عمل زیبایی لیپوساکشن چیست؟ هزینه عمل و چگونگی انجام آن

عمل زیبایی لیپوساکشن، مزایا و معایب

آمار افرادی که به سراغ عمل های زیبایی و سلامتی می روند، روز به روز در حال افزایش است. ایران، در رتبه‌ی بیستم انجام عمل های زیبایی قرار دارد و بیشترین تعداد پزشکان زیبایی در خاورمیانه را داراست.

یکی از این عمل های زیبایی که در رتبه‌ی دوم عمل های پرطرفدار در جهان قرار دارد، عمل زیبایی لیپوساکشن می باشد. این عمل بیشتر میان بانوان رواج دارد؛ اما تعداد بسیاری از آقایان هم این عمل را انجام می دهند.

در ادامه مطلب با تاپ کلینیک – مرکز تخصصی زیبایی در تهران همراه باشید، تا به بررسی مزایا و معایب عمل زیبایی لیپوساکشن بپردازیم.

چگونگی ایجاد توده اضافی چربی

اگر شما نیز از افرادی هستید که به مصرف غذاهای چرب و فست فود علاقه دارند، احتمالا از چربی های ناخواسته‌ی تجمع یافته در قسمت هایی از بدن که حتی با رژیم های غذایی سخت و ورزش سنگین هم از بین نمی روند، رنج می برید.

همچنین در دوران پس از بارداری نیز ممکن است در بخش هایی از بدن، همچون نواحی اطراف شکم و ران، توده‌ی چربی اضافه ایجاد شود.

در این موارد، عمل لیپوساکشن برای شما، انتخابی بسیار مناسب و راهی امن است تا از شر چربی های اضافه و ناخواسته‌ی بدن خود رهایی پیدا کنید.

چگونگی ایجاد توده اضافی چربی

لیپوساکشن چیست؟

لیپوساکشن، عملی امن و مطمئن برای حذف دایمی چربی های اضافه و فرم دهی بدن، محسوب می شود.

در طی انجام این عمل، حجم توده‌ی چربی تا حد قابل توجهی کاهش پیدا می کند و فقط میزان چربی که موردنیاز طبیعی بدن است، باقی می ماند.

لیپوساکشن یا چربی کشی از تکنیک مکش برای تخلیه چربی های قسمت های مخصوص بدن مانند شکم و ران ها و… استفاده می شود که با برداشتن چربی ها، به این نواحی فرم داده می شود.

همچنین با انجام این عمل، به علت برداشته شدن حجم زیادی از چربی، مقداری از وزن هم کاهش می یابد.

لیپوساکشن برای چه نواحی بدن استفاده می شود؟

عمل لیپوساکشن چگونه انجام می شود؟

روش های مختلفی برای انجام روش لیپوساکشن وجود دارد.

این عمل که اولین بار در دهه هشتاد میلادی در ایتالیا انجام شد، به مرور به سایر نقاط جهان نیز رسید و امروزه تقریبا در سرتاسر دنیا، صورت می پذیرد؛ اما این عمل حتما باید زیرنظر پزشک متخصص زیبایی انجام شود، که افرادی با سابقه‌ی آکادمیک و تجربی بسیار بالا هستند.

در عمل لیپوساکشن با حرکت یک لوله‌ی متحرک به نام کانولا، چربی های اضافی نواحی مشخص شده از بدن مکیده و تخلیه می شوند و در نتیجه بدن خوش فرم تر به نظر می رسد. سپس این چربی ها که به حالت مایع تبدیل شده اند، درون یک بطری مکیده شده و بسته بندی می شود و برای سوزانده شدن ارسال می شود.

به دلیل این که چربی های خارج شده از بدن انسان بسیار خطرناک هستند، عملیات از بین بردن آنها با دقت بالایی انجام می شود.

برای اطلاع از انواع شیوه های انجام عمل لیپوساکشن و جهت اینکه بتوانید روش صحیح و مناسب را برای خود برگزینید، پیشنهاد می کنیم مقاله معرفی انواع روش های لیپوساکشن را مطالعه نمایید.

عمل لیپوساکشن چگونه انجام می شود؟

مراقبت های بعد از عمل لیپوساکشن

 • داروهای تجویز شده خصوصا مسکن ها را در زمان گفته شده مصرف کنید.
 • لباس هایی که پزشک تجویز کرده بپوشید.
 • از لوله های باریکی که برای تخلیه به بدن وصل شده اند، مراقبت کنید.
 • استراحت و آرامش را فراموش نکنید.
 • نمک نخورید تا باعث ورم نشود.
 • مایعات فراوان بنوشید.

دوره نقاهت و نتایج عمل لیپوساکشن

این عمل 2 الی 4 ساعت طول می کشد و بهبود تورم نواحی عمل شده 4 هفته به طول می انجامد. در عرض چند ماه پس از جراحی، انتظار می رود ناحیه عمل شده لاغر تر دیده شود.

مزایا عمل لیپوساکشن

این عمل از مزایا بسیار زیادی برخوردار است، که شما با اطلاع از این مزایا، می توانید برای بهترین انتخاب تصمیم بگیرید.

1- ایمن و بی خطر بودن

عمل لیپوساکشن یکی از مورد تایید ترین راه ها برای کاهش توده‌ی چربی و فرم دهی بدن است. این عمل به مرور زمان پیشرفت های چشمگیری نسبت به دوران ابتدایی خود گرفته است و امروزه به روش های بسیار ایمن و بی خطر، انجام می شود.

این عمل، در موارد بسیار کمی با بی هوشی صورت می پذیرد و عمدتا، تنها بی حسی موضعی انجام می شود که این مزیت امنیت عمل و تضمین سلامت شخص را افزایش می دهد.

2- مزایا پس از عمل جراحی

نتایج این عمل نیز دایمی هستند و روشی بسیار امن و مطمئن برای فرم دهی مناسب بدن می باشد. همچنین این عمل با حذف توده‌ی اضافی چربی بدن، منجر به سلامتی و لاغری بسیار ناچیز نیز می شود.

پس از انجام این عمل، رد جراحی به علت کوچک بودن شکاف های ایجاد شده بر روی بدن، قابل ترمیم بوده و باقی نمی ماند. باید بدانید که درد ایجاد شده در ناحیه شکم پس از عمل لیپوساکشن، کمتر از ساید عمل های زیبایی می باشد.

3- مزایا عمل لیپوساکشن برای بدن

عمل لیپوساکشن نه تنها منجر به خروج بافت اضافی چربی از بدن می شود، بلکه در نهایت باعث توزیع مناسب کل چربی در سرتاسر بدن خواهد شد.

از سایر نتایج این عمل می توان به برداشته شدن فشار چربی بر رگ های خونی اشاره کرد، که نتیجه‌ی آن، تسهیل فرآیند گردش خون است.

مزایا عمل لیپوساکشن

معایب عمل لیپوساکشن

عمل لیپوساکشن مانند سایر عمل های جراحی زیبایی، علاوه بر مزایا فراوان از معایبی نیز برخوردار است. برخی از این معایب نادر هستند و امکان وقوع برخی دیگر، بسیار بیشتر است.

1- معایب حین عمل لیپوساکشن

آسیب به اعصاب، یکی از نادرترین عوارض عمل لیپوساکشن است، که درصد کمی احتمال دارد که در حین عمل اتفاق بیفتد. واکنش هایی نظیر حالت تهوع و سردرد، پس از تزریق آمپول های بی حس کننده، در برخی از بیماران دیده شده است.

2- معایب پس از عمل لیپوساکشن

تورم و کبودی در نواحی که زیر تیغ جراحی قرار گرفته اند، تا دو هفته در بدن دیده می شوند. همچنین درد بسیار کمی هم در این نواحی حس می شود که با انواع داروهای مسکن، قابل کنترل می باشند.

پس از عمل لوله هایی برای تخلیه خونابه به ناحیه مربوطه متصل می شوند، که باید برای کارکرد بهتر آنها، بر اساس دستور پزشک عمل کنید و لباس مخصوص تجویز شده توسط جراح را نیز تا پایان دوران نقاهت پس از عمل بپوشید.

عوارض لیپوساکشن

مثل هر عمل های جراحی، لیپوساکشن هم می تواند خطراتی مثل خونریزی و واکنش به مواد بیهوش کننده داشته باشد.

عوارض احتمالی لیپوساکشن شامل موارد زیر است:

 • تجمع مایعات

احتمال تشکیل کیست هایی زیر پوست می باشد، که با سوزن تخلیه می شود.

 • بی نظمی پس از جراحی

اگر این بی نظمی در اثر تخلیه چربی ها به صورت ناهموار آن باشد، ضعیف بودن خاصیت ارتجاعی پوست و درمان غیر معمول اتفاق می افتد، که ممکن است دایمی باشد.

 • بی حسی و کرخت شدن

به دلیل آسیب به عصب های قسمت عمل شده، بدن به طور موقت یا برای همیشه مشکل بی حس شود. در برخی موارد با تحریک موقت عصب های آن ناحیه برطرف می شود.

 • عفونت

در موارد نادری ممکن است این عمل با عفونت پوست همراه باشد، که زندگی فرد را به خطر بیندازد.

 • سوراخ داخلی

در مواردی نادر، احتمال دارد سوزنی که به صورت عمیق وارد بدن می شود. اندام های؛ داخلی را سوراخ کرده و منجر به خونریزی و جراحی اورژانسی شود.

 • آمبولی چربی

ممکن است قطعات چربی سست شده شکسته شده و وارد جریان خون شود و در رگ های خونی گیر کند. این گیر افتادن زمانی بسیار خطرناک می شود که در ریه و مغز گیر کند، که نیاز به جراحی اورژانسی است.

 • مشکلات قلبی و کلیوی

هنگامی که به بدن فرد مایع تزریق می شود و از سویی مکش انجام می گردد، ممکن است زندگی فرد به خطر بیفتد.

هزینه های عمل لیپوساکشن

در تعرفه های جدید، هزینه عمل لیپوساکشن به میزان 20 تا 30 درصد افزایش پیدا کرده و بین 12 تا 35 میلیون برآورد شده است!

هزینه لیپوساکشن پهلو و شکم بین 18 تا 25 میلیون و سینه بین 8 تا 20 میلیون، تعیین شده اند و لیپوساکشن باسن و ران نیز از 15 میلیون شروع می شود.

همچنین هزینه لیپوساکشن برای بازو نیز میزان ثابتی تعریف نشده است. البته در نظر داشته باشید که عمل لیپوساکشن به روش های متفاوتی انجام می شود و انتخاب هر کدام از این روش ها، هزینه های عمل جراحی را تغییر می دهد.

هزینه های عمل لیپوساکشن

آیا لیپوساکشن مناسب همه افراد است یا خیر؟

عمل لیپوساکشن برای افرادی مناسب است که توده اضافی چربی زیادی در بدن دارند؛ تا حدی که این میزان چربی منجر به اختلالات سلامتی برای آنها شده است. علاوه بر این، افرادی که تمایل به فرم دهی بدن خود و حذف توده‌ی چربی برای زیبایی دارند نیز به سراغ این عمل می روند.

توجه کنید که اگر تمایل به انجام این عمل دارید، بهتر است حتما با پزشک خود مشورت کنید و او را در جریان سوابق بیماری خود، به ویژه بیماری های پوستی و انعقاد خون، قرار دهید.

عمل جراحی لیپوساکشن برای چه افرادی مناسب نیست؟

 • افراد مبتلا به مصرف دخانیات
 • افراد با پوستی شل و افتاده
 • وجود بیماری های مزمن
 • داشتن دستگاه ایمنی ضعیف
 • داشتن پوستی شل و افتاده
 • افرادی که سابقه بیماری های دیابت، بیماری های قلبی و عروقی، ترومبوز وریدی عمقی و یا تشنج دارند.
 • افرادی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنند، مثل هپارین

تفاوت لیپوماتیک و لیپوساکشن

هر دوی این روش ها برای پیکرتراشی به کار می رود، اما روش های جراحی هر کدام متفاوت است.

هر دوی این روش ها از کانولا استفاده می شود، با این تفاوت که در لیپوماتیک کمپرسور هوایی تعبیه شده موجب ایجاد لرزش و ارتعاش در اندام و جدا شدن چربی ها می شود.

در صورتی که نیاز دارید از تفاوت این دو روش بیشتر آگاه شوید، پیشنهاد ما این است که مقاله «تفاوت لیپوماتیک با لیپوساکشن» را مطالعه بفرمایید.

تفاوت لیپوماتیک و لیپوساکشن

در پایان

اگر شرایط عمل لیپوساکشن را دارید، پیش از انجام عمل، با پزشک متخصص مشورت کنید. پزشکان باتجربه تاپ کلینیک، به شما راهنمایی های لازم را داده و در صورتی که کاندید مناسبی برای عمل باشید، شما را راهنمایی می کنند.

همه‌ی شما عزیزان می توانید از طریق راه های ارتباطی ما در اینستاگرام، تلگرام، واتس‌آپ و یا تماس با شماره 09394216199 از مشاوره و راهنمایی رایگان ما بهره‌مند شوید.

سوالات متداول

آیا عمل لیپوساکشن منجر به بروز عفونت می شود؟

در مواردی ممکن است که پس از عمل لیپوساکشن، عفونت در بدن شما به وجود آید، برای پیشگیری و کاهش عفونت‌ها، باید توصیه های پزشک خود را جدی بگیرید.

تورم پس از عمل تا چه زمانی ادامه پیدا می کند؟

تورم های ایجاد شده در بدن شما حداکثر تا 4 هفته پس از عمل باقی می مانند.

قبل از عمل چه اقداماتی باید انجام داد؟

بهتر است از دو هفته قبل از عمل مصرف دخانیات را کاملا کنار بگذارید. همچنین از مصرف آسپرین، داروهای گیاهی و رقیق کننده‌ی خون، اجتناب کنید.

هزینه های عمل از چه مواردی تاثیر می پذیرند؟

سابقه کار جراح بر میزان دستمزد تاثیرگذار است و همچنین بیمارستانی که در آن عمل می کنید نیز هزینه نهایی عمل شما را تغییر می دهد.

متفرقهدکتر فرشاد مختاری نژادمشاهده نوشته ها

دکتر فرشاد مختاری نژاد

تخصص جراحی عمومی - دکترای حرفه‌ای پزشکی | محتوای فوق زیرنظر دکتر فرشاد مختاری نژاد متخصص جراحی عمومی و دکترای حرفه ای پزشکی با شماره نظام پزشکی: 109793 نگاشته شده است. درباره ما - فیس بوک - اینستاگرام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با دکتر: ۰۹۳۹۴۲۱۶۱۹۹