شکستگی بینی و انواع آن، دلایل و علائم + روش های درمان با جراحی و بدون جراحی

یکی از اتفاقاتی بدی که ممکن است هر فردی آن را تجربه کند، شکستگی بینی است. منظور ما از شکستگی بینی ترک یا همان شکافی است که معمولا بر روی استخوان پل بینی ایجاد می‌شود که باعث میشود فرد درد بسیار شدیدی را تجربه کند. شکستگی بینی میتواند دلایل و علائم متفاوت داشته باشد که ما در این مقالخه قصد دارم راجب آنها بیشتر صحبت کنیم و در کنار آن با روش های درمانی و غیر درمانی شکستگی بینی آشنا شویم. پس لطفا تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

دلایل شکستگی بینی

به طور کلی هر عاملی که باعث وارد شدن ضربه شدید به بینی شده و از طریق آسیب به استخوانی میانی بینی، درد شدیدی را به همراه داشته باشد، باعث شکستگی بینی شده است. برای مثال معمولا ورزشکاران به خصوص کشتی‌گیران یا افرادی که بوکس کار می‌کنند این مشکل را تجربه خواهند کرد، زیرا در حین بازی، به صورت ناگهانی ضربه به بینی طرف مقابل وارد می‌شود. البته افتادن روی زمین، تصادف کردن و دعوا کردن نیز از دیگر دلایلی است که می‌تواند منجر به شکستگی بینی شود.

همچنین شدت عارضه شکستگی بینی در کودکان نسبت به بزرگسالان خیلی بیشتر است زیرا استخوان بینی آن‌ها ضعیف و سست می باشد و با کوچکترین ضربه‌ای ممکن است دچار شکستگی شود. از طرف دیگر برخی از ضربات باعث شکستگی خفیف بینی می‌شوند، پس تشخیص اینکه آیا برای درمان این عارضه باید جراحی انجام شود یا خیر، موضوعی است که باید تحت نظر پزشک متخصص بررسی شود.

شکستگی بینی چه علائمی دارد

اگر شما علائم زیر را در صورت خود یا کسی که با ضربه‌ای در ناحیه بینی مواجه شده است رؤیت کردید، نشان دهنده شکستگی بینی است:

 • بینی فرد به شدت درد می‌کند به گونه‌ای که این درد به راحتی تسکین پیدا نمی‌یابد.
 • خونریزی شدید
 • کبود شدن ‌اطراف چشم
 • سردرد‌های شدید به دلیل اختلالات تنفسی،
 • ترشحات مخاطی از بینی،
 • لرزش صدا به دلیل عدم توانایی در نفس کشیدن
 • کاهش هوشیاری و تب شدید

انواع شکستگی بینی

به طور کلی شکستگی بینی را به دو دسته زیر تقسیم میشود:

 • شکستگی بینی از نوع قدامی یا روبرو

این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که ما در اثر سانحه، تصادف و یا زمین خوردن، به صورت مستقیم با مانع یا با ضربه برخورد کنیم. در این صورت ضربه به صورت مستقیم بر روی پل بینی فرود آمده و بینی از ناحیه روبرو دچار شکستگی میشود.

 • شکستگی بینی از نوع کناری

شکستگی کناری بینی رایج‌ترین نوع شکستگی بینی میباشد؛ هنگامی که آسیب وارد شده به بینی نواحی کناری بینی را درگیر کرده باشد، یعنی شکستگی کناری اتفاق افتاده است، اگر به بینی این دسته از افراد دقت کنید، یک طرف بینی، حالت فرو رفته و طرف دیگر حالت برآمده دارد، چون ضربه از ناحیه کناری به بینی وارد شده است.

انواع درمان شکستگی بینی

زمانی که شما علائمی را از شکستگی بینی در فرد مضروب مشاهده کردید، باید در اولین زمان ممکن او را نزد متخصص ببرید تا وضعیت شکستگی ملاحظه شود. شکستگی بینی گاهی شدید و گاهی بسیار خفیف است، بنابراین روش درمانی نیز متفاوت خواهد بود، به طور کلی درمان شکستگی بینی به دو روش بدون جراحی و با جراحی انجام میشود که در ادامه به آشنایی با آنها میپردازیم:

 • درمان بینی شکسته بدون جراحی

هنگامی که شکستگی بینی بسیار خفیف باشد و تیغه میانی بینی دچار شکستگی شدیدی نشده باشد، متخصص برای درمان فرد از روش‌ بدون جراحی استفاده میکند. در چنین شرایطی ابتدا بینی فرد بی‌حس می‌شود تا دردی را احساس نکند و سپس با استفاده از قالب‌های گچ یا پلاستیک، استخوان بینی گچ گرفته خواهد شد تا جوش خوردگی به درستی انجام گرفته و فرم بینی به حالت اولیه برگردد.

 • درمان شکستگی بینی با جراحی

متأسفانه در صورتی که ضربه وارد شده به بینی شدید بوده و یا اگر فاصله بین شکستگی بینی تا زمان مراجعه به متخصص از یک هفته گذشته باشد، راهی جز جراحی باقی نمی ماند، که در چنین شرایطی شاید لازم باشد جراح یک شکستگی دیگر در استخوان بینی ایجاد کند و عمل را به گونه‌ای انجام دهد تا علاوه بر ترمیم استخوان بینی، فرم و شکل آن نیز به حالت نرمال بازگردد.

هزینه جراحی بینی شکسته

هزینه جراحی بینی شکسته به عوامل زیر بستگی دارد:

 • محل جراحی: هزینه جراحی بینی شکسته ممکن است در هر کشور و حتی در هر شهر متفاوت باشد. عوامل اقتصادی و قوانین محل جراحی ممکن است تأثیرگذار باشند.
 • میزان شکستگی: میزان شکستگی بینی که نسبت به هر بیمار متفاوت است از فاکتور های تاثیر گذار در هزینه جراحی بینی محسوب میشود.
 • تخصص و تجربه جراح: هزینه جراحی بینی شکسته نیز به تخصص و تجربه جراح مربوط است. جراحان با تجربه و شناخت کامل از روش‌های پلاستیک بینی، معمولاً هزینه بالاتری دارند.
 • نوع وسایل و تجهیزات استفاده شده: استفاده از تجهیزات پزشکی پیشرفته و فن آورانه در جراحی بینی شکسته، هزینه را افزایش می‌دهد.
 • نوع جراحی: نوع جراحی بستگی به خطای بینیدار، نقطۀ شکستگى، سابقۀ پروسۀ جراحى و نیازهای بیمار دارد. جراحی‌های ساده‌تر معمولاً هزینه کمتری دارند.
 • مدت زمان جراحی: مدت زمان لازم برای انجام جراحی بینی شکسته نیز به هزینه تأثیر می‌گذارد. عمل‌های طولانی‌تر معمولاً هزینه بالاتری دارند.
 • هزینه‌های پس از جراحی: هزینه‌های پس از عمل، شامل بازدید‌های پس از جراحی، داروهای تجویز شده و در صورت نیاز به جلسات ترمیم بینیدار، نقش مهمی در کل هزینۀ جراحى دارند.

مدت زمان جوش خوردن بینی شکسته

مدت زمان جوش خوردن شکستگی بینی به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله شدت شکستگی، نوع درمان انجام شده و وضعیت عمومی فرد. در صورتی که شکستگی بینی ساده باشد و درمان مناسب انجام شود، معمولاً زمان بهبود و ترمیم حدود 6 تا 8 هفته است. اما در صورت وجود عوارض جانبی یا مشکلات ترمیم، مدت زمان لازم برای بهبود ممکن است بطول بیندازد و نیاز به مراقبت های پس از جراحی دارید. هرچند که بهتر است با پزشک خود در مورد موضوع صحبت کنید تا بتوانید اطلاعات دقیق‌تر و مناسب‌تر را در خصوص حالت خود دریافت کنید.

جمع بندی

بینی شکسته به دلایل زیادی مثل تصادف و دعوا و درگیری و… ممکن است برای هر فردی در هر سنی اتفاق بیفتد، آشنایی با علائم شکستگی بینی  که در این مقاله ذکر شد، باعث واکنش بهتر شما هنگام وقوع ضربه به بینی خود یا دیگران خواهد شد، همچنین با انواع درمان بینی شکسته با جراحی و بدون جراحی نیز در این مقاله آشنا شدیم.

در تاپ کلینیک این نوع جراحی های حساس توسط پزشک و پرسنل متخصص انجام میشود که در نهایت موجب رضایت بیمار و جلوگیری از بروز عوارض نامطلوب بعد از جراحی میشود. جهت کسب اطلاعات بیشتر از طریق شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرید، امیداریم این مقاله بریتان مفید بوده باشد.

09394216199

سوالات متداول

چه مدت بعد از شکستگی بینی می توان جراحی بینی انجام داد؟

زمان جراحی بینی به شدت آسیب دیدگی بینی شما بستگی دارد که پزشک بعد از معاینه زمان مناسب جراحی را به شما خواهد گفت.

 

آیا پرداخت هزینه جراحی بینی شکسته توسط بیمه انجام می شود؟

بله، بیمه هزینه جراحی شکستگی بینی را متقبل میشود، توجه داشته باشید که هزینه جراحی زیبایی بینی شامل خدمات بیمه نمی شود.

رینوپلاستیدکتر فرشاد مختاری نژادمشاهده نوشته ها

دکتر فرشاد مختاری نژاد

تخصص جراحی عمومی - دکترای حرفه‌ای پزشکی | محتوای فوق زیرنظر دکتر فرشاد مختاری نژاد متخصص جراحی عمومی و دکترای حرفه ای پزشکی با شماره نظام پزشکی: 109793 نگاشته شده است. درباره ما - فیس بوک - اینستاگرام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با دکتر: ۰۹۳۹۴۲۱۶۱۹۹