عفونت بعد از جراحی ماموپلاستی | روش های پیشگیری و درمان

عفونت بعد از جراحی ماموپلاستی | روش های پیشگیری و درمان

جراحی ماموپلاستی جز محبوبترین عمل زیبایی میان آقایان و خانم ها محسوب می شود، که به چندین روش امکان انجام آن برای متقاضیان وجود دارد.

ماموپلاستی افزایش و ماموپلاستی کاهشی، از متداول ترین روش های انجام این جراحی هستند که امروزه توسط افراد انجام می شود. در نهایت بیمار بر اساس نوع جراحی و همچنین تشخیص پزشک مدت زمان مشخصی را با در نظر گرفتن الزامات دوره نقاهت طی خواهد کرد، که از این جمله می توان به بستن سوتین طبی، طرز خوابیدن مشخص و عدم انجام ورزش های سنگین اشاره کرد.

در این میان ممکن است فرد با عوارضی نیز روبرو شود که از این جمله می توان به عفونت محل بخیه جراحی ماموپلاستی اشاره کرد. این عارضه در اکثر مواقع با ایجاد درد و کبودی ناحیه جراحی آغاز شده و فرد باید در این موارد اطلاع کافی داشته باشد.

در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا در این مقاله به ارائه اطلاعاتی در خصوص عفونت بعد از جراحی ماموپلاستی و شیوه های پیشگیری و درمان آن بپردازیم.

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو وقت از تاپ کلینیک از طریق شماره زیر با ما در ارتباط باشید.

09394216199

متداول ترین عوارض جراحی ماموپلاستی

  • اسکار جراحی

در برخی مواقع باقی ماندن جای برش جراح به صورت زخم و خارش این ناحیه ممکن است از عوارض کوتاه عمل زیبایی ماموپلاستی باشد، که عمدتا تا چند ماه بعد از عمل به طور کامل رفع می شود.

استفاده از سوتین های طبی و پاکسازی مداوم جای بخیه از مهمترین اقدامات برای رفع اسکار بعد از جراحی توسط بیمار می تواند باشد.

  • عفونت

عفونت و کبودی بیش از حد همراه با ورم، نوع دیگری از عوارض جراحی ماموپلاستی می باشد که این مورد می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد.

پاکسازی نشدن محل جراحی بعد از عمل، بخیه نامناسب، تجمع مایع در بخیه ها، انجام حرکات سنگین بعد از عمل و در مواقعی جا ماندن وسایل ریز در ناحیه جراحی، از جمله دلایلی هستند که می توانند منجر به ایجاد عفونت و تورم در سینه بیمار شوند. در این موارد توصیه می شود با مشاهده قرمزی و کبودی غیر عادی ناحیه جراحی به پزشک خود مراجعه کرده و شرایط خود را به طور کامل شرح دهید.

  • درد و تورم شدید

درد و تورم یک عارضه عادی پس از هر جراحی است که معمولا با استفاده از مسکن های تجویز شده و با گذشت چند روز از بین میرود، اما درد و تورم شدید و غیر قابل تحمل ممکن است به دلیل بی تجربگی جراح و آسیب دیدگی نواحی حساسی از بدن در حین جراحی بوده باشد، که باید سریعا به یک پزشک متخصص سینه مراجعه کنید.

  • خونریزی

خونریزی معمولاً در طول چند روز پس از جراحی رخ می‌دهد و به طور کلی باید به طور خودکار توقف کند. اگر خونریزی شدید باشد یا به طور پایدار ادامه داشته باشد، بایستی به پزشک خود مراجعه کنید.

برای جلوگیری از بروز این عوارض خطرناک بعد از جراحی باید حتما جراحی ماموپلاستی خود را در یک کلینیک معتبر و تخصصی انجام دهید.

متداول ترین عوارض جراحی ماموپلاستی

روش های پیشگیری از عفونت ماموپلاستی

اولین و مهمترین نمونه از روش های جلوگیری از عوارض ماموپلاستی، انتخاب مرکز و پزشک مناسب می‌باشد.

مراکز بسیار زیادی وجود دارد که عمل ماموپلاستی را یکی از خدمات اصلی و تخصصی خود می‌دانند، اما وجود جراح ماموپلاستی با تجربه و کاربلد و همچنین وجود تجهیزات پیشرفته، کمک می‌کنند تا یک مرکز بتواند با موفقیت بیشتری عمل ماموپلاستی را انجام دهد.

بدین ترتیب در انتخاب مرکز و پزشک باید نهایت دقت را داشته باشید و بهترین راه نیز تحقیقات گسترده از افرادی است که قبلا این عمل را انجام داده اند.

همچنین شما باید در مورد رژیم غذایی خود در این دوره دقت کنید. به عنوان مثال شما با نوشیدن مایعات زیاد، می‌توانید میزان آب لازم برای هیدراته شدن بدن خود را بالا ببرید. استفاده از مایعات به تنظیم دمای بدن، گردش خون بهتر و دفع مواد اضافی کمک کرده و می‌تواند باعث بهبودی سریع تر تورم و کبودی ناحیه جراحی شود.

در این موارد فرد طبق توصیه پزشک خود می تواند از رژیم غذایی حاوی پروتئین، فیبر، کربوهیدرات، ویتامین و مواد معدنی نیز استفاده کمک کند.

از روش های متداول برای پیشگیری از عفونت ماموپلاستی، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تجویز آنتی بیوتیک قبل از عمل
  • استفاده از محلول ضد میکروب برای اطراف ناحیه جراحی
  • استفاده از آنتی بیوتیک بعد از عمل
  • استریل کردن وسایل مورد استفاده در اتاق عمل
  • تمیز کردن پوست قبل از جراحی
  • استفاده کم از بخیه

روش های پیشگیری از عفونت ماموپلاستی

توجه به پانسمان ناحیه جراحی

پاکسازی محل جراحی و پانسمان صحیح آن، نقش مهمی در جلوگیری از عفونت ناحیه جراحی داشته و باعث کوتاه تر شدن دوره نقاهت بعد از جراحی می شود.

طبق تجربه می توان گفت تا وقتی که از محل زخم جراحی ترشحات آبکی خارج می شود، میکروب ها امکان رشد و آسیب رسانی به محل زخم جراحی را داشته و شما باید با پاکسازی این محل از عفونت آن جلوگیری کنید. پس در این مدت پوشیده بودن کامل زخم با پانسمان بسیار مهم است.

پانسمان روی زخم به هیچ وجه نباید کاملا خیس شود و هیچگاه نباید اجازه داد تا ترشحات زخم به روی پانسمان برسند. تعویض پانسمان باید به توسط پرسنل آموزش دیده و تحت شرایط استریل انجام شود.

پس از جراحی ممکن است تا چند روز به بیمار آنتی بیوتیک داده شود تا احتمال عفونت کم شود.

نحوه درمان عفونت ماموپلاستی

درمان عفونت در دوره نقاهت جراحی سینه یا ماموپلاستی بر اساس میزان عفونت متفاوت بوده و در ابتدا عموما استفاده از کمپرس و درمان دارویی برای این منظور استفاده می شود.

چنانچه عفونت ناحیه جراحی شما شدید باشد، آنتی بیوتیک به صورت وریدی برای شما می توان مفید باشد و چنانچه شدید نباشد، از راه خوراکی تجویز خواهد شد.

باز کردن ناحیه جراحی شده برای خارج کردن چرک، احتمالا توسط پزشک انجام شود. همچنین در این موارد اگر جسم خارجی مانند پروتز استفاده شده است، خارج کردن آن الزامیست.

نحوه درمان عفونت ماموپلاستی

سخن آخر

عوارض جراحی های زیبایی، شامل موارد مختلفی می شوند که این موارد عموما در جلسات پیش از معاینه به افراد اطلاع داده می شود.

ماموپلاستی یا جراحی تغییر اندازه سینه نیز از این جمله است که افراد برای اطلاع از درمان عوارضی همچون عفونت محل جراحی، می بایست علاوه بر آشنایی با رژیم غذایی مناسب، برای دوره نقاهت جراحی باید با پزشک خود در مورد مواردی نظیر نحوه خوابیدن و همچنین داروهای لازم برای تسکین درد خود مشورت کنند.

شما می توانید جراحی ماموپلاستی خود را به دست جراحان ماهر در تاپ کلینیک بسپارید و مطمئن باشید که به بهترین و جدید ترین شیوه جراحی خواهد شد.

در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد ماموپلاستی با مشاوران متخصص ما در حوزه عمل های زیبایی در مرکز مشاوره تاپ کلینیک تماس گرفته و سوالات و ابهامات خود را در این مورد حل کنید و از خدمات مشاوره رایگان ما بهرمند شوید.

09394216199

سوالات متداول

از متداول ترین عارضه های جراحی ماموپلاستی به چند مورد اشاره کنید؟

اسکار جراحی و عفونت ناحیه جراحی و… که در این مقاله به بررسی جزئیات انها پرداخته ایم.

چه روش هایی در پیشگیری از عفونت ناحیه جراحی ماموپلاستی موثر است؟

استفاده از آنتی بیوتیک – استفاده کردن از بخیه – محلول ضد میکروب برای اطراف محل جراحی – استریل اطراف ناحیه جراحی – تمیز کردن پوست قبل از جراحی

درمان عفونت جراحی ماموپلاستی به چه صورتی انجام می شود؟

استفاده از آنتی بیوتیک و داروهای مسکن – ضدعفونی کردن ناحیه جراحی – جراحی مجدد، توضیحات تکمیلی در ایت خصوص در این مقاله ذکر شده است.

دسته‌بندی نشدهدکتر فرشاد مختاری نژادمشاهده نوشته ها

دکتر فرشاد مختاری نژاد

تخصص جراحی عمومی - دکترای حرفه‌ای پزشکی | محتوای فوق زیرنظر دکتر فرشاد مختاری نژاد متخصص جراحی عمومی و دکترای حرفه ای پزشکی با شماره نظام پزشکی: 109793 نگاشته شده است. درباره ما - فیس بوک - اینستاگرام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *