چگونه از پوست چرب مراقبت کنیم (راه های مراقبت از پوست چرب)

چگونه از پوست چرب مراقبت کنیم

چربی که در پوست صورت توسط بدن تولید می شود، در سالم نگه داشتن پوست نقش مهمی دارد، ولی امکان دارد مقدار چربی تولید شده بیش از اندازه باشد. چربی اضافه توانایی این را دارد که سبب بروز آکنه و لکه‌ های پوستی گردد.

مراقبت از پوست از جمله  برای پوست ‌های چرب، مثل یک مبارزه همیشگی بوسیله پودر صورت و کاغذ های جذب کننده چربی (و هر چیزی که پوشاننده درخشندگی پوست می باشد) است. ولی در واقع پوست دشمن شما نمی ‌باشد و محافظت از آن نباید دائما بصورت مقابله ‌ای باشد.

با پیروی از چند نکته برای محافظت از پوست که در این مقاله تاپ کلینیک ارائه داده ایم، می‌ توانید به نحوی از منافذ درخشنده پوست نگهداری کنید که با طبیعت پوست سازگار باشد.جهت دریافت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مراقبت از پوست چرب در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

پوست چرب چیست؟

تمامی افراد جهت داشتن پوستی لطیف و نرم به میزان مشخصی چربی احتیاج دارند. با توجه به میزان چربی تولید شده، پوست طبقه بندی می گردد که شامل پوست چرب، مختلط و خشک می باشد. پوست چرب موجب می شود پوست به طور پی در پی چرب یا  براق باشد. در صورتی که اگر از پوست چرب محافظت و مراقبت نشود، منافذ پوستی بزرگ و مسدود می گردد و سبب تجمع سلول های مرده در نقطه از پوست می شود که منجربه ایجاد انواع آکنه و جوش خواهد شد.

در داخل پوست غدد های تولید کننده چربی قرار دارند و ماده روغنی به نام سبوم را ترشح می کنند. سبب چرب شدن پوست، سبوم می باشد که از خشک شدن آن جلوگیری می کند. از طریق منافذ پوستی، این ماده به بیرون ترشح می شود.

وقتی که این روند به آرامی انجام می شود، سبوم نه فقط موجب چربی پوست نمی شود بلکه از منافذ پوستی سلول های مرده پوست و سایر مواد را پاک و تمیز می کند. لازم به ذکر است که فعالیت بیش از حد غدد چربی سبب تولید مقادیر زیادی سبوم شده و مسدودی منافذ پوستی صورت می گیرد. در ادامه به راه های مراقبت از پوست چرب می پردازیم.

پوست چرب چیست؟

چگونه از پوست های چرب مراقبت کنیم؟

پونز در این بخش به برخی راه های مراقبت از پوست چرب را برای شما ارائه داده ایم که به شرح زیر می باشد:

1 .پوست خود را مرتب بشویید

شستن پوست با صابون ملایم و آب گرم چربی پوست را کمتر می کند. از استفاده صابون های معطر دارای مواد شیمیایی سخت و مرطوب کننده که توانایی این را دارند موجب تولید سبوم بیشتر و تحریک پوست شوند، خوداری کنید.  از استفاده از پارچه و لیف های شستشو دوری کنید، چون موجب تحریک پوست و تولید بیشتر چربی می گردد.

2 .استفاده از پاک کننده

سعی کنید از پاک کننده هایی که دارای اسید سالیسیلیک، گوگرد، یا روغن درخت چای که سبب حل شدن سبوم اضافی می شود، استفاده کنید. یکی از ماده هایی که در بهبودی بافت پوست موثر می باشد، گلیکولیک اسید است که یک ماده فعال می باشد. بعد از پاک کردن پوست از یک تونر فاقد الکل و ملایم جهت تمیز کردن و شستشو بخش هایی که پاک کننده، پاک نکرده استفاده نمایید. کار خود را با یک مرطوب کننده بدون روغن و سبک به اتمام برسانید.

3 .استفاده از استرینجت

استرینجیت ها نیز نوعی تونر می باشند با این تفاوت که قادر اند چربی های اضافی پوست را پاک کنند. استرینجت ها برای از بین بردن چربی و بستن منافذ در پوست های چرب به کار برده می شوند. از آنجایی که دارای مقدار زیادی الکل بوده و بیش از اندازه خشن و خشک می باشند، می بایست یک روز در میان استفاده شوند. لازم به ذکر است که هرگز از این مواد، بعد از لایه برداری صورت استفاده نکنید.

چگونه از پوست های چرب مراقبت کنیم؟

 

4 .لایه برداری

یکی از مهم ‌ترین مراحل مراقبت از پوست و درمان پوست‌ های چرب، لایه برداری می باشد. پوست چرب لایه ضخیمی از سلول‌ های مرده‌ ی بر روی سطح آن می‌باشد را داراست که پوشش منافذ نیز ضخیم شده ‌اند. بهترین روش برای از بین بردن این لایه ضخیم، لایه ‌برداری می باشد که سبب کمتر شدن منافذ مسدود و صاف‌ تر شدن پوست می شود.

اسید سالیسیلیک، بهترین ماده لایه بردار برای پوست چرب است؛ این اسید نه فقط سطح پوست بلکه درون پوشش منافذ را نیز لایه‌ برداری می کند و موجب و تسهیل جریان چربی به سطح پوست و بهبودی عملکرد منافذ می گردد.

این ماده حاوی خصوصیات ضد التهابی می باشد که به کاهش تولید چربی کمک می کند. در ضمن لایه ‌بردار در حالت مطلوب دارای هیدروکسیکینون می باشد که به از بین رفتن علائم قرمز ناشی از لکه ‌های پوستی می ‌انجامد.


بیشتر بخوانید: چگونه صورتی لاغر داشته باشیم؟ – لاغر کردن صورت با 9 روش طبیعی و خانگی


5 .شاداب کردن پوست

از یک تونری که فاقد الکل می باشد مثل اسیدهای آلفا هیدروکسی استفاده نمایید. یک تونر خوب با از بین بردن لوازم آرایشی و یا باقی‌مانده ‌ی سلول‌ های مرده پوست می‌تواند سبب مسدود شدن منافذ گردد، به بهبودی پوست کمک کرده، منافذ بزرگ را کوچک می‌کند و باعث کم شدت التهابات پوستی می شود.

6 .محافظت در برابر نور خوشید و آبرسانی

امکان دارد به نظر عجیب برسد که لازم است پوستی که چرب می باشد را مرطوب کرده و به آن آبرسانی کنید، ولی در حقیقت این نوع پوست نیز احتیاج به محافظت و مرطوب شدن در برابر نور خورشید دارد. امکان دارد اگر پوست در معرض اشعه‌ های فرابنفش خورشید قرار بگیرد، تحریک شده وضعیت آن بدتر شود و در نتیجه باعث شود چربی زیادی تولید کند.

در حالت مطلوب باید با استفاده از یک مایع لوسیون، سبک، سرم یا ژل با حداقل SPF 20 پوست خود را مرطوب نمایید. استفاده از کرم ضد آفتاب برای جلوگیری از چین و چروک و کاهش لکه‌ های قرمز حتی با وجود پوست چرب ضروری می باشد. اگرچه کرم‌ های ضد آفتابی که استفاده می نمایید بیش از اندازه غلیظ یا چرب هستند از استفاده آنها پرهیز کنید.

بهترین روش های مراقبت از پوست چرب

7 .استفاده از ماسک صورت

ماسک های تمیز کننده عمیق که دارای خاک رس هستند توانایی این را دارند که سبب کاهش چربی پوست شوند. این ماسک ها امکان دارد پوست را بیش از اندازه خشک کنند، به همین دلیل از آنها تنها برای بخش های خیلی چرب استفاده نمایید.

 

نتیجه گیری

مقدار چربی پوست قادر است روزانه، هفته به هفته، حتی فصل به فصل تغییر کند. خلق و خو، هورمون ها و حتی آب و هوا توانایی این را دارد که میزان تولید چربی را تحت تأثیر قرار دهند. بنا به چنین دلایلی باید با نحوه تغییر پوست خود اطلاع داشته باشید تا برنامه ای مناسب با آن برای پوستتان تعیین نمایید و از استفاده بیش از اندازه یکسری محصولات پاکسازی پوست که موجب خشک شدن بیش از حد پوست می شود، پرهیز کنید.

در این مقاله تاپ کلینیک راه های مراقبتی پوست چرب را برای شما به اشتراک گذاشتیم. اگر شما هم دارای پوست چرب هستید و نیاز به مشاوره دارید، با شماره گیری 09394216199 خود را از مشاوره رایگان تاپ کلینیک دریغ نکنید.

سوالات متداول

پوست بر اساس چربی که تولید می کند به چند دسته طبقه بندی می شود؟

با توجه به میزان چربی تولید شده، پوستبه سه دسته  طبقه بندی می گردد که شامل پوست چرب، مختلط و خشک می باشد.

اگر از پوست چرب به خوبی مراقبت نشود چه اتفاقی می افتد؟

در صورتی که اگر از پوست چرب محافظت و مراقبت نشود، منافذ پوستی بزرگ و مسدود می گردد و سبب تجمع سلول های مرده در نقطه از پوست می شود.

در پوست چه چیزی سبب ایجاد چربی سبوم می شود؟

در داخل پوست غدد های تولید کننده چربی قرار دارند و ماده چربی به نام سبوم را ترشح می کنند که در مقاله بالا به آن اشاره کردیم.

متفرقهدکتر فرشاد مختاری نژادمشاهده نوشته ها

دکتر فرشاد مختاری نژاد

تخصص جراحی عمومی - دکترای حرفه‌ای پزشکی | محتوای فوق زیرنظر دکتر فرشاد مختاری نژاد متخصص جراحی عمومی و دکترای حرفه ای پزشکی با شماره نظام پزشکی: 109793 نگاشته شده است. درباره ما - فیس بوک - اینستاگرام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *