بینی در عملکرد تنفسی اختلال ایجاد می شود و همینطور با وجود تیغه میانی شاهد فضایی باریک برای عبور هوا هستیم که بروز مشکلات پیشگیری می کند.

آسیب در تیغه میانی بینی سبب فرم می شود تا بینی ظاهر زیبای قبلی خود را از دست بدهد و این آسیب سبب افتادگی دماغ می شود که در اصطلاح به آن کوفتگی می گویند.

اگر تحریکی در قسمتی از تیغه میانی ایجاد شود، سبب بروز برخی از سردرد ها و یا حتی شروع میگرن می شود.

علائم انحرف بینی

انواع انحراف بینی

انواع انحراف بینی به دو شکل زیر است:

جا به جایی قسمت انتهایی تیغه بینی

تیغه میانی بینی اگر از ضمیمه خود در قسمت پایین بینی به سمت دیگر بینی حرکت کند، یکی از سوراخ ها و حفره های بینی را تنگ تر می کند.

تغییر شکل تیغه بینی به فرم کمان مانند یا s شکل

این تغییر شکل سبب می شود تا حفره های بینی دچار انسداد نسبی و یا کامل در هر دو حفره بینی می شود.

حال که با چیستی انحراف بینی آشنا شدید در زیر به علائم آن می پردازیم.

علائم انحراف بینی

علایم انحراف بینی به شرح زیر است:

 • عفونت های مداوم در سینوس ها و در پی آن التهاب سینوس ها
 • اختلال خواب
 • انسداد و گرفتگی در بینی که ممکن است این امر در یکی از سوراخ های بینی رخ دهد و یا هردو سوراخ
 • اختلال در خواب
 • خونریزی از بینی
 • ترشحات بینی در پشت گلو
 • سردرد و درد صورت
 • تنفس پر سروصدا خصوصا در هنگام خواب که شکایت اطرافیان را در پی دارد. (خروپف)

 انحراف بینی چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر علایم بالا را در خود مشاهده کردید می توانید به پزشک متخصص مراجعه کنید و پزشک سابقه شکستگی و جراحت بینی شما را مورد بررسی قرار می دهد و تشخیص نهایی را می دهد.

تنها با استفاده از یک چراغ و یک اسپکولوم در بینی سطح داخلی حفره های بینی را بررسی می کند.

با استفاده از برخی مواد مانند اسپری بینی فنیل افرین و یا نئوسینفرین بافت های پوششی داخلی بینی منقبض می کنند تا یک شمای واضح از بینی مشاهده شود.

در برخی از موارد یک اسکوپ فیبراپتیک در بینی جاگذاری می شود تا به صورت مستقیم امکان معاینه تیغه پشتی فراهم شود.

تشخیص انحراف بینی

عوارض انحراف بینی

انحراف بینی شدید که در پی آن گرفتگی را مشاهده می کنیم، عوارضی را به دنبال دارد.

در زیر به برخی از این عوارض اشاره می کنیم:

 • خواب بی کیفیت به علت نبود تنفس راحت در طول شب
 • خشک شدن دهان که به علت تنفس از طریق دهان اتفاق رخ می دهد.
 • فرد مبتلا به انحراف تیغه میانی مدام در مسیر تنفسی خود احساس گرفتگی و احتقان خواهد داشت.

درمان انحراف تیغه بینی

برای درمان انحراف بینی برخی داروهای موثر در درمان عفونت های مکرر تجویز می شود.

این دارو ها برای درمان عوارض انحراف های خفیف موثر است در انحراف های شدید بینی، پزشک از روش های تهاجمی تر مانند جراحی کمک می گیرد.

سپتوپلاستی نام جراحی است که انحصارا برای درمان جراحی بینی به کار می رود و اگر درمان انحراف بینی به همراه جراحی زیبایی صورت گیرد، سپتورینوپلاستی گفته می شود.

در سیتوپلاستی آن قسمت از تیغه بینی که دچار انحراف شده است، ترمیم می شود.

به توصیه متخصصان بهترین و مناسب ترین سن برای جراحی بینی بعد از 18 سالگی است زیرا در این سن رشد فرد تکمیل شده است. پس از اینکه جراحی سپتوپلاستی انجام شد، 2 ماه نیاز است تا با احتیاط رفتار شود تا غضروف بینی مستحکم شود و شکل نهایی خود را حفظ کند.

هرچند که عمل سپتوپلاستی برای رفع عوارض ناشی از انحراف بینی صورت می گیرد، ولی با این حال خود این جراحی نیز عوارضی را در پی دارد.

مانند:

 • خونریزی
 • آسیب رسیدن به حس بویایی
 • عفونت در ناحیه بینی
 • جمع شدن خون در قسمت تیغه بینی

ولی خبر خوب آنکه این عوارض پس از جراحی انحراف بینی نادر است. انجام این جراحی با بهترین جراح بینی فرایند چندان پیچیده ای نخواهد بود.

انحراف بینی

سن مناسب برای انجام جراحی انحراف بینی

در صورتی که انحراف بینی مادرزادی باشد، بهترین زمان برای درمان آن بعد از سن بلوغ است، چرا که تا پایان دوره بلوغ بدن و تمامی اعضا صورت در حال رشد هستند و اگر جراحی انجام شود ممکن است نتایج مطلوب حاصل نشود. بنابراین توصیه می شود بانوان تا سن 16 سالگی و آقایان تا سن 18 سالگی برای انجام جراحی انحراف بینی صبر کنند. اما اگر این عارضه در افراد بزرگسال بر اثر ضربه و فشار به وجود آمده باشد و وضعیت فرد به گونه ای باشد که باعث به وجود آمدن اختلال در تنفس او شود حتما باید تحت جراحی انحراف بینی قرار بگیرند.

اقدامات بعد از عمل انحراف بینی  اهمیت آن

نکات و اقدامات مهم قبل از جراحی بینی و مراقبت های بعد از عمل باعث می شود تا زمان بهبودی شما کاهش یابد و نیز احتمال ابتلا به عوارض بعد عمل در شما کاهش یابد.

اقداماتی نظیر جلوگیری از وارد شدن ضربه به بینی، فین نکردن، عطسه شدید نکردن، خود داری از انجام فعالیت ها و ورزش های سنگین فاکتور های بسیار مهمی در مراقبت های بعد از عمل است.

بسیاری از افرادی که سینوزیت دارند این تصور را دارند که در قسمت تیغه میانی بینی خود دچار انحراف هستند ولی این تصوری غلط است. کسی که به سینوزیت مبتلا است، لزوما انحراف بینی ندارد.

ذکر این نکته نیز لازم است که علت سردرد های شدید نیز دلیل بر انحراف بینی نمی باشد.

برخی از افراد با هدف سودجویی از بیماران اعلام می کنند که می توانند انحراف بینی را توسط لیزر درمان کنند و بهتر است گول چنین تبلیغاتی را نخورید.

زیرا همانگونه که در بالا گفتیم ساختار بینی و تیغه میانی آن از غضروف است و امکان درمان قطعی و صد در صدی انحراف بینی تنها از طریق لیزر ممکن نیست و بهتر است برای درمان مشکل خود از متخصصان و جراحان خبره بهره بگیرید.

توصیه مشاوران تاپ کلینیک

شما می توانید برای مشاوره با بهترین جراحان متخصص و فوق تخصص که در این زمینه سابقه و تجربه بسیاری دارند، با مرکز تخصصی تاپ کلینیک تماس بگیرید و از مشاوره آن ها استفاده کنید.

برای مشاهده نمونه های کار های این مرکز در زمینه خدمات دیگر خصوصا خدمات زیبایی می توانید به پیج اختصاصی تاپ کلینیک در اینستاگرام به آدرس: topclinic_center مراجعه کنید.

سخن آخر

انحراف تیغه بینی عارضه ای است که در اثر آن تیغه جدا کننده بینی دچار شکستگی یا خمیدگی می شود. این تیغه در قسمت جلو و از یک غضروف چهار گوش تشکیل شده است که از ناحیه های پشت و کف به چند استخوان متصل گردیده است. در این مقاله سعی داشتیم تا شما را با مهم ترین عوارض این امر آشنا کنیم.اطفا چنانچه سوال و یا دغدغه ای نسبت به این موضوع دارید، با مشاوران مرکز زیبایی تاپ کلینیک در ارتباط باشید؛ شما می توانید جراحی بینی تان را به دست جراحان ما در تاپ کلینیک بسپارید و مطمئن باشید که بینی شما، به بهترین و جدیدترین شیوه جراحی خواهد شد.

همچنین در صورت داشتن هر گونه سوال در این زمینه میتوانید از طریق شماره زیر با کارشناسان ما تماس گرفته و از خدمات مشاوره رایگان ما بهرمند شوید.

09394216199

سوالات متداول

ورم و کبودی بعد از عمل چقدر طول می کشد؟

عمل انحراف بین یک عمل کم تهاجمی است و ورم آن طی 1 الی 2 هفته بهبود می یابد.

اگر انحراف بینی عمل نشود چه اتفاقی می افتد؟

در صورتی که انحراف عمل بینی را رفع نکنید ممکن است هر دو بینی انسداد شود و مشکلات سینوسی را به وجود آورد.

آیا انحراف بینی قابل بازگشت است؟

با انجام این عمل به روش باز و همچنین بهبود تکنیک های جراحی امکان بازگشت انحراف بینی بسیار کم شده است.

رینوپلاستیدکتر فرشاد مختاری نژادمشاهده نوشته ها

دکتر فرشاد مختاری نژاد

تخصص جراحی عمومی - دکترای حرفه‌ای پزشکی | محتوای فوق زیرنظر دکتر فرشاد مختاری نژاد متخصص جراحی عمومی و دکترای حرفه ای پزشکی با شماره نظام پزشکی: 109793 نگاشته شده است. درباره ما - فیس بوک - اینستاگرام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با دکتر: ۰۹۳۹۴۲۱۶۱۹۹