بلفاروپلاستی پلک پایین چگونه انجام می گیرد؟

بلفاروپلاستی پلک پایین چگونه انجام می گیرد؟

پف زیر چشم سن را بیشتر نشان می دهد و روی زیبایی نیز تاثیر گذار است. اگر پف زیر چشمتان شما را اذیت می کند و دنبال راهکاری برای برطرف کردن آن هستید ما اینجاییم که به شما کمک کنیم.

محبوب ترین روش برای برطرف کردن پف زیر چشم بلفاروپلاستی پلک پایین است. این روش بدون بخیه است و عملی حساس است. ما در این مطلب به طور کامل در مورد این عمل صحبت می کنیم.

پیشنهاد می کنیم قبل از تصمیم گیری این مطلب را به طور کامل بخوانید.

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو وقت از تاپ کلینیک از طریق شماره زیر با ما در ارتباط باشید.

09394216199

عمل جراحی پلک پایین

اصطلاح بلفاروپلاستی پلک پایین یا تحتانی به مجموعه ای از تکنیک های جراحی گفته می شود که بوسیله آنها پلک پایین بهبودی متفاوتی از نظر ظاهری خواهد داشت.

در بلفاروپلاستی پلک پایین طی فرآیند جراحی پوست یا چربی اضافی به منظور کاهش یا حذف چین و چروک پلک انجام می گیرد. این روش بیشتر بین خانم ها شایع است و تقریباً 85% آنها از روش های مختلف بلفاروپلاستی استفاده می کردند.

هدف از جراحی بلفاروپلاستی ترمیم عملکرد پلک آسیب دیده و بازیابی بینایی و بیشتر زیبایی در ناحیه پلک و چشم است.

عمل جراحی پلک پایین

ارزیابی پلک پایین

زمانی که نوبت به پلک پایین و ارزیابی آن می رسد، فاکتورهای زیادی باید مورد توجه قرار بگیرند تا فیزیولوژی و آناتومی پلک تحتانی مورد بررسی قرار گیرد.

یکی از مهم ترین ارزیابی ها، انجام تست ضربه محکم و ناگهانی به پلک پایین است. این آزمایش با کشیدن پلک با سرعت به سمت پایین و بالا است که سرعت برگشت پلک پایینی به موقعیت طبیعی خود مورد آزمایش قرار می گیرد.

اگر با این ارزیابی پلک واکنش طبیعی داشته باشد جراح بلفاروپلاستی را توصیه نمی کند. اگر در طول آزمایش کشیدن پلک پایین

اگر در طول آزمایش کشیدن پلک پایین بیمار نیاز به چشمک زدن برای برگشت پلک به حالت طبیعی خود دارد، در این صورت او دارای شلی پلک پایین است که باید مورد جراحی بلفاروپلاستی قرار گیرد. علاوه بر آن، اگر کشیدن پلک به بیرون از اطراف چشم بیش از میلی متر باشد، این مورد می تواند جز علائم شلی یا سستی پلک مورد بررسی قرار گیرد.

از طریق ارزیابی انجام گرفته طی آزمایش فوق در مورد موقعیت دقیق پلک، می توانیم این مسئله را تعیین کنیم که آیا پلک دارای شلی است یا نه! البته با افزایش سن و بیمارهای مختلف چشم، شل شدن پلک طبیعی است و پلک بیشتر به سمت پایین کشیده می شود و موقعیت قبلی خود را از دست می دهد.

بنابراین، طبیعی است که موقعیت پلک پایین تر از حد معمول خود باشد. پزشک باید موقعیت پلک پایین را نسبت به قرنیه اندازه گیری کند و تحت عنوان افتادگی پلک پایین، پلک را تحت جراحی بلفاروپلاستی قرار دهد.

موقعیت آناتومی طبیعی پلک پایین نسبت به پلک بالایی همواره پایین تر است. چرا که در پلک پایین افتادگی نسبت به پلک بالایی مشهود نخواهد بود و پلک بالایی بیشتر بر روی بینایی تاثیر خواهد گذاشت.

در حین جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین می توان شل شدگی پلک را از بین برد و چشم موقعیت بهتری داشته باشد. بیشتر خانم ها با افزایش سن این جراحی را برای بهبود زیبایی خود انجام می دهند و این جراحی با لیفت صورت تفاوت دارد.

نوع دیگری آزمایش برای شلی پلک پایین، باز کردن دهان خود و نگاه به سمت بالا است. پزشک پوست پلک پایین را در زیر مژه ها با استفاده از پنس جراحی علامت گذاری می کند و بهتر است این مرحله را چندین بار برای دقت در محل ناحیه علامت گذار انجام دهد.

