علت کوچک شدن چشم بعد از عمل بلفاروپلاستی

علت کوچک شدن چشم بعد از عمل بلفاروپلاستی

یکی از عمل های زیبایی که باعث زیبایی چشم ها و چهره فرد می شود، عمل جراحی بلفاروپلاستی است. این عمل برای از بین بردن افتادگی پلک و حذف پوست اضافی آن انجام می شود و باعث می شود که چشم‌ها بزرگتر و جذاب تر به نظر برسند.

اگر در چگونگی انجام عمل بلفاروپلاستی دقت کافی به خرج داده شود، این یک عمل بی خطر خواهد بود.

عوارض این عمل معمولا موقتی بوده و به مرور از بین خواهند رفت؛ همچنین احتمال باقی ماندن جای زخم و بخیه در این عمل تقریبا صفر است. با این حال برخی از افراد بعد از عمل احساس می کنند که چشم‌هایشان کوچک تر شده است.

در این مقاله علت کوچک شدن چشم و عوارض احتمالی بعد از عمل بلفاروپلاستی را بررسی خواهیم کرد. در صورتی که می خواهید دلیل این عارضه را بدانید، حتما تا انتهای این مقاله با تاپ کلینک – مرکز تخصصی زیبایی در تهران همراه باشید.

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو وقت از تاپ کلینیک از طریق شماره زیر با ما در ارتباط باشید.

09394216199

آشنایی با بلفاروپلاستی

جراحی بلفاروپلاستی یک روش جراحی زیبایی است که برای بهبود شکل و ظاهر پلک‌ها استفاده می‌شود. این جراحی عموماً برای حذف پوست اضافی، چین و چروک‌های پلک‌ها، جمع کردن بافت‌های محافظت کننده از چشم و بهبود دید در صورت نیاز انجام می‌شود.

در جراحی بلفاروپلاستی، جراح پوست اضافی را حذف می‌کند و بافت‌های ضعیف را تقویت می‌کند. این عمل باعث بهبود شکل و قابلیت حرکت پلک‌ها، کم کردن چین و چروک های ظاهر شده در پلک ها و بهبود دید محسوس می شود.

بلفاروپلاستی یک روش امن و مؤثر است، اما ممکن است عوارضی نیز داشته باشد که معمولا بعد از چند هفته، علائم باید بهبود یابند و نتایج نهایی   به مرور و با گذشت چند ماه قابل مشاهده است.

عوارض احتمالی بلفاروپلاستی کدامند؟

عمل بلفاروپلاستی باید توسط یک جراح مجرب انجام شود. جراحی که به آناتومی چشم بیمار تسلط داشته باشد، می تواند بهترین تکنیک را برای این عمل انجام داده و عوارض بلفاروپلاستی را به صفر برساند.

با این حال در صورتی که جراح دقت و مهارت کافی نداشته باشد و بیمار نیز مراقبت های لازم را انجام ندهد، ممکن است که بیمار با عوارض متعددی روبرو شود.

ازجمله این عوارض می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تورم و کبودی

تورم و کبودی از عوارض طبیعی عمل بلفاروپلاستی هستند و به مرور از بین خواهند رفت؛ اما اگر تورم بسیار زیاد باشد، از باز و بسته شدن پلک پیش گیری کرده و مشکلاتی را برای بیمار ایجاد خواهد کرد.

یکی از دلایلی که فرد با چشمانی کوچک بعد از بلفاروپلاستی روبرو می شود، همین تورم بیش از اندازه است. البته بیمار می تواند با کمپرس سرد، تا حد زیادی این تورم را کاهش دهد.

 • ایجاد جوش های سفید و ریز در اطراف چشم و محل بخیه

یکی دیگر از عوارض موقتی بعد از عمل بلفاروپلاستی، ایجاد جوش در محل بخیه است. این عارضه نیز خطر چندانی ندارد و با پمادهایی که پزشک تجویز می کند، این عارضه به مرور زمان از بین خواهد رفت.

عوارض احتمالی بلفاروپلاستی کدامند؟

 • احساس درد

یکی دیگر از عوارض موقتی در عمل بلفاروپلاستی، احساس درد است که این موضوع کاملا طبیعی است و با قرص های مسکن رفع می شود.

 • اشک ریزی و سخت بودن پلک زدن

سخت بودن پلک زدن به علت تورم بافت‌ها بعد از عمل است؛ همچنین فرد بخاطر دردی که احساس می کند، در هنگام پلک زدن با مشکل روبرو می شود. این مسئله حتی می تواند باعث اشک ریزی چشم‌ها شود؛ اما این موارد به مرور از بین خواهند رفت و موقتی هستند.

 • خشک شدن چشم‌ها

معمولا بیمار یک تا دو هفته بعد از عمل با خشکی چشم مواجه است. همین خشکی چشم باعث اشک ریزی چشم‌ها می شود؛ بنابراین بهتر است که بیمار با قطره های چشمی تجویز شده، چشم های خود را مرطوب نگهدارد.

 • حساسیت به نور

چشم های برخی از افراد بعد از عمل بلفاروپلاستی به نور حساس می شود. این افراد باید در روزهای بعد از عمل از عینک آفتابی استفاده کنند و زیاد به صفحه موبایل، تلویزیون و مانیتور خیره نشوند. این مشکل نیز موقت است و به مرور رفع می شود.

 • عفونت

عفونت یکی از عوارض جدی تر در عمل بلفاروپلاستی است، که البته اگر عمل در محل استریل انجام شده و بیمار نیز مراقبت های لازم را انجام دهد، این عارضه اتفاق نمی افتد. اما اگر محل جراحی دچار عفونت شد، پزشک داروهایی را تجویز می کند که بیمار باید حتما این داروها را مصرف کند.

 • خونریزی

یکی از خطرات بعد از بلفاروپلاستی خونریزی است، که بیمار باید سریع به پزشک مراجعه کند تا هماتوم تخلیه شده و یا رگ در آن ناحیه سوزانده شوند، تا از صدمات بیشتر پیشگیری شود.

جراح بلفاروپلاستی

 • عدم تقارن چشم و نیمه باز ماندن آن

در صورتی که بافت به مقدار مساوی از پلک‌ها برداشته نشود، باعث می شود که بیمار در چشم با عدم تقارن مواجه شود؛ همچنین اگر بافت بیش از اندازه از پلک برداشته شود، پلک فرورفتگی پیدا کرده و یا شیاری در پلک ایجاد می شود.

برداشتن پوست زیاد از ناحیه پلک نیز باعث می شود که پلک به طور کامل چشم را نپوشاند و چشم‌ها نیمه باز بمانند. تمامی این اتفاقات باعث می شوند که چشم حالت طبیعی نداشته باشد و کوچک تر به نظر برسد.

 • تغییر رنگ پوست

تغییر رنگ پوست در ناحیه بخیه، یکی دیگر از عوارض این عمل است که به عدم مهارت پزشک و یا واکنش بدن فرد بیمار بستگی دارد.

 • اسکار داخلی کوچک

منقبض شدن لایه های داخلی زیر پوستی پلک در عمل های بلفاروپلاستی عمیق تر، باعث می شوند که محدودیت حرکت و انقباض برای پلک ایجاد شده و همچنین پلک منحرف شود. در صورتی که این مشکل خفیف باشد، با ماساژ حل خواهد شد؛ ولی اگر این مشکل جدی باشد، باید بیمار به پزشک مراجعه کند.

 • اسکار داخلی بزرگ

یک عارضه نادر دیگر در عمل بلفاروپلاستی، اسکار داخلی بزرگ است که معمولا پزشک برش‌ها را با فاصله بیشتری ایجاد کرده و چشم‌ها کشیده تر می شوند.

جراحی بلفاروپلاستی

چرا چشم‌ها بعد از بلفاروپلاستی کوچک تر می شوند؟

همان طور که اشاره شد، بعد از عمل بیمار با عوارض کوتاه مدت و گاه بلند مدتی روبرو می شود، که این عوارض مشاهده نتیجه نهایی عمل را به تاخیر می اندازند؛ حتی برخی از آنها باعث می شوند که چشم کوچکتر دیده شود.

ازجمله عوارضی که چشم را کوچک تر نشان می دهند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تورم زیاد
 • احساس درد و سخت شدن پلک زدن
 • عدم دقت پزشک و برداشت چربی یا پوست اضافی از پلک که چشم‌ها را فرورفته و بدفرم می کند.
 • اسکارهای داخلی در چشم

به مرور زمان تورم یا احساس درد از بین می رود و چشم‌ها بزرگ و طبیعی می شوند؛ اما اگر پزشک تخصص کافی نداشته و عمل به خوبی انجام نشده باشد، ممکن است که بیمار نیاز به جراحی مجدد یا درمان های جدی تر پیدا کند.

چرا چشم‌ها بعد از بلفاروپلاستی کوچک تر می شوند؟

نکاتی که بعد از جراحی بلفارو پلاستی برای بهبودی سریعتر باید رعایت کنید!

پس از عمل، بیمار باید توصیه‌های زیر را رعایت کند:

 • سر خود را بالا نگه داشته و به پشت دراز کشیده و بخوابید.
 • در هفته‌های نخست بعد از عمل از لوازم آرایشی استفاده نکنید.
 • استراحت کنید و از فعالیت‌های بدنی که می‌تواند منجر به خونریزی، ضربه به ناحیه چشم و یا پارگی بخیه شود خودداری کنید.
 • برای کاهش التهاب و کبودی، میتوانید از یخ استفاده کنید. توجه داشته باشید که به دلیل تورم در ناحیه چشم ممکن است نتوانید چشمان خود را به طور کامل ببندید.
 • دور چشم را با محلول تمیز کنید.
 • در صورت درد یا تورم میتوانید از مسکن استفاده کنید.
 • کرم‌های دور چشم یا قطره‌های چشم را طبق دستور و توصیه پزشک استفاده کنید.
 • در صورت وجود درد یا هر عارضه ای با چشم پزشک خود مشورت کنید.

سخن آخر

عمل بلفاروپلاستی، یک عمل برای زیبایی پلک است که باعث می شود چشم‌ها بزرگ تر، زیباتر و جذاب تر به نظر برسند.

البته بیمار بعد از عمل ممکن است به دلیل عوارض کوتاه مدت عمل با چشم های کوچک مواجه شود، که این امر طبیعی بوده و به مرور زمان رفع خواهد شد.

در صورتی که مشکل از بی دقتی و عدم تخصص پزشک باشد، بیمار عوارض جدی تری را مشاهده خواهد کرد و باید به جراح متخصص مراجعه کند.

شما می توانید جراحی زیبایی پلک را به دست جراحان با تجربه در تاپ کلینیک بسپارید و مطمئن باشید که به بهترین و جدید ترین شیوه جراحی خواهید شد.

برای اینکه بیشتر درباره عمل های زیبایی بدانید، حتما سایر مقالات ما را در این سایت مطالعه کنید.

از همراهی شما سپاسگزاریم.

سوالات متداول

آیا نیمه باز ماندن چشم بعد از عمل بلفاروپلاستی، قابل درمان است؟

بله ؛ معمولا این عارضه بین 3 تا 6 ماه رفع می شود؛ اما اگر همچنان چشم ها نیمه باز ماند، بیمار باید به پزشک مراجعه کند.

بلفاروپلاستی برای چه منظور انجام می شود؟

عمل بلفاروپلاستی برای رفع افتادگی پلک بالا یا پف پلک پایین انجام می شود.

آیا با انجام عمل بلفاروپلاستی می توان حلقه های سیاه اطراف چشم را از بین برد؟

خیر؛ عمل بلفاروپلاستی هیچ تاثیری بر روی حلقه های سیاه اطراف چشم ندارد.

بلفاروپلاستیدکتر فرشاد مختاری نژادمشاهده نوشته ها

دکتر فرشاد مختاری نژاد

تخصص جراحی عمومی - دکترای حرفه‌ای پزشکی | محتوای فوق زیرنظر دکتر فرشاد مختاری نژاد متخصص جراحی عمومی و دکترای حرفه ای پزشکی با شماره نظام پزشکی: 109793 نگاشته شده است. درباره ما - فیس بوک - اینستاگرام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با دکتر: ۰۹۳۹۴۲۱۶۱۹۹