تجربه بیمار برای جراحی عمل بینی

تجربه بیمار برای جراحی عمل بینی

حدود دو ماه پیش تصمیم گرفتم بینی خود را عمل کنم چون از نظر ظاهری انحراف داشت و مشکلات تنفسی (پلیب) داشتم. پیدا کردن یک جراح مطمئن بزرگترین چالش من بود که هم مشکلات تنفسی را رفع کند و هم اینکه از نظر ظاهری قوس آن را برطرف کند.

شروع کردم به پیدا کردن دکتر و تقریباً از اطرافیان و آشنایان گرفته تا سایت ها و روزنامه ها؛ همه آنها کسی رو معرفی می کردند که باهم متفاوت بودند. من نیز گیچ شده بودم که کدام دکتر بهتر است و کدام نه!

اول از همه تصمیم گرفتم نوع عمل خودم را مشخص کنم و به همین دلیل جست و جو کردم و از سایت ها مشاوره تلفنی گرفتم و فهمیدم که رینوپلاستی می تواند مشکل من را حل کند.

پس یکی از چالش های من برای جراحی حل شد. سپس  دنبال پزشک متخصص گشتم و بالاخره تصمیم خودم برای جراحی را گرفتم.

در جلسه مشاوره ای که به صورت تلفنی بود سوالاتی که از پزشک پرسیده شد را به خوبی یادداشت کردم و او نیز به تمامی سوالات من با دقت پاسخ داد تا بتوانم به بهترین شکل ممکن تصمیم خودم را بگیرم.

پزشک به من گفت اقداماتی باید قبل از جراحی بینی انجام دهم. او گفت اگر استعمال دخانیات یا مشروبات الکلی دارم باید قبل از شروع جراحی حدوداً دو هفته قبل باید از آنها اجتناب کنم.

بعد روز قبل از جراحی بینی باید به حمام برم و استحمام کنم. روز جراحی حتماً باید ناشتا باشم و برای مدت 8 ساعت نباید قبل از عمل چیزی خورده باشم و این امر خیلی مهم بود.

حتماً قبل از جراحی بینی رینوپلاستی، تمامی آزمایشاتی که انجام داده ام را با خودم همراه داشته باشم. او گفت روز جراحی نباید هیچ گونه آرایشی داشته باشم (آقایان ریش خود را اصلاح کنند).

او گفت اگر سابقه حساسیت یا هرگونه بیماری خاصی دارم به او بگویم یا اگر داروی خاصی مصرف می کنم او را در جریان بگذارم. او گفت نباید از داروهای انعقاد کننده خون مانند آسپرین و پروفین دو هفته قبل از جراحی استفاده کنم.

او گفت هیچ گونه وسایل اضافی با خود نداشته باشم و اگر جواهرات و زیورآلاتی دارم از آنها در روز جراحی استفاده نکنم.

او در آخر گفت استرس و نگرانی را از خودم دور نگه دارم چرا که زیبایی بینی جراحی شده بعد از جراحی خیلی برای من خاص خواهد بود و برای اینکه مشکل خاصی برایم پیش نیاید یک ساعت قبل از جراحی با یک نفر همراه در کلینیک حضور داشته باشم.

همه این مسائل دغدغه من بود و پزشک متخصص من، قبل از اینکه این سوالات از او بپرسم به من پاسخ داد.

مراقبت هایی که جراح به من گفت

مراقبت هایی که جراح به من گفت

بعد از جراحی و به هوش آمدن  جراح من را مرخص کرد و گفت باید یک سری مراقبت ها را برای گرفتن نتیجه مطلوب انجام دهید. اگر روزهای اول در خانه احساس درد شدیدی داشتید با من تماس بگیرید و از مسکن هایی که تجویز کرده ام استفاده کنید.

در هنگام استحمام کردن حتما مراقب باشید. تمامی دارو های تجویز شده را به طور مرتب استفاده کنید. تورم و کبودی یک امر طبیعی است برای کاهش آن در دو هفته اول از کمپرس یخ یا آب سرد استفاده کن.

در موقع خواب اصلاً به پهلو به خاطر خونریزی نخوابید و تا چند مدت به صورت طاق باز و به پشت بخوابید. بهتر است دو بالش زیر سر داشته باشید و سرتان کمی بالاتر باشد و خونریزی نداشته باشد یا احساس سنگینی در بینی خود نکنید.

او گفت اگر نوشیدنی های الکلی مصرف می کنم تا دو هفته از مصرف نوشیدنی های حاوی الکل کاملاً اجتناب کنم و اگر سیگار مصرف می کنم نیز نباید دو هفته قبل و بعد از جراحی استعمال دخانیات داشته باشم.

نباید سر خود را به سمت پایین خم کنم یا در محل کار اگر از کامپیوتر استفاده می کنم از چسب بینی استفاده کنم و فعالیت های روزمره ام سنگین و خسته کننده یا ورزش های سنگین که فشار به بینی وارد می شود پرهیز کنم.

او گفت از خوردن غذا های که نیاز به جویدن زیاد دارند پرهیز کنم و بیشتر از غذا های نرم مانند آش و سوپ به مدت یک هفته استفاده کنم و سعی کنم رژیم غذایی ساده و سبکی برای خودم انتخاب کنم که پر از ادویه و مواردی مشابه نباشند.

سدیم می تواند برای کسی که جراحی کرده مثل سم باشد و به همین خاطر از من خواست تا سدیم مصرف نکنم. همه مواردی که گفت برای من بسیار مهم بودند و ارزش یک پزشک متخصص و متعهد در اینجا برایم روشن می شد.

تمامی موارد مورد نیاز برای بهبود و کم بودن دوره نقاهت بود و من توانستم با رعایت تمام موارد زودتر به فعالیت های روزمره خود بر گردم.

نتیجه جراحی عمل بینی

هر انسانی می تواند قوت ها و ضعف های داشته باشد و همه چیز شاید همیشه آن چیزی که ما می خواهیم نشود و دانستن این اصطلاح که “انسان جایز الخطاست”، می تواند در مسیر پیشرفت ما خیلی کمک کننده باشد.

من از جراحی که انجام داده بودم راضی بودم. درسته که گفتم گاهاً اشکالاتی در عملکرد پزشک من بود اما خطاها و اشتباهات خیلی ریز و جزئی بود که نمی توانست از زیبایی چهره و صورت من بکاهد.

جراحی رینوپلاستی عوارض خاصی برای من نداشت و نیازی به رینوپلاستی ثانویه در من بوجود نیامد. فقط به مدت یک هفته کبودی داشتم که با کمپرس یخ تونستم با استراحت و رعایت توصیه های پزشکم آن را رفع کنم.

ولی سوالات زیادی از من بعد از جراحی می شد که برای آشنایی بیشتر شما با این نوع روش جراحی بینی آنها را در اختیار شما نیز قرار می دهم.

نتیجه جراحی عمل بینی

سوالاتی که از من زیاد پرسیده می شد؟

بعد از عمل جراحی و دیدن نتیجه آن اطرافیانم از من سوالات زیادی می پرسیدند بیشتر آن ها برای بهبود ظاهر خود می خواستند این عمل را تجربه کنند اما به از آن می ترسیدند.

آیا این جراحی درد دارد؟

من در جراحی خود دردی نداشتم اما مقداری حساسیت و درد به دلیل انسداد بینی و فشاری که به سینوس ها می آمد، درد خفیفی احساس می کردم.

یکی از چیزهای خوبی که در جراحی من بود، تخصص جراحم در کنترل درد و تجویز به موقع داروهای مسکن بود البته ناگفته نماند که من در دوران نقاهت خود بسیار کم نیاز به مسکن داشتم و به همین خاطر نیاز شدیدی به مسکن در من نبود.

اما برخی از افراد جراحی کننده نیازمند مسکن بودند و پزشک مسکن های ساده مثل استامینوفین برای آنها تجویز می کرد.

یک مسئله مهم که برای بیماران پیش می آمد، مشکل انسداد بینی آنها بود که پزشک در جلسه مشاوره اشاره می کرد که اگر انسداد بینی داشته باشید، هنگام خوابیدن از دو بالش استفاده کنید یا اینکه سر بالاتر از بدن قرار بگیرد.

با این کار روند طبیعی نفس سریع تر باز می گردد. همچنین پزشک توصیه کرد که از دستگاه بخور کوچک در کنار تخت خواب برای داشتن رطوبت مناسب برای محیط استفاده کنیم و با این کار نه تنها مجاری بینی باز می شد بلکه مشکل اصلی که تمامی افراد بعد از جراحی یعنی خشکی گلو دارند از بین رفته و گلو آنها مربوط شود.

آزار دهنده ترین درد برای جراحی بینی همین خشکلی گلو بود که با توصیه های پزشک با مصرف مواردی مثل چای و عسل این خشکی از میان می رفت. به طور کل باید در دوران نقاهت بدن هیدارته نگه داری شود.

یکی دیگر از کارهای که باعث شد من اصلاً درد نداشته باشم یا در روزهای اولیه در کمتری بعد از جراحی در من به وجود آید استراحت و خواب کافی بود که باعث شد راحت تر با این مسئله کنار بیایم و این دوران زودگذر را سپری کنم.

هزینه عمل بینی شما چقدر بود؟

هزینه عمل بینی شما چقدر بود؟

چالش مهمی که برای هزینه جراحی برای من داشت اول این مسئله بود که واقعاً هزینه جراحی بینی چقدر است؟ اما با توجه به تجربه و مهارت جراح و سابقه کاری او هزینه ها می تواند متفاوت باشد و با توجه به این شرایط پزشک درصدد قیمت و هزینه های بیشتری باشد.

من با جستجوهایی که کردم به این نتیجه رسیدم که سه عامل مهم می تواند هزینه جراحی بینی را تعیین کند.

اول نوع بینی است که سهم بسزایی در تعیین قیمت جراح دارد. اگر بینی گوشتی یا غضروفی باشد هزینه های جراحی به مراتب بیشتر خواهد شد. اما هزینه جراحی برای بینی مثل بینی من که استخوانی بود هزینه کمتری داشت.

همچنین اگر خواستار ترمیم بینی خود یا رینوپلاستی ثانویه بودید اگر کسی بجز جراح اولیه شما بخواهد بینی شما را دوباره جراحی کند هزینه خیلی بیشتر از جراحی اولیه برای شما خواهد بود.

دومین عامل مهم در تعیین قیمت اقلیم و منطقه جغرافیایی بود که از هر شهر به شهر دیگر تفاوت داشت. برای مثال شهر تهران به مراتب هزینه بیشتری نسبت به شهرای کوچک خواهد داشت. اما این نکته نیز مهم است بدانید که بهترین پزشک ها می توانند در پایتخت نیز باشند.

عامل دیگری که باعث شد من در این مدت بیشتر دنبال آن باشم نتیحه نهایی جراحی من بود. بیشتر کسانی که دنبال جراحی ارزان قیمت بودند از جراحی خود ناراضی بودند چرا که توسط رزیدنت های جراحی شده بودند که به تازگی به کار خود شروع کرده بودند و می خواستند در این راه تجربه کسب کنند، پس دست به جراحی های ارزان قیمت می زدند و نتیجه جراحی می توانست ریسک های بالایی برای فرد ایجاد کند. به همین منظور پیدا کردن پزشک خوب در اولویت برنامه من بود.

چگونه یک دکتر خوب پیدا کردید؟

من قبل از اینکه بخواهم تصمیم به جراحی بینی کنم و یا اینکه بخواهم بهترین پزشک را انتخاب کنم، هدف از جراحی خودم را مشخص کردم و قبل از هر چیز به این نکته توجه کردم که آیا جراحی من برای مشکلات پزشکی است یا برای زیبایی چهره.

با مشخص کردن این هدف هر تغییر ریز و درشتی که باید روی بینی من انجام می شد را می توانستم با پزشک خود در جلسه مشاوره مطرح کنم و مناسب ترین نیاز خودم را پیدا کنم.

اما پزشک خود را به وسیله موارد زیر تونستم پیدا کنم. اول اینکه نمونه کارهای که انجام داده بود را مشاهده کردم و سوالاتی که برایم با دیدن تصاویر به وجود می آمد را پرسیدم.

کار دیگری که انجام دادم با نمونه های که جراحی شده بودن با اجازه از پزشک صحبت کردم و تمامی تجربیاتی که آنها از جراحی خود انجام داده بودند را کسب کردم یا حتی به مطب پزشک مراجعه کرده و با آنها در مطب گفت و گو کردم.

یکی دیگر از چیزهایی که برای پیدا کردن پزشک خوب برای من مهم بود اخلاق کاری و خلق و خو پزشک بود. چرا که تعهد می توانست به من اطمینان نتیجه مطلوب بعد از عمل را بدهد و رفتار خوب و اصالت پزشک توانست اضطراب و نگرانی را از من بگیرد.

پزشک با درک متقابلی که از اضطراب بیمار دارد می تواند بیمار را برای گرفتن نتیجه مطلوب و عالی هدایت کند و نقش به سزایی در این مورد داشته باشد. پس من سعی کردم تمامی فاکتورهای که می توانست به من در نتیحه عمل خوب در نظر بگیرد را برای خودم پیدا کرده و به کار ببرم.

چگونه یک دکتر خوب جراح بینی پیدا کردید؟

تا چه مدت می توان به حالت عادی برگشت؟

برای من دوره نقاهت حدود یک هفته بود. اما برخی بیماران در کلینک در دوران نقاهت خود مشکلاتی مانند سردرد، گرفتگی بینی و کبودی چشم داشتند که با توصیه پزشک چند روز بیشتر به سپری کردن دوره نقاهت می پرداختند.

مشکل تورم و کبودی چشم برای من نیز اتفاق افتاده بود که در 2 – 3 روز  اول نیز بیشتر بود ولی رفته رفته با توصیه های پزشک و کمپرس یخ به خوبی کاهش یافته و از بین رفت.

کسانی که می خواهند دوره نقاهت خود را بدون داشتن هیچ مشکلی سپری کنند به نظر من می توانند در یک هفته یا حداکثر 14 روز خوب شوند ولی می توانید برای این کار با پزشک خود مشورت کنید.

اگر شاغل هستید به مدت یک هفته از محل کار خود مرخصی بگیرید و بعد از آن به فعالیت های روزمره خود برگردید.

برای من مشاهده کبودی اطراف چشم توسط اطرافیان اهمیتی نداشت و به همین خاطر بعد از یک هفته به محل کار خود برگشتم و بعد از یک هفته پس از جراحی بعد از ایناسپلینت بینی را برداشتم، بخیه ها را کشیده و به فعالیت های روزمره خود پرداختم. اگر می خواهید با چسب بینی وارد اجتماع شوید باید یک هفته بیشتر به استراحت به پردازید.

آیا برداشتن گچ بینی درد داشت؟

برداشتن گچ بینی بعد از جراحی برای من بدون درد بود و طی سوالاتی که از افراد پرسیدم برای آنها هم معمولاً بدون درد بود. اما برخی در ناحیه صورت احساس درد جزی و ناراحتی داشتند که با تحویز مسکن توسط پزشک این مسئله خیلی زود برای آنها نیز حل شده بود.

چرا تاپ کلینیک را انتخاب کردید؟

برای پیدا کردن جراح متخصص زمان زیادی را صرف کردم و مطالب مربوط به عمل جراحی بینی را به طور کامل در سایت topclinicfa.com مطالعه کردم و نمونه کارهای آن ها را نیز در پیج اینستاگرامی دیدم.

تصمیم گرفتم زنگ بزنم و با مشاوره ای که با جراح داشتم و همچنین اطمینانی که به من داد تصمیم گرفتم از خدمات آن ها اسنفاده کنم.

آیا برداشتن گچ بینی درد داشت؟

آیا از خدمات تاپ کلینیک راضی هستید؟

طبق مقالات و تحقیقاتی که انجام داده بودم یک کلینیک معتبر دارای یک سری ویژگی ها از جمله پاکیزگی و داشتن گواهینامه های معتبر است که تاپ کلینیک این ویژگی ها را داشت.

چه پیشنهادی برای دوستانتان دارید؟

برای جراحی های زیبایی سلامت خود را به خطر نیاندازید و از یک جراح با حتی هزینه زیاد مشاوره بگیرید.

برخی از افراد از نتیجه جراحی راضی نیستند یا مجبورند دوباره عمل کنند باید بگویم که من به خوبی در این مورد تحقیق کردم و متوجه شدم که یا از جراح باسابقه در این زمینه استفاده نکرده اند یا مراقبت های قبل و بعد از عمل را به خوبی اجرا نکرده اند. در حال این شما هستید که نتیجه جراحی را تغییر می دهید.

سوالات متداول جراحی بینی

آیا این جراحی برای شما درد داشت؟

خیر، در حین جراحی هیچگونه دردی را احساس نمی کنید بعد از جراحی نیز برای کنترل درد جراح داروهای مسکن را تجویز خواهد کرد.

چرا باید دنبال یک جراح خوب باشیم؟

عمل های زیبایی دارای یک سری عوارض هستند که اگر از یک جراح خوب استفاده کنید این خطرات را به حداقل می رسانید.

آیا تجربه جراح هیچ تاثیری روی عمل بینی دارد؟

بله، یک جراح با سابقه با آناتومی و نوع جراحی آشنا است و دیگر لازم نیست دنبال عمل ترمیمی باشید.

رینوپلاستیدکتر فرشاد مختاری نژادمشاهده نوشته ها

دکتر فرشاد مختاری نژاد

تخصص جراحی عمومی - دکترای حرفه‌ای پزشکی | محتوای فوق زیرنظر دکتر فرشاد مختاری نژاد متخصص جراحی عمومی و دکترای حرفه ای پزشکی با شماره نظام پزشکی: 109793 نگاشته شده است. درباره ما - فیس بوک - اینستاگرام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با دکتر: ۰۹۳۹۴۲۱۶۱۹۹