سپس ناحیه مربوطه را بی حس کرده و پوست و چربی اضافه بریده می شود. سپس ناحیه بخیه زده شده و بسته می شود. و بیمار برای درمان و معالجه به مدت دو هفته استراحت می کند.

سن مناسب برای بفاروپلاستی پلک پایین

سن مناسب برای بفاروپلاستی پلک پایین

پلک توسط عضله orbicularisoculi که مانند کمربند برای پلک عمل می کند و می توان بعد از برداشتن چربی پوست را بوسیله آن محکم کرد، در افراد مسن این عضله با توجه به افزایش سن عملکرد ضعیف تری خواهد داشت.

ولی با وجود این تعابیر در آنها نیز به میزان قابل توجهی این عضله می تواند پوست سست را سفت کند. بنابراین جراحی پلک پایینی برای از بین بردن پف و چربی اضافی پلک می تواند برای افراد مسن نیز مناسب و کارآمد باشد.

با وجود اینکه بیشتر جراحان معتقدند که جراحی پلک پایین برای بیشتر افراد مسن مناسب است اما می تواند در افراد جوان نیز برای از بین بردن سستی و چین و چروک بوجود آمده نیز از آن استفاده کرد.

از این رو بسیاری از افراد مسن که نگران کیسه های چربی و سست شدگی پلک پایین خود هستند و می خواهند افتادگی ناشی از پلک پایینی را از بین ببرند، انجام جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین می تواند مشکل آنها را حل کند.

موارد قبل از جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین

شما برای انجام بلفاروپلاستی در مرحله اول باید کاندید مناسبی برای این عمل باشید به این منظور باید سابقه کاملی از جراحی و گذشته قبل و بعد جراحی، سوابق پزشکی و بررسی و معاینه پلک پایینی پایینی چشم انجام دهید.

موارد منع جراحی بلفاروپلاستی پلک پایینی

بیمارانی که می خواهند فقط بخاطر افزایش اعتماد به نفس خود و زیبایی جراحی را انتخاب کنند، کاندیدای مناسبی برای این جراحی نیستند.

اگر تنها می خواهید تغییراتی در افزایش سنتان بدهید باز هم این جراحی به شما پیشنهاد نمی شود یا اگر انتظارات غیر واقعی دارید این جراحی برای شما مناسب نیست.

سن مناسب برای بفاروپلاستی پلک پایین

روش جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین

جراحی پلک پایین بدون بخیه است ولی در حین حال عملی پیچیده است و باید طوری انجام شود که شکل طبیعی چشم ها حفظ شود. این جراحی با بی هوشی موضعی انجام می گیرد.

این جراحی به این گونه است که جراح ابتدا پلک پایین را در داخل برش می دهد و چربی های اضافی را خارج می کند.

استفاده از این روش هیچگونه جای زخمی را روی پلک ایجاد نمی کند و این از مهمترین مزایای این روش است.

جراح در حین خارج کردن کیسه های چربی باید مواظب باشد که چشم حالت طبیعی خود را حفظ کند. در صورتی که چربی های اضافی برداشته شد در صورت نیاز جراح پوست را لیفت می کند.

در ادامه فیلم کاملی از نحوه انجام بلفاروپلاستی پلک پایین را به شما ارائه می دهیم.

فیلم نحوه انجام بلفاروپلاستی پلک پایین

تکنیک های موجود برای انجام بلفاروپلاستی پلک پایین

در یک روش جراحی چشم ، اصلاح یا اصلاح معمول پلک های بالا و پایین ، و بافت های اطراف ابرو ، ناحیه پل بینی فوقانی و قسمت های بالای گونه است که با اصلاح پوشش های پریوستال از استخوان های صورت که مدار را تشکیل می دهند.

پریوستئوم شامل بافت های پیوندی دو لایه است که استخوان های بدن انسان را می پوشاند:

 • لایه خارجی شبکه های بافت همبند متراکم و رگهای خونی
 • لایه داخلی و عمیق بسته نرم افزاری کلاژن، متشکل از سلول های دوکی شکل از بافت همبند و شبکه ای از الیاف نازک و الاستیک است.

اهمیت ارزیابی پلک پایین برای دستیابی به نتایج برجسته بسیار مهم است. از این رو این روش برای بسیاری از جراحان از جمله باتجربه ترین ها نیز چالش برانگیز است.

