سازمان نظام وظیفه برخی از مشمولانی که شرایط جسمی مناسب ندارند را معاف می کند. این معافیت برای کسانی است که شرایط خدمت برای آن ها خطرناک است.

یکی از شرایط معافیت که در این بحث به آن می پردازیم بیماری ژنیکوماستی است. که در ادامه با ژنیکوماستی و معافیت پزشکی آن بیشتر آشنا خواهیم شد و  علت بروز ژنیکوماستی، انواع ژنیکوماستی و نحوه درمان آن را نیز توضیح خواهیم داد، پس تا آخر مطلب با ما باشید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ژینکوماستی، مشاوره و رزرو میتوانید از طریق شماره زیر با ما در ارتباط باشید.

09394216199

ابتدا بهتر است با ژنیکوماستی بیشتر آشنا شویم.

ژنیکوماستی چیست؟

ژنیکوماستی، عارضه بزرگ شدن پستان مردان است. بزرگ شدن پستان در برخی مردان در سن نوجوانی رخ می دهد و این موضوع اعتماد به نفس آن ها را کاهش داده و حتی باعث میشود از اجتماع دوری کنند.

بزرگ شدن پستان ممکن است در هردو یا یکی از آن ها رخ دهد. گاها به دلیل عدم تقارن متوجه آن می شوند. اغلب ژنیکوماستی با درد پستان یا ترشح از پستان بروز می کند، که در ادامه شما را با علت بروز این عارضه آشنا خواهیم کرد.

علت بروز ژنیکوماستی چیست؟

بزرگ شدن پستان مردان به دلیل اختلال در غدد درون ریز است و این مشکل زمانی اتفاق می افتد که نسبت استروژن به تستسترون افزایش می یابد.

از علت ژنیکوماستی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از علت به وجود آمدن ژنیکوماستی می توان به اختلال هورمون ها، مشکلات ژنتیکی، افزایش وزن، بیماری و عوارض داروهای خاص اشاره کرد.
 • مصرف الکل، ماری جوانا، هروئین و متادون نیز تا حدودی در ژنیکوماستی تاثیر گذار است.
 • نارسایی کلیه به خصوص زمانی که فرد تحت درمان دیالیز است به علت به وجود آمدن تغییرات هورمونی، ژنیکوماستی را تجربه می کنند.
 • برخی از روغن های گیاهی که در شامپو، صابون ها یا لوسیون ها مورد استفاده قرار می گیرند مانند درخت چای یا اسطوخودوس.
 • پرکاری تیروئید، نارسایی کبد و سوء تغذیه و گرسنگی نیز از عوامل به وجود آمدن ژنیکوماستی هستند.

ژنیکوماستی

شرایط دریافت معافیت پزشکی ژنیکوماستی

دریافت معافیت پزشکی یا ژنیکوماستی با توجه به شدت و نوع بیماری امکان پذیر است. با توجه به میزان و شدت بیماری، ممکن است سطح توانایی فرد برای انجام کارها متفاوت باشد.

معافیت با بیماری ژنیکوماستی از جمله معافیت های غدد مترشحه داخلی است.

معافیت با ژنیکوماستی در صورتی است که این بیماری شدید و با انجام سونوگرافی بافت فیبروندولار گزارش شود البته در ارزیابی مراحل رشد بلوغ در حد تانر 3 و یا بالاتر باید گزارش شود.

اگر فرد دارای ژنیکوماستی با درجه تانر۳ یا بالاتر(جنس مونث) باشد رای شورای پزشکی معافیت دائم خواهد بود و در غیر اینصورت یعنی داشتن ژنیکوماستی در درجات پایین تر یا وجود بافت چربی فرد تنها از خدمات رزمی معاف خواهد شد.

لازم به ذکر است، شما در هر زمانی حتی با داشتن غیبت سربازی نیز در صورت دارا بودن شرایط لازم می توانید از طریق دفاتر پلیس+۱۰ برای دریافت معافیت پزشکی ژنیکوماستی اقدام کنید.

انواع ژنیکوماستی و راه حل درمان آن ها

ژنیکوماستی انواع مختلفی دارد و تنها یک نوع نیست. در ادامه به انوع آن اشاره می کنیم:

 ژنیکوماستی نوع یک

نوع یک ژنیکوماستی در سن 20 سالگی در بین پسران جوان اتفاق می افتد که البته در این دوران فرم سینه زیاد تغییر نمی کند و فقط نوک پستان بزرگ می شود. البته چنین عارضه ای سبب هراس اجتماعی و مشکلات روحی و روانی می شود.

البته نوع یک در ورزشکاران و آقایانی که از نظر جسمانی در وضعیت بسیار خوبی قرار دارند نیز اتفاق می افتد در این حالت پوست دور سینه محکم و سفت شده و نوک سینه تا اندازه ای به سمت بیرون متمایل می شود.

جای نگرانی نیست چون این عارضه با یک عمل جراحی از بین می رود.


بیشتر بخوانید: بهترین جراح ژنیکوماستی در تهران


ژنیکوماستی نوع دوم

نوع دوم ژنیکوماستی در هنگام بلوغ پسران و در محدوده سنی 20 تا 30 سالگی ایجاد می شود. بزرگ شدن پستان در هنگام لباس پوشیدن کاملا مشخص است و فرد قادر به تحمل این شرایط نیست.

درمان ژنیکوماستی به دو روش جراحی و ورزش امکان پذیر است. در صورتی که فرد یک نوجوان باشد می توان با ورزش و رژیم غذایی، ژنیکوماستی را درمان کرد اما در صورت جوابگو نبودن این روش، عمل جراحی آخرین روش جهت درمان است.

 ژنیکوماستی نوع سوم

نوع سه ژنیکوماستی در واقع همان نوع دو است که فرد نسبت به آن بی توجه بوده است و برای افراد بالای 30 سال مشکلات متعددی را به وجود می آورد.

در این نوع ژنیکوماستی پستان مردانه بزرگ شده به صورت آویزان از بدن قرار می گیرد. درمان ژنیکوماستی نوع سه تنها با جراحی و برش محدود بر روی پوست انجام می شود. البته چون پوست حالت ارتجاعی خود را از دست داده است، انجام جراحی کمی سخت خواهد بود.

ژنیکوماستی نوع چهار 

نوع چهار ژنیکوماستی مربوط به حالتی است که پس از بزرگ شدن پستان مردانه هیچ گونه درمانی برای آن انجام نشده باشد. این حالت همانند ژنیکوماستی نوع 3 است با این تفاوت که نوک پستان حالت آویزان دارد.

به دلیل اینکه پوست حالت ارتجاعی خود را از دست می دهد ژنیکوماستی پیشرفت می کند و به نوع چهار می رسد. انجام جراحی برای این نوع ژنیکوماستی مشکل است و نیازمند تخلیه بافت و برش پوست است.

ژنیکوماستی

 ژنیکوماستی نوع پنجم

نوع پنجم ژنیکوماستی مربوط به آقایانی است که کاهش وزن زیاد و یا افزایش وزن زیاد را تجربه کرده اند. انجام عمل این نوع از ژنیکوماستی تا حدی پیچیده است و نیازمند پزشکی با تجربه در این زمینه است.

 ژنیکوماستی نوع ششم

نوع ششم ژنیکوماستی، حادترین بیماری بزرگی پستان مردانه است. افرادی که این نوع از ژنیکوماستی را دارند به دلیل عدم پیگیری دچار این عارضه شده اند.

مبتلایان به ژنیکوماستی نوع 6، احتمالا یا چاق هستند و یا کاهش وزن شدیدی را تجربه کرده اند. سینه این افراد دارای پوستی اضافه و آویزان است و تنها درمان آن جراحی است.

سخن آخر

طبق قوانین نظام وظیفه افرادی که به سبب بیماری توانایی لازم برای انجام فعالیت سنگین را نداشته باشند، معاف از رزم می شوند. با توجه به این امر نوع و درجه بیماری ژنیکوماستی، در صورت تایید پزشکان سازمان وظیفه فرد می تواند معافیت را دریافت کند.

جهت دریافت مشاوره تخصصی برای درمان ژنیکوماستی میتوانید از طریق شماره زیر با متخصصین تاپ کلینیک در ارتباط باشید.

09394216199

سوالات متداول معافیت ژنیکوماستی

1_ علت ژنیکوماستی چیست؟

ژنیکوماستی به دلیل اختلال در غدد درون ریز و زمانی است که نسبت استروژن به تستسترون افزایش می یابد.

2_ شرایط دریافت معافیت پزشکی ژنیکوماستی چگونه است؟

معافیت پزشکی ژنیکوماستی به شدت و نوع بیماری بستگی دارد.

 3_ برای بیماری ژنیکوماستی چه معافیت هایی وجود دارد؟

معافیت ژنیکوماستی با توجه به شرایط بیمار می تواند دائم باشد، که در این مقاله توضیحات کامل ارائه شده است.

ژنیکوماستیدکتر فرشاد مختاری نژادمشاهده نوشته ها

دکتر فرشاد مختاری نژاد

تخصص جراحی عمومی - دکترای حرفه‌ای پزشکی | محتوای فوق زیرنظر دکتر فرشاد مختاری نژاد متخصص جراحی عمومی و دکترای حرفه ای پزشکی با شماره نظام پزشکی: 109793 نگاشته شده است. درباره ما - فیس بوک - اینستاگرام.

3 دیدگاه

 • سلام من به این بیماری دچار هستم ۱۷ سالمه سال ۱۴۰۱ باید برم سربازی ایا معافیت پزشکی میگیرم

 • سلام دوست عزیز شما که این مطالب رو در سایتتون گذاشتید لطف کنید جوابمون رو هم بدید
  آیا با ژنیکوماستی نوع یک میشه معافیت گرفت

  • دوست عزیز تنها زمانی با ژنیکوماستی معاف می شوید که با انجام سونوگرافی بافت فیبروندولار گزارش شده باشد و در ارزیابی مراحل رشد بلوغ در حد تانر سه یا بالاتر باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با دکتر: ۰۹۳۹۴۲۱۶۱۹۹