چرا بهتر است در عمل جراحی بینی ناشتا باشیم؟ – بهترین زمان ناشتا بودن در عمل رینوپلاستی

چرا بهتر است در عمل جراحی بینی ناشتا باشیم؟ - بهترین زمان ناشتا بودن در عمل رینوپلاستی

بینی، نقش مهم و تعیین کننده در ظاهر افراد داشته و بسیاری از جوانان امروزه برای داشتن صورتی زیباتر به سمت عمل بینی روی آورده‌‌اند.

فردی که قصد انجام جراحی بینی را دارد، باید فرایند خاصی را طی کند و یکی از مهم ‌ترین مراحلی که بیماران باید آن را قبل از انجام جراحی رعایت کنند، مسئله ناشتا بودن در رینوپلاستی است.

از شما دعوت می‌کنیم با تاپ کلینیک – مرکز تخصصی زیبایی در تهران همراه باشید تا ضمن آشنایی با جراحی رینوپلاستی به بررسی زمان ناشتا بودن در عمل رینوپلاستی بپردازیم.

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو وقت از تاپ کلینیک از طریق شماره زیر با ما در ارتباط باشید.

09394216199

رینوپلاستی یعنی چه؟

Rhinoplasty  از دو کلمه Rhino به معنی بینی و plasty به معنی زیباتر کردن یا اصلاح کردن گرفته شده است، در این جراحی استخوان داخل بینی، غضروف و دیواره های کناری بینی را صاف می کنند تا از گرفتگی بینی جلوگیری شود و تنفس راحتی داشته باشید، و همچنین به زیبایی فرد نیز افزوده میشود.

جراحی رینوپلاستی ترمیمی چیست؟

رینوپلاستی ترمیمی با هدف ترمیم و اصلاح بافت‌ها و بخش ‌های آسیب دیده بینی افراد صورت گرفته و جراح در این عمل به ترمیم و جایگزینی آن بافت‌ها می‌پردازد.

رینوپلاستی به روش بسته چگونه صورت می‌گیرد؟

در جراحی زیبایی رینوپلاستی به روش بسته، برش‌هایی از طریق سوراخ ‌های بینی ایجاد شده و معمولا بیشتر برای بیمارانی که به تغییرات مختصری نیاز دارند؛ انجام می گیرد.

اگر قصد تغییر وسیع بر روی صورت خود را دارید، نمی ‌توانید از این روش استفاده کنید؛ زیرا در این روش، پزشک قادر به تغییر آنچنانی بر روی بینی شما نیست.

رینوپلاستی به شیوه باز چگونه صورت می ‌گیرد؟

از متداول ترین روش ‌هایی که امروزه برای جراحی بینی به کار می رود، رینوپلاستی به شیوه باز است.

در این جراحی برش‌‌های کوچکی در قسمت زیر نوک بینی و بین دو سوراخ آن ایجاد می ‌شود. جراح دسترسی کاملی برای تغییر شکل دادن بینی و تراش استخوان اصلی آن دارد. رینوپلاستی باز نسبت به نوع بسته آن بیشتر مورد استقبال پزشکان و جراحان قرار گرفته است.

جراحی رینوپلاستی ترمیمی چیست؟

چه اقداماتی قبل از عمل جراحی بینی لازم است که بیمار انجام دهد؟

 • ناشتا بودن در رینوپلاستی

ناشتا بودن قبل از هشت ساعت مانده به عمل جراحی بینی بسیار مهم و ضروری بوده و ممکن است در صورت ناشتا نبودن، محتوای داخل معده شما به مجرای تنفسی بازگردد. اگرچه بعد از بیهوشی برای پایین آوردن این خطر برای بیمار لوله پلاستیکی داخل دهان قرار می دهند تا احتمال بروز این خطر را پایین بیاورند. بهترین راهکار برای بیمار، خوردن شام سبک ۸ ساعت قبل از انجام عمل رینوپلاستی است.

 • ترک کردن سیگار قبل از عمل رینوپلاستی

پس از ناشتا بودن در رینوپلاستی، یکی از اقدامات مهمی که بیمار قبل از انجام این جراحی باید آن را کنترل کند؛ نکشیدن سیگار است. حداقل دو هفته قبل از انجام عمل بینی سیگار را باید ترک کند؛ زیرا ممکن است در هنگام بیهوشی میزان اکسیژن خون پایین آمده و باعث بروز مشکلات تنفسی در حین انجام عمل برای بیمار شود.

قبل از انجام جراحی رینوپلاستی، بیمار به چه مراقبت های دارویی نیاز دارد؟

دو هفته قبل از انجام جراحی بینی، از مصرف مسکن‌هایی مانند بروفن و آسپرین خودداری کنید. زیرا مصرف این قرص‌ها باعث به وجود آمدن مشکلاتی در حین انجام جراحی و خونریزی بیش از حد بیمار می ‌شود.

قبل از انجام جراحی رینوپلاستی، بیمار به چه مراقبت های دارویی نیاز دارد؟

آزمایشات قبل از جراحی بینی

پزشک آزمایش های مهمی که مربوط به کنترل انعقاد خون بوده و به صورت کلی برای بررسی وضعیت سلامت بیمار می‌باشد را تجویز می کند. متقاضی موظف است قبل از جراحی تمام این آزمایشات را انجام دهد.

این آزمایشات بشرح زیر است:

 • آزمایش تشخیص باردار بودن در خانم‌ها
 • کنترل گلبول ‌های خون و مشکلات انعقادی
 • FBS میزان قند خون ناشتا و سایر آزمایشات مربوطه

ویژگی های بهترین جراح بینی

مهم ترین ویژگی ها بهترین جراح بینی عبارتند از:

 • بهترین پزشک باید مهارت و تخصص لازم برای اعمال تغییرات بینی را داشته باشد به طوری که بیمار از نتیجه حاصل شده راضی باشد.
 • بهترین پزشک به تناسب بینی با آناتومی صورت بیمار توجه کافی خواهد داشت.
 • اولویت بهترین پزشک بینی سلامت فرد خواهد بود و اصول و استاندارد های ایمنی را به منظور جلوگیری از بروز خطرات احتمالی حفظ خواهد کرد.
 • بهترین جراح باید تغییر فرم و شکل بینی را همراه با حفظ فرآیند تنفسی و ویژگی های صورت بیمار انجام دهد.
 • باید با صبر و حوصله به سلیقه و خواسته های بیمار توجه کند و به سوالات بیمار پاسخ کامل بدهد و تا فرد بتواند راجع به جراحی بینی خود تصمیم گیری نماید.
 • جراح بيني باید با تلفیق علم پزشکی و علم زیبایی شناختی نتیجه مطلوبی از انجام این جراحی حاصل کند.
 • بهترین جراح رینوپلاستی باید اعتماد بیمار را جلب کند، زیرا اعتماد به پزشک با رضایت بیمار رابطه ای مستقیم دارد.

بارداری قبل از انجام جراحی رینوپلاستی

از دیگر آزمایشاتی که بانوان موظف به انجام آن هستند، تست بارداری است. زیرا که جراحی رینوپلاستی در بارداری ممنوع بوده و مواد بیهوشی در عمل رینوپلاستی تاثیر بسزایی بر روی رشد جنین می ‌گذارد.

اقدامات مهم قبل از رینوپلاستی

پزشک برای اینکه از وضعیت دقیق بینی آگاه شود، انجام سی تی اسکن را برای بیمار الزامی می ‌کند؛ زیرا با توجه به سی تی اسکن، جراح می ‌تواند گرفتگی‌ها و میزان انحراف در بینی را تشخیص دهد.

مورد مهم بعدی که بیمار باید آن را انجام دهد، گرفتن نوار قلب است. با استفاده از نوار قلب میزان بی نظمی قلب و حملات قلبی که رخ می ‌دهد قابل تشخیص بوده و به وسیله سیگنال ‌های الکتریکی ریتم قلب کنترل می ‌گردد.

آخرین مورد عکسبرداری از قفسه سینه برای بررسی مشکلات مربوط به ریه‌ها و تنظیم وضعیت سلامت تنفسی در هنگام بیهوشی بیمار است.

اقدامات مهم قبل از رینوپلاستی

در صورت مبتلا شدن به سرماخوردگی، بیمار همچنان می ‌تواند عمل رینوپلاستی را انجام دهد؟

اگر قبل از انجام عمل رینوپلاستی به سرماخوردگی مبتلا شدید، شدیدا توصیه می‌‌شود که نوبت خود را به بعد از بهبودی کامل موکول کنید. زیرا ممکن است در این دوره بیماری باعث گرفتگی بینی و سینوس ‌ها شده و پس از جراحی فرآیند بهبودی شما با روند کندی پیش رود.

اقدامات مهم شب قبل از جراحی رینوپلاستی

ناشتا بودن در رینوپلاستی، یکی از نکات مهم قبل از انجام جراحی بینی است که طی ۶ الی ۸ ساعت قبل از رفتن بیمار به اتاق عمل باید رعایت شود.

بهتر است که بیمار شب قبل کارهای شخصی خود مثل استحمام کردن را انجام دهد؛ زیرا ممکن است تا چند روز امکان انجام کارهای شخصی مانند حمام رفتن برایش مهیا نباشد.

بعد از انجام عمل رینوپلاستی، بیمار به چه مراقبت ‌هایی نیاز دارد؟

قبل از انجام جراحی ناشتا بودن در رینوپلاستی باعث تسریع در روند عمل شده و بیمار حال بهتری بعد از ریکاوری خواهد داشت.

پس از انجام جراحی در صورت کبودی و ورم‌هایی مشاهده می ‌شود که معمولا می ‌توان با اقداماتی که پزشک به بیمار توصیه می ‌کند، از میزان این ورم ‌ها کاسته شده و پس از گذشت ۱۰ تا ۱۴ روز بعد از انجام جراحی بیمار به زندگی روزمره خود باز می ‌گردد.

بعد از انجام عمل رینوپلاستی، بیمار به چه مراقبت ‌هایی نیاز دارد؟

مهم ‌ترین اقداماتی که قبل و بعد از انجام جراحی بینی توسط بیمار باید رعایت شود

از مهم ‌ترین اقداماتی که قبل از انجام جراحی بینی باید رعایت شود، ناشتا بودن در رینوپلاستی است. ناشتا بودن از بروز خطراتی مثل برگشتن غذا به داخل مجاری تنفسی فرد جلوگیری کرده و خطر خفگی بیمار در حین عمل را کاهش می دهد.

پس از انجام جراحی بینی، باید تمام نکات مربوطه را که پزشک توصیه می ‌کند رعایت کرد تا بیمار دچار خونریزی بیشتر نشود. یکی از این موارد گذاشتن یخ بر روی صورت و پرهیز از کارهای سنگین است.

معمولا رینوپلاستی به دو صورت باز و بسته توسط جراح انجام گرفته و اگر بیمار قصد تغییرات وسیعی بر روی صورت خود را دارد، رینوپلاستی باز را باید انتخاب کند.

از اقدامات مهم دیگری که باید به آن اشاره کرد، ترک سیگار دو هفته قبل از انجام جراحی بینی توسط بیمار است. زیرا کشیدن سیگار باعث ایجاد مشکلات تنفسی در حین جراحی برای بیمار شده و سطح اکسیژن خون او را پایین می‌ آورد.

رعایت تمامی نکات گفته شده به تسریع بهبود روند دوران نقاهت بیمار بعد از انجام عمل جراحی کمک می ‌کند.

نتیجه گیری

در این مقاله تلاش کردیم تا اطلاعات مربوط به اهمیت موضوع ناشتا بودن در عمل رینوپلاستی و بهترین زمان اقدام برای آن را در اختیار شما قرار دهیم. شما می توانید جراحی بینی خودتان را به دست جراحان ما در تاپ کلینیک بسپارید و مطمئن باشید که بینی شما به بهترین و جدیدترین شیوه جراحی خواهد شد. چنانچه در این زمینه سوالی دارید، می توانید با مشاوران ما در تاپ کلینیک – مرکز تخصصی جراحی‌های زیبایی در تهران تماس بگیرید تا شما را راهنمایی نمایند.

09394216199

سوالات متداول

آیا تست بارداری نیز از آزمایشات قبل از جراحی بینی می باشد؟

بله؛ از آزمایشاتی که بانوان موظف به انجام آن هستند، تست بارداری است. زیرا که جراحی رینوپلاستی در بارداری ممنوع بوده و مواد بیهوشی در عمل رینوپلاستی تاثیر بسزایی بر روی رشد جنین می ‌گذارد.

اقدامات مهم قبل از انجام عمل جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی چیست؟

ناشتا بودن و ترک سیگار، از موارد مورد توجه قبل از انجام جراحی بینی می باشد که علت آنها را در مقاله فوق بطور کامل توضیح داده ایم.

رینوپلاستیدکتر فرشاد مختاری نژادمشاهده نوشته ها

دکتر فرشاد مختاری نژاد

تخصص جراحی عمومی - دکترای حرفه‌ای پزشکی | محتوای فوق زیرنظر دکتر فرشاد مختاری نژاد متخصص جراحی عمومی و دکترای حرفه ای پزشکی با شماره نظام پزشکی: 109793 نگاشته شده است. درباره ما - فیس بوک - اینستاگرام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با دکتر: ۰۹۳۹۴۲۱۶۱۹۹