آیا بارداری پس از عمل بینی خطرناک است؟

رینوپلاستی بعد از بارداری

بارداری بعد از عمل بینی یا پیش از آن، یکی از دغدغه‌های مادران است. همزمانی این دو فرایند پیچیده و پر استرس، معمولا بسیار دشوار خواهد بود.

بارداری پس از عمل بینی باید با یک فاصله زمانی مناسب انجام شود تا نتایج عمل بینی را تحت تاثیر خود قرار ندهد. همچنین پس از زایمان و در دوران شیردهی نیز می‌توان عمل بینی را انجام داد، در ادامه به طور کامل در مورد این موضوع صحبت خواهیم کرد پس با ما باشید.

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو وقت از تاپ کلینیک از طریق شماره زیر با ما در ارتباط باشید.
09394216199

چند ماه پس از دوران بارداری، عمل بینی مشکلی ندارد؟

عمل بینی و رسیدن به فرم و شکل دلخواه بینی، فرایند زمان بری است که معمولا شش ماه تا یک سال زمان نیاز است تا ورم بینی از بین برود و فرم نهایی آن به دست آید. پس طی کردن دوران نقاهت بر اساس تجویزهای پزشک و رسیدن به بهبودی لازم است.بارداری و رینوپلاستی

از سوی دیگر بارداری نیز برای خانم‌ها یک دوره بسیار حساس و پر استرس است که به تمام توان و انرژی یک مادر برای هرچه بهتر پشت سر گذاشتن این دوران، مصرف خواهد شد.

در چنین شرایطی به هیچ وجه تداخل در انجام عمل حساس زیبایی مانند جراحی بینی و فرایند بارداری، توصیه نمی‌شود. بهتر است بین این دو عمل چند ماه تا یک سال فاصله باشد.

از سوی دیگر گاهی نیاز خواهد بود که عمل‌هایی مانند بالا بردن نوک بینی، پس از عمل اصلی جراحی بینی انجام شود تا نتیجه نهایی را بهبود داد.

در چنین مواردی، اگر فرد باردار شده باشد، داروهای بی‌حسی یا بی‌هوشی ممکن است بر جنین در رحم مادر آسیب برساند. به همین دلیل بهتر است تا رسیدن به نتیجه نهایی عمل بینی صبر کرد و باردار نشد.

تاثیر بارداری بر بینی جراحی شده چیست؟

بدن خانم‌ها هنگام بارداری، تغییرات بسیاری از جمله: تجمع آب و دیگر تغییرات بیولوژیکی در بافت‌های بدن و صورت به وجود می آورد و همچنین در بینی فرد نیز تغییرات ظاهری یا ساختاری به ‌وجود خواهد آورد از جمله تورم بینی، ضخیم شدن مخاط و دیواره‌ی بینی، تراکم در بافت‌های بینی و حفره‌های سینوسی.

همه‌ی این موارد ممکن است برای بینی که به تازگی عمل جراحی شده و هنوز به حالت عادی خود بازنگشته است، مشکلاتی را ایجاد کند.

البته نتایج عمل بینی شما در دوران بارداری باقی خواهد ماند و تنها ورم بینی، مانع از دیدن آن می‌شود. برای مثال اندازه و فرم غضروف‌های بینی در دوران بارداری تغییر نمی‌کند. با این حال به وجود آمدن مشکلاتی مانند تنگی نفس می‌تواند دوران بارداری شما را آزار دهنده کند.

تاثیر رینوپلاستی بر بارداری

دوران نقاهت برای خانم های دارای نوزاد چگونه است؟

دوران نقاهت و بهبودی پس از عمل بینی، بسیار مهم و حساس است. اگر هنوز باردار نشده‌اید از آن پیشگیری کنید تا دوره نقاهت را سپری کنید چون بارداری روی هورمون های بدن تاثیر گذار است.

اگر هم جراحی بینی را در دوران شیردهی انجام می‌دهید، با پزشک خود مشورت کنید باید از قبل بدانید که نیاز به یک همراه دارید تا در نگهداری فرزندتان به شما کمک کند. همچنین یک سری نکات مهم نیز باید حتما رعایت شود تا نتایج عمل بینی با مشکل روبرو نشود.

این نکات به شرح زیر است:

  • پانسمان دو روز بعد از جراحی برداشته می‌شود و بخیه‌ها نیز ۷ تا ۱۰ روز بعد باید کشیده شود.
  • برای کاهش ورم و کبودی، می‌توان از کمپرس آب سرد و گرم استفاده کنید.
  • تغذیه مناسب را را رعایت کنید.

دوران نقاهت رینوپلاستی، بین یک تا دو هفته زمان نیاز دارد. بلند کردن بار سنگین، خم کردن سر و یا تحرک زیاد در نتیجه آزمایش تاثیر گذار است پس لازم است در نگهداری از کودک، شخص دیگری به شما کمک کند.

تا سه روز پس از جراحی نباید به حمام بروید بنابراین بهتر است سینه‌های خود را پیش از شیر دادن، جداگانه تمیز نمایید.

دو هفته تا یک ماه زمان نیاز است تا هم محل بخیه‌ها به خوبی جوش بخورد و هم مخاط و پوست بینی به غضروف‌ها بچسبد. در این مدت وقتی فرزند خود را در آغوش می‌گیرید، مراقب باشید بینی شما و چسب روی آن را لمس نکند.

بارداری و عمل بینی

بارداری چه تاثیری روی ورم بینی بعد از عمل دارد؟

تورم بدن و صورت در دوره بارداری امری طبیعی است و در طول دوره بارداری بینی که جراحی شده باشد نیز دچار ورم می شود.

ولی این ورم جای نگرانی ندارد، چرا که پس از سپری شدن دوره بارداری و بعد از زایمان با از بین رفتن ورم صورت و بدن، ورم بینی نیز رفع می شود و فرم بینی مانند قبل از بارداری می شود.

جراحی بینی در بارداری چگونه انجام می شود؟

یکی از آزمایش های قبل از جراحی بینی برای بانوان، آزمایش بارداری است تا جراح بینی مطمئن شود خانمی که متقاضی جراحی بینی است باردار نیست چرا که در اتاق عمل در حین جراحی بینی، به فرد داروهای بیهوشی تزریق می شود که این دارو ها آسیبی به رحم مادر نمی رساند ولی بر روی جنین تاثیرات منفی دارد و به همین انجام جراحی بینی برای بانوان باردار ممنوع است.

بنابراین بانوانی که باردار هستند بهتر است برای انجام جراحی بینی کمی صبور باشند.

 آیا بعد از عمل جراحی می توان به کودک شیر داد؟

در حین رینوپلاستی یا جراحی بینی فرد بیهوش می شود و تاثیر داروهای بیهوشی 8 تا 12 ساعت در بدن بیمار ماندگاری دارد پس مادر نباید به کودک خود تا چند ساعت شیر بدهد چرا که امکان دارد داروهای بیهوشی بر روی شیر مادر تاثیر بگذارد.

البته فراموش نکنید که در جلسه مشاوره به جراح بینی بگویید که نوزاد شیرخوار دارید. تا جراح داروهایی برایتان تجویز کند که در شیردهی تداخلی به وجود نیاورد.

شیردهی بعد ار رینوپلاستی

توصیه جراحان تاپ کلینیک

جراحی بینی برای بارداری محدودیتی ندارد و پس از انجام جراحی بینی، بانوان می توانند بدون بروز مشکلی باردار شوند و حتی می توانند سزارین داشته باشند. در اصل جراحی بینی بر روی نحوه زایمان نیز تاثیری ندارد.

در صورت داشتن هرگونه سوال با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد بارداری بعد از عمل زیبایی بینی (رینوپلاستی) صحبت کردیم و ابعاد مختلف این موضوع را مورد بررسی قرار دادیم. دانستیم که بارداری بعد از عمل زیبایی بینی امکان‌پذیر است و خطری مادر و جنین را تهدید نخواهد کرد.

شما می توانید جراحی بینی خودتان را به دست جراحان ما در تاپ کلینیک بسپارید و مطمئن باشید که بینی شما، به بهترین و جدید ترین شیوه جراحی خواهد شد.

در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد عمل بینی و تاثیر دارو های مختلف بر عمل بینی می توانید با مشاوران متخصص ما در حوزه عمل های زیبایی در مرکز مشاوره تاپ کلینیک تماس گرفته و سوالات و ابهامات خود را در این مورد حل کنید و از خدمات مشاوره رایگان ما بهرمند شوید.

09394216199

سوالات متداول رینوپلاستی و بارداری

آیا در دوران بارداری می توان رینوپلاستی انجام داد؟

خیر، چون از داروهای بیهوشی و بی حسی در اتاق عمل استفاده می شود که تاثیر منفی بر جنین می گذارد.

عمل بینی در دوران شیردهی چگونه است؟

اگر در دوران شیردهی هستید باید بعد از عمل تا 24 ساعت از شیردهی خودداری کنید.

آیا بعد از عمل بینی، بارداری خطرناک است؟

خیر، اگر فاصله لازم بین عمل بینی و بارداری وجود داشته باشد، هیچ خطری ندارد.

چه مدت پس از عمل بینی می توان باردار شد؟

زمان مناسب بارداری بعد از عمل بینی بین شش ماه الی یک سال است. اگر این دوران به‌صورت کامل سپری شده باشد و جراح بینی و دکتر بارداری این موضوع را تأیید کنند، خطر و مانعی برای بارداری نخواهد بود.

رینوپلاستیدکتر فرشاد مختاری نژادمشاهده نوشته ها

دکتر فرشاد مختاری نژاد

تخصص جراحی عمومی - دکترای حرفه‌ای پزشکی | محتوای فوق زیرنظر دکتر فرشاد مختاری نژاد متخصص جراحی عمومی و دکترای حرفه ای پزشکی با شماره نظام پزشکی: 109793 نگاشته شده است. درباره ما - فیس بوک - اینستاگرام.

1 دیدگاه

  • سلام وقت بخیر چند وقت بعد عمل بینی میشه باردار شد؟ممانعتش مربوط به جنین هست یا به مستحکم شدن بینی مربوطه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با دکتر: ۰۹۳۹۴۲۱۶۱۹۹