تکنیک های موجود برای انجام بلفاروپلاستی پلک پایین

مزایای جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین

مزایای جراحی پلک پایین عبارتند از:

 1. رفع مشکلات بینایی: در برخی از موارد، پوست اضافی و چین و چروک‌های ناحیه چشم ممکن است در بینایی فرد تداخل ایجاد کند، که با حذف این پوست اضافی، می‌توان بهبود قابل توجه‌ای در بینایی فرد ایجاد کرد.
 2. جوانسازی ظاهر: با کمک جراحی بلفاروپلاستی، نشانه‌های پیری مانند چین و چروک‌ها، پف و تورم در ناحیه چشم را کاهش می‌دهد. این عمل جوانسازی ظاهر را به همراه دارد و فرد را جذاب‌تر و جوانتر به نظر می‌آورد.
 3. دروه نقاهت کوتاه: جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین عمل جراحی نسبتاً ساده‌ای است و زمان بازگشت به فعالیت‌های روزمره بعد از این جراحی نسبتاً سریع است. علاوه بر این، زمان بهبود و تأثیرات جانبی نسبتاً کمتر در مقایسه با سایر عمل‌های جراحی دارد.
 4. ماندگاری طولانی مدت: نتایج جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین معمولاً دائمی هستند و تأثیرات آن ماندگاری بلند مدتی دارد.
 5. افزایش اعتماد به نفس: کلیه موارد ذکر شده باعث افزایش اعتماد به نفس و خودایمنی فرد میشود.

عوارض بلفاروپلاستی پلک پایین

عوارض بلفاروپلاستی عبارتند از:

 • عفونت
 • خون ریزی
 • جدا شدن زخم
 • کیست بخیه
 • عدم تقارن
 • از بین بردن بیش از حد پوست یا چربی
 • برداشتن بیش از حد عضله
 • اسکارهای داخلی و خارجی بیش از حد
 • چین دادن نامناسب
 • گرد کردن در کمیسور جانبی
 • افتادگی پلک بالا
 • نکروز چربی
 • تورم در سطح کره چشم
 • آسیب مجرای اشکی
 • دید دوتایی
 • از دست دادن بینایی
 • عوارض بیهوشی

اهمیت بالینی بلفاروپلاستی پلک پایینی

عملکرد صحیح پلک های آسیب دیده و زیبایی صورت بوسیله بلفاروپلاستی ارزیابی می شود. این کار با از بین بردن پوست اضافی و چربی های پلک پایین، سفت شدن عضلات پشتیبان کننده، صاف کردن عضلات زیرین چشم حاصل می شود.

عوارض بلفاروپلاستی پلک پایین

مراقبت های بعد از جراحی پلک پایین

برای کاهش دوره نقاهت و همچنین جلوگیری از عوارض جراحی لازم است مراقبت های بعد از عمل را به خوبی رعایت کنید. این مراقبت ها بسته به وضعیت هر فرد متفاوت است و جراح دستورات لازم را به شما خواهد گفت.

در کل این مراقبت ها شامل موارد زیر است:

 • ممکن است روزهای اول احساس وجود چیزی در چشم داشته باشید.
 • زخم و پانسمان را حداقل 48 ساعت، خشک نگه دارید.
 • پماد آنتی بیوتیک یا قطره چشم را طبق دستور (معمولا به مدت پنج روز) استفاده کنید.
 • در هفته های ابتدایی لباس های گشاد و جلو باز بپوشید تا موقع در آوردن لباس از تن، پلک های تان تحت فشار قرار نگیرند.
 • هنگام استفاده از قطره ها یا پمادهای تجویز شده و همچنین هنگام تمیز کردن صورت، به هیچ وجه پلک را نکشید.
 • به مدت سه ماه در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرید و بعد از این بازه زمانی نیز در هنگام خروج از منزل، حتما از ضد آفتاب حاوی SPF 50 یا بالاتر استفاده کنید.
 • در صورت رویارویی با درد بعد از بلفاروپلاستی، داروهای مسکن تجویز شده از سوی جراح معالج تان را مصرف کنید و از مصرف آسپرین یا هر داروی حاوی آسپرین که منجر به رقیق شدن خون شده و ریسک خونریزی را افزایش می دهند، خودداری نمایید.
 • در صورت استفاده از بخیه های غیرقابل جذب برای بستن برش های جراحی، این بخیه ها یک هفته پس از عمل باید برداشته شوند.
 • جراحی پلک، بسته به صلاحدید جراح و با در نظر داشتن وضعیت بیمار می تواند تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام شود.
 • اگر برای این جراحی، بیهوشی عمومی داشته اید؛ تا 24 ساعت اول از محصولات لبنی استفاده نکنید، زیرا لبنیات می توانند باعث حالت تهوع شوند.
 • کار با کامپیوتر، خواندن کتاب، تماشای تلویزیون و نگاه کردن به گوشی را به مدت یک هفته انجام ندهید.
 • از انجام فعالیت هایی که جریان خون در چشم را افزایش می دهند ؛ مانند دویدن آهسته، ایروبیک، فعالیت های سنگین مانند خم شدن و بلند کردن وسایل سنگین پرهیز نمایید.

نحوه خوابیدن بعد از جراحی پلک

تورم بعد از عمل بلفاروپلاستی یک امر طبیعی است سعی کنید برای کاهش ورم به حالت نیمه نشسته بخوابید.

تاکید می کنیم که به حالتی بخوابید که صورتتان با بالش تماس نداشته باشید بهترین حالت در این موارد خوابیدن به حالت طاق باز است.

از بالش اضافی استفاده کنید تا سر شما بالاتر از سطح بدن قرار بگیرد و به این ترتیب مانع پیشروی کبودی و تورم شده و به کاهش آن نیز کمک می کنید.

مراقبت های بعد از جراحی پلک پایین

رژیم غذایی بعد از جراحی پلک

طبق تحقیقات انجام شده، افرادی که رژیم غذایی مناسب بعد از عمل را داشته اند دوره بهبودی کمتری داشته اند و زودتر به فعالیت های روزانه خود برگشته اند.

توصیه می کنیم حتما به موارد زیر در مورد رژیم غذایی بعد از جراحی پلک عمل کنید:

 • غذاهای شور می توانند به تجمع مایعات و تورم کمک کنند؛ بنابراین هفت تا ده روز اول پس از عمل ، مصرف نمک را کاهش دهید.
 • مصرف مواد خوراکی حاوی فیبر نظیر سبزیجات تازه و میوه های خشک به جلوگیری از یبوست کمک می کنند؛ در طول دوره بهبودی، این خوراکی ها را در برنامه غذایی تان جای دهید زیرا به دلیل استراحت و کم تحرکی طی دوران نقاهت ممکن است دچار یبوست شوید.
 • چند روز اول پس از جراحی، حتما سعی کنید مایعات زیاد بنوشید؛ اما مصرف کافئین، نوشیدنی های گازدار و نوشیدنی های حاوی الکل را تا 2 هفته قطع کنید.

توصیه جراحان تاپ کلینیک

بلفاروپلاستی پلک پایین در درجه اول توسط چشم پزشک و جراحان پلاستیک انجام می شود. با این حال، بیماران ممکن است جهت مراقبت های اولیه به سر پرستار یا پرستار ها معرفی شوند.

برخلاف بلفاروپلاستی پلک فوقانی، بلفاروپلاستی پلک پایین از نظر ارزیابی ممکن است مستعد عوارض بیشتری قرار گیرد. باید به همه بیماران در مورد عوارض احتمالی هشدار داده شود.

بلفاروپلاستی پلک پایین کمی پیچیده است بهتر است این جراحی را دست هر کسی نسپارید. برای جلوگیری از عوارض احتمالی آن حتما با جراحان با سابقه در این زمینه مشورت کنید.

جراحان تاپ کلینیک با چندین سال سابقه در امر جراحی های زیبایی در خدمت شما عزیزان هستند. برای مشاوره بهتر در این زمینه با شماره های درج شده تماس بگیرید.

سوالات متداول بلافاروپلاستی پلک پایین

مزایای جراحی پلک پایین چیست؟

این جراحی برای درمان پف زیر چشم و سستی پوست است و از مهمترین مزایای آن می توان به نداشتن برش روی پلک اشاره کرد.

جراحی پلک پایین چگونه انجام می گیرد؟

این جراحی با بی هوشی موضعی انجام می گیرد و جراح برای برداشتن چربی ها، برش را در داخل پلک ایجاد می کند.

چرا مهم است برای جراحی پلک پایین با متخصص مشورت کرد؟

این جراحی پیچیده و دشوار است و جراح در حین عمل باید مواظب قرینه بودن چشم ها باشد.

بلفاروپلاستیدکتر فرشاد مختاری نژادمشاهده نوشته ها

دکتر فرشاد مختاری نژاد

تخصص جراحی عمومی - دکترای حرفه‌ای پزشکی | محتوای فوق زیرنظر دکتر فرشاد مختاری نژاد متخصص جراحی عمومی و دکترای حرفه ای پزشکی با شماره نظام پزشکی: 109793 نگاشته شده است. درباره ما - فیس بوک - اینستاگرام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *