خطرات جراحی بلفاروپلاستی (جراحی پلک) چیست؟

ایا بلفاروپلاستی خطرناک است؟

هر عمل زیبایی به نوبه خود خطراتی دارد. بیشتر مراجعه کنندگان در مورد خطرات این جراحی از ما سوال می پرسند. خطرات ناشی از جراحی بلفاروپلاستی به عوامل زیادی بستگی دارد.

این موارد شامل آموزش و مهارت جراح شما، امکانات محل عمل شما، شیوه زندگی و موارد مصرف داروها و سایر عوامل مرتبط با سلامتی است.

ما در این مطلب به طور کامل در مورد این موارد با شما صحبت می کنیم.

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو وقت از تاپ کلینیک از طریق شماره زیر با ما در ارتباط باشید.

09394216199

بلفاروپلاستی چیست

بلفاروپلاستی یا جراحی پلک، یک روش جراحی است که برای بهبود ظاهر پلک ها و حذف علائم پیری و خستگی از طریق برداشتن بافت اضافه، تنظیم مجدد عضلات و بازسازی منطقه پلک استفاده می‌شود. این جراحی معمولاً برای کاهش چین و چروک پلک های بال و پایین، حذف کیسه های چشم و بهبود دید در صورت نیاز به آن انجام می‌شود.

خطرات جراحی پلک یا بلفاروپلاستی

اگر کاندید مناسبی برای بلفاروپلاستی باشید و اینکه به توصیه های جراح به خوبی عمل کنید دچار عوارض و خطرات این جراحی نخواهید شد. در کل خطرات جراحی بلفاروپلاستی را در سه دسته زیر می توان دسته بندی کرد:

 • خطرات زیبایی
 • از نظر عملکرد پلک ها
 • خطرات بی هوشی

در ادامه در مورد هر کدام از این عوارض به صورت کامل صحبت می کنیم.

نوع 1: خطرات زیبایی و عوارض احتمالی بعد از جراحی پلک

خطرات زیبایی ماهیت شناختی دارند مانند زخم یا عدم تقارن پلک ها.

خطرات زیبایی شامل موارد زیر می شود:

 • همه جراحی ها دارای زخم هستند و در حالی که جای زخم های جراحی پلک اغلب نازک است و هنگام باز بودن چشم در چین و چروک های پلک پنهان می شود.
 • خطرات آرایشی و زیبایی شامل پلک های ناصاف یا گود شدن ناحیه پلک است.
 • بلفاروپلاستی تحتانی همچنین این خطر را دارد که بافت های زیادی از بین برود، که ظاهری توخالی دارد که البته تزریق مجدد چربی می تواند این مشکل را رفع کند.
 • به یاد داشته باشید که عدم تقارن قبل و بعد از جراحی وجود دارد چون چیزی به نام تقارن کامل در عمل های زیبایی وجود ندارد.با این حال، برخی از عدم تقارن ها را می توان از طریق جراحی یا مواد آرایشی اصلاح کرد.
 • از انتخاب جراح پلک که با تخفیفات مختلف قصد دارد شما را همل کند دوری کنید چرا که اینگونه افراد تخصص کافی در مورد بلفاروپلاستی ندارند. همچنین جراحی پلک برای جلوگیری از مشکلات عمده در ظاهر، بینایی و عملکرد پلک است و جراح پلک برای این عوامل به مهارتهای بسیار بالایی نیاز دارد.

خطرماموپلاستی

نوع 2: خطرات عملکردی و عوارض احتمالی بعد از جراحی پلک

نوع خطر دیگر این جراحی صدمه دیدن چشم ها یا پلک ها است. مثلا موقع چشمک زدن یا خوابیدن چشم ها ادیت شوند یا مجاری اشک صذمه ببیند.

از جمله خطرات عملکردی بلفاروپلاستی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اگر پوست بیش از حد برداشته شود، این احتمال وجود دارد که بیماران در بستن کامل چشمان خود به خصوص در خواب مشکل داشته باشند.
 • این عارضه می تواند منجر به خشکی چشم و تحریک مکرر چشم و ناراحتی، همراه با نیاز به استفاده مکرر از قطره های چرب کننده چشم شود.
 • بلفاروپلاستی قسمت تحتانی چشم ممکن است بر روی ماهیچه هایی که چشم ها را تراز می کنند نیز تأثیر بگذارد.این موضوع به صورت نادر اتفاق می افتد. این عارضه می تواند اصلاح شود اما برای بیمار ناخوشایند است.

خطرات جراحی ماموپلاستی

نوع 3: عوارض جراحی یا خطرات بیهوشی بعد از جراحی پلک

عفونت در بلفاروپلاستی نادر است و حساسیت به ماده بی هوشی نیز به ندرت اتفاق می افتد.

اما در کل ممکن است شاهد موارد زیر باشید:

 • عفونت در بلفاروپلاستی به ندرت اتفاق می افتد چرا که چشم و نواحی اطراف آن توسط شبکه ای از رگهای بسیار کوچک به خوبی از طریق خون تأمین می شوند که برای مقابله با عفونت و بهبود سریع پلک هر چیزی را که لازم داشته باشد را تامین می کند.
 • قطع سیگار به خوبی قبل از عمل بهبودی را بسیار تسریع می کند و خطر عوارض را کاهش می دهد.
 • تجربه جراح و رویکرد محافظه کارانه او در کاهش خطرات از جمله از بین بردن بافت اضافی، سندرم خشکی چشم و سایر عوارض کمک می کند.
 • از آنجا که بلفاروپلاستی فوقانی به بیهوشی عمومی احتیاج ندارد،خطر بیهوشی عمومی برطرف می شود، اما بی حسی موضعی وجود دارد و آلرژی امکان پذیر است.

خطرات جراحی بلفاروپلاستی

چگونه میتوان از عوارض جراحی بلفاروپلاستی جلوگیری کرد؟

همان طور که انجام مراقبت‌های قبل از جراحی لازم و ضروری است، رعایت نکات و دستورالعمل‌های بعد از جراحی نیز از اهمیت بالایی برخورار است و فرد برای جلوگیری از هر گونه عوارض و خطرات، باید رعایت آن‌ها را جدی بگیرد.

 • بعد از جراحی بلفاروپلاستی ممکن است در نواحی اطراف چشم، تورم و کبودی مشاهده کنید که این یک عارض طبیعی بعد از این جراحی میباشد که پس از چند روز رفع خواهد شد، که میتوانید با استفاده از کمپرس سرد درمان کبودی را سرعت ببخشید.
 • پس از گذشت یک هفته می‌توانید به انجام فعالیت‌های روزانه خود بپردازد اما باید به مدت حذاقل یک ماه از انجام فعالیت‌های سنگین بپرهیزید.
 • پس از انجام جراحی با انجام فعالیت‌های سبک مثل راه رفتن به مدت کم، به بهبود زخم کمک کنید.
 • در محل جراحی باندهایی قرار می‌گیرد که پس از چند روز با مراجعه به پزشک برداشته می‌شود.
 • رعایت کردن بهداشت یکی از نکات مهم برای جلوگیری از بروز عفونت و سایرعوارض عمل بلفاروپلاستی میباشد.
 • معمولا پس از جراحی بلفاروپلاستی تا چند روز تاری دید خواهید داشت که امری طبیعی است؛ اما در صورتی که این تاری دید بیش از چند روز ادامه داشت حتما باید به پزشک اطلاع داده شود.
 • بعد از جراحی تا مدت زمان تعیین شده طبق صلاحدید پزشک باید از عینک آفتابی استفاده کنید.

چه کسی کاندیدای مناسبی برای عمل بلفاروپلاستی است؟

جراح شما را معاینه می کند و یک سری آزمایش ها را از شما می خواهد چرا که می خواهد مطمئن شود که آیا کاندید مناسبی برای این عمل هستتید یا خیر؟

اگر کاندید مناسبی برای این عمل نباشید جراح شما را جراحی نمی کند. کسی که کاندید مناسبی برای این عمل باشد مسلما خطرات کمتری وی را تهدید می کند و می توان جراحی بلفاروپلاستی را برای او انجام داد.

بهترین افراد برای انجام عمل بلفاروپلاستی، افرادی در رده سنی 30 سال یا بالاتر هستند که از نظر سلامتی سالم بوده و مشکلات چشمی دیگر نیز ندارند.

اگر مشکلات زیر را دارید آنها را حتماً با دکتر خود در میان بگذارید:

 • بیماری چشم، مانند گلوکوم، چشم خشک، یا شبکیه جدا شده
 • اختلالات تیروئید، مانند بیماری گواتر و تیروئید بیش از حد فعال
 • بیماری قلبی عروقی، فشار خون بالا یا سایر اختلالات گردش خون
 • دیابت

توصیه جراحان تاپ کلینیک

بلفاروپلاستی یک عمل پلک برای دید بهتر و زیبایی است و خطرات و عوارض هر جراحی دیگر را نیز دارد. اما دانستن تمامی موارد قبل و بعد از جراحی به شما کمک شایانی در بهبودی سریع تر خواهد داد.

شما می توانید به وسیله این عمل زیبایی و ظاهر مناسب تری داشته باشید. این نکته نیز درست است که این عمل عوارض دارد اما همواره با پزشک و جراح خود در ارتباط باشید تا بتوانید خطرات را پیش بینی کنید.

یک جراح با تجربه به خوبی شما را در تمامی مسائل مریوط به جراحی راهنمایی خواهد کرد. جراحان تاپ کلینیک با چندین سال سابقه در امر جراحی های زیبایی در خدمت شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

زیبایی و سلامتی را با ما تجربه کنید.

سوالات متداول در مورد خطرات بلفاروپلاستی

جراح چگونه مطمئن می شود که بلفاروپلاستی برای من خطرناک است؟

جراح قبل از عمل یک سری آزمایش ها را تجویز می کند و به خوبی شما را معاینه می کند اگر بلفاروپلاستی برای شما خطرناک نباشد جراح شما را عمل خواهد کرد.

آیا بلفاروپلاستی برای من خطرناک است؟

جراح تشخیص می دهد که آیا بلفاروپلاستی برای شما خطرناک است یا خیر؟ اگر کاندید مناسبی برای این عمل باشید، برایتان خطری نخواهد داشت.

چه زمانی بلفاروپلاستی خطرناک است؟

بلفاروپلاستی زمانی خطرناک است که جراح باسابقه در این زمینه انتخاب نکرده باشید و به مراقبت های قبل و بعد عمل توجه نکنید.

بلفاروپلاستیدکتر فرشاد مختاری نژادمشاهده نوشته ها

دکتر فرشاد مختاری نژاد

تخصص جراحی عمومی - دکترای حرفه‌ای پزشکی | محتوای فوق زیرنظر دکتر فرشاد مختاری نژاد متخصص جراحی عمومی و دکترای حرفه ای پزشکی با شماره نظام پزشکی: 109793 نگاشته شده است. درباره ما - فیس بوک - اینستاگرام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با دکتر: ۰۹۳۹۴۲۱۶۱۹۹