آیا عمل بینی روی صدا تاثیر دارد؟ | تغییر صدا بعد از عمل بینی

آیا عمل بینی روی صدا تاثیر دارد؟

اگر اخیرا عمل جراحی بینی انجام داده‌اید، امکان دارد علاوه بر ظاهر خود، درباره تغییرات صدا متوجه شده باشید. هر چند عمل جراحی بینی توانایی این را دارد که فرم و ظاهر بینی را بهبود بخشد و همچنین توانایی تنفس را در خیلی از افراد بیمار نیز آسان تر کند، اما امکان دارد در صدا، موجب تغییرات ظریفی گردد.

برای افرادی که به صورت حرفه ‌ای از صدای خود استفاده می نمایند، امکان دارد پس از انجام عمل جراحی بینی، تغییرات صدا برایشان نگران کننده باشد. ما در این مقاله از تاپ کلینیک می خواهیم به تاثیرات عمل جراحی بینی بر روی صدا بپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

آیا بعد از عمل بینی صدای شما تغییر می ‌کند؟

لزوما این وضعیت چیز چندان بدی نمی باشد. بعضی از افراد برای ایجاد تنفس راحت تر، به منظور باز کردن راه‌ های بینی عمل جراحی بینی انجام می ‌دهند. این عمل توانایی این را دارد که بر صدای آواز خواندن آن ها تأثیر مثبتی داشته باشد، و اوقات صدای تو دماغی آن ها را گاها بهبود می‌ بخشد.

 

تغییر صدا بعد از عمل بینی

به صورت کلی، خطرات عمل جراحی بینی که موجب تغییر صدای شما به صورت منفی می ‌شود بسیار کم هستند، ولی هر مورد منحصر به فرد می باشد و اگر برای شما تغییر صدا نگران کننده باشد، لازم است در مورد آن با جراح خود صحبت کنید.

مطالعه اخیر بعد از عمل جراحی بینی، در مورد تغییرات صدا از از افراد بیمار در خصوص مشکلات یا تغییرات صدای آن ها سوال کرده است. حدودا یک چهارم از این افراد بیمار، به صورت حرفه ‌ای از صدای خود استفاده می ‌کردند. در حالي که بعضی از افراد بیمار تغييراتی را در صدای خود دیدند، بیشتر آن ها در عمل جراحی متوجه تغييری نشده‌ اند.

و هم صدای آن ها پیش و پس از جراحی ضبط گردید و از آن ها درخواست شد به صدای ضبط شده گوش نمایند تا مشخص کنند آیا تغییر واقعی ایجاد شده است یا خیر. آن ها نمی‌دانستند که به کدام صدای ضبط شده گوش می دهند، ولی اکثریت بیماران بخاطر تغییرات جزئی به علت تنگ شدن راه بینی، افزایش اندک در گرفتگی صدا را بیان می ‌کردند.

عمل جراحی بینی چگونه باعث تغییر صدا می‌ شود؟

هنگامی که عمل جراحی بینی انجام می ‌شود، با این که خارج بینی تحت درمان باشد درون آن نیز تحت تاثیر قرار می‌ گیرد. برای بیشتر افراد بیمار، عمل جراحی بینی شامل تنگ کردن راه‌های بینی می گردد، در صورتی که برای بعضی از افراد بیمار امکان دارد رفع کردن انحراف بینی و تبدیل راه ‌های دو طرف بینی به صورت مساوی نیز دربر گیرد.

به دلیل افزایش مقاومت به جریان هوا، این تغییرات موجب افزایش جذب صدا می گردد. دامنه صدا علاوه بر این کاهش می ‌یابد. با وجود این تغییرات، بیشتر افراد بیمار، حتی اگر پس از انجام عمل جراحی بینی متوجه تغییرات صدا گردند بر زندگی حرفه ‌ای خود هیچ گونه تاثیری تجربه نخواهند کرد.

معمولا عمل جراحی بینی توسط بیهوشی عمومی انجام می ‌گردد که شامل لوله‌ گذاری می ‌باشد. یک لوله تنفسی در طول لوله‌گذاری، از طریق بینی وارد می‌شود و از آکورد های صوتی عبور می کند. این امر موجب آسیب رسیدن به آکورد های صوتی می ‌شود.

عمل جراحی بینی چگونه باعث تغییر صدا می‌ شود؟

مطمئن بودن از تجربه و دانش متخصص و جراحتان، منظور از این است که توانایی این را دارید که لوله ‌گذاری بی‌ خطر و صافی را انتظار داشته باشید. اگر برای شما این مسئله نگرانی بزرگی محسوب می شود، قادر هستید در خصوص روش ‌های مختلف مانند بیهوشی با آرام‌ بخش صحبت نمایید که از روش لوله ‌گذاری جلوگیری کنید.

در مدت زمان مشاوره، لازم است که نگرانی‌های مربوط به اثر عمل جراحی بینی بر روی صدای خود را بیان کنید. جراح توانایی این را دارد که خطرات احتمالی را شرح دهد و هرگونه نگرانی را امیدوارانه از بین ببرد. پیش از انجام عمل جراحی بینی، باید توجه داشته باشید که  درباره همه اثرات و جنبه‌ های احتمالی این عمل کاملا آگاهی داشته باشید.

مراحل انجام عمل جراحی بینی

معمولا 2 تا 3 ساعت عمل جراحی بینی  طول می ‌کشد و با بیهوشی عمومی آغاز می شود. جراح  برش ‌هایی بر روی بینی ایجاد می‌ کند که به او اجازه می‌ دهد بافت بینی را تغییر داده و غضروف و استخوان را بازسازی نماید. در صورت ممکن، جراح فرآیند را، با برش ‌های داخلی کامل می ‌نماید. در خیلی از موارد، فقط یک برش خارجی مورد نیاز است که در قسمت زیر بینی و پوست جدا کننده سوراخ‌ ها ایجاد می‌ گردد.

مطابق با طرح درمانی بیمار، استخوان و غضروف تغییر می کند و بعد بر روی ساختار بازسازی شده بینی، پزشک پوست را قرار می ‌دهند و با بخیه برش‌ها را می ‌بندد.

بعد از آن بر روی بینی، اسپلینتی قرار می‌گیرد تا در طول شکل‌ گیری و بهبودی بینی، از آن محافظت گردد. بافت نرم و پوست، فرم ساختار اصلاح شده زیر بینی را به خود می ‌گیرند. موقع آماده سازی پیش از عمل، دستورالعمل‌ های مراقبت بعد از عمل جراحی بینی به شما ارائه می گردد.

مراحل انجام عمل جراحی بینیبهبودی

یک هفته پس از عمل جراحی بینی، اغلب گچ بینی و بخیه‌ های جراحی آن برداشته می ‌شود. معمولا در عرض یک تا دو هفته افراد بیمار، بسته به نوع شغل و میزان فعالیت مورد نیازشان، به کار خود بازمی‌ گردند. امکان دارد یک هفته پس از جراحی، فعالیت سبک ادامه یابد، ولی بیماران لازم است برای 3 هفته از فعالیت‌ های شدید، و برای 6 هفته از هر فعالیتی که می تواند به بینی ضربه بزند، جلوگیری کنند.

بعد از عمل جراحی، کبودی و تورم  قابل انتظار می باشد، ولی در دو هفته اول بهبود خواهد یافت.

امکان دارد در هفته اول یا دوم صورت شما دچار پف و سردرد ناگهانی شود، و امکان دارد بینی شما دارای کبودی باشد احساس درد و ناراحتی داشته باشید. تورم و کبودی جزئی چشم و بینی طبیعی می باشد.

در هفته اول این علائم برطرف خواهند شد و می بایست طی 2 تا 3 هفته نتایج عمل بینی مشخص می شود. امکان دارد تورم جزئی تا 1 سال بعد از عمل جراحی بینی وجود داشته باشد ولی طبق غیر قابل توجه می باشد.

نتیجه گیری

لازم به ذکر است که عمل جراحی بینی بر تن صدا، تا حد زیادی تاثیر نمی‌ گذارد. تنگ شدن مجرای هوایی در بینی، بیشترین تغییرات صدا مربوط به علت عمل جراحی بینی می ‌باشد. ما در این مقاله از تاپ کلینیک سعی کردیم به تمامی اطلاعات در خصوص تاثیرات عمل جراحی بینی بر صدا را برای شما ارائه دهیم.

اگر بعد از خواندن این مقاله نیاز به مشاوره دارید، متخصصان با تجربه کلینیک زیبایی تاپ کلینیک آماده هستند. با شماره گیری 09394216199 با ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول

معمولا عمل جراحی بینی توسط چه چیزی انجام می گیرد؟

معمولا عمل جراحی بینی توسط بیهوشی عمومی انجام می ‌گردد که شامل لوله‌ گذاری می ‌باشد.

عوارض عمل جراحی بینی چیست؟

امکان دارد در هفته اول یا دوم صورت شما دچار پف و سردرد ناگهانی شود، و امکان دارد بینی شما دارای کبودی باشد احساس درد و ناراحتی داشته باشید.

چه چیزی در عمل جراحی بینی، بیشتری تغییرات را در تن صدا دارد؟

تنگ شدن مجرای هوایی در بینی، بیشترین تغییرات صدا مربوط به علت عمل جراحی بینی می ‌باشد.

رینوپلاستیدکتر فرشاد مختاری نژادمشاهده نوشته ها

دکتر فرشاد مختاری نژاد

تخصص جراحی عمومی - دکترای حرفه‌ای پزشکی | محتوای فوق زیرنظر دکتر فرشاد مختاری نژاد متخصص جراحی عمومی و دکترای حرفه ای پزشکی با شماره نظام پزشکی: 109793 نگاشته شده است. درباره ما - فیس بوک - اینستاگرام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با دکتر: ۰۹۳۹۴۲۱۶۱۹۹