رینوپلاستی بینی های غضروفی

رینوپلاستی در تعریف ساده، به انجام عمل جراحی به منظور تغییر ساختار بینی گفته شده و این تغییر عموما با هدف زیبایی و بهبود عملکرد بینی انجام می گیرد. امروزه برای رفع انحراف و پولیپ بینی های غضروفی از رینوپلاستی استفاده شده و این عمل هم به روش جراحی و هم به روش غیر جراحی امکان پذیر است.

رینوپلاستی بینی های غضروفی به دلیل  استخوان محکم و پوست نازکی که دارند عموما به روش جراحی انجام می گیرد.

در این مقاله قصد داریم با رینوپلاستی بینی های غضروفی، روش های انجام آن و هزینه این نوع جراحی آشنا شویم، در ادامه با ما همراه باشید.

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو وقت از تاپ کلینیک از طریق شماره زیر با ما در ارتباط باشید.

09394216199

هدف از رینوپلاستی

رینوپلاستی در واقع نوعی عمل زیبایی بوده که بیشتر به منظور ایجاد تغییرات جزئی با هدف بهبود ظاهر و عملکرد بینی انجام می شود.

جراحی رینوپلاستی عموما  شامل مراحلی چون:

صاف کردن غضروف، صاف کردن دیواره‌ های کناری و همچنین اصلاح استخوان تقسیم کننده (تیغه) بینی جهت رفع گرفتگی می شود.

هدف از رینوپلاستی

تفاوت رینوپلاستی با عمل بینی

رینوپلاستی نوعی عمل زیبایی محسوب می شود که معمولا به منظور رفع مشکلات و انحرافات جزئی در اثر شکستگی، ضرب دیدگی و… با هدف اصلاح و زیبایی انجام میگیرد.

اما عمل بینی یک اصطلاح کلی شامل تمامی جراحی های زیبایی، اصلاحی و … بوده و علاوه بر بحث زیبایی در بسیاری از موارد دیگر نیز بکار می رود.

رینوپلاستی بینی غضروفی

همانطور که اشاره شد به بینی هایی که پوست نازک و استخوان و غضروف های محکمی داشته باشند، بینی غضروفی گفته می شود. ساختار بینی های غضروفی به‌ گونه‌ ای است که به سبب پوست نازک و بدون بافت، انحرافات جزئی غضروف روی آنها به سادگی قابل مشاهده است.

برخلاف روش های قدیمی که تخریبی بود و باعث به داخل فرورفتگی پره های بینی میشد، در روش رینوپلاستی بینی غضروفی به دلیل ایجاد تغییرات جزئی در ساختار غضروف،  احتمال بروز عارضه های تنفسی برای بیمار بسیار کم است.

رینوپلاستی بینی های غضروفی عموما به دو روش انجام میگیرد:

 • رینوپلاستی بینی های غضروفی بهروش غیر جراحی

روش غیر جراحی که به آن لیفت بینی نیز گفته می شود، پزشک به کمک تزریق نخ های لیف اقدام به برطرف سازی ، افتادگی نوک بینی می کند.

 • رینو پلاستی بینی های غضروفی به روش جراحی

روش جراحی نیاز به بیهوشی و بستری شدن فرد داشته و پزشک با کنار زدن پوست بینی، اقدام به اصلاح و شکل دادن غضروف بینی برای ایجاد ظاهری زیبا و متعادل می کند.

چه زمانی رینوپلاستی با روش غیر جراحی روی بیمار انجام میگیرد؟

رینوپلاستی بینی غضروفی با روش رینوپلاستی بدون جراحی زمانی روی فرد انجام میگیرد که فرد بخواهد تغییرات جزئی روی بینی خود انجام دهد. تغییراتی مانند بالا رفتن نوک بینی یا از بین بردن انحراف و قوس جزئی.

اما در مواردی که فرد بخواهد تغییرات اساسی مانند کوچک شدن بینی، تغییر حالت، بهبود مسیر تنفس و … روی بینی انجام گیرد از رینوپلاستی به روش جراحی استفاده میشود.

چه زمانی رینوپلاستی با روش غیر جراحی روی بیمار انجام میگیرد؟

مراحل رینوپلاستی بینی غضروفی به روش جراحی

 • بیهوشی

پزشک با تزریق آرام بخش هایی در ورید بیمار بیهوشی عمومی را انجام می دهد.

 • برش

بافت کلوملا نوار باریکی است که دو پره بینی را از هم جدا می‌ کند. از طریق ایجاد برش روی این نوار‌، پوستی که روی استخوان بینی و غضروف‌ ها قرار گرفته به آرامی برداشته شده و به پزشک امکان دسترسی برای تغییر شکل ساختار بینی را می‌ دهد.

 • تغییر شکل و ساختار بینی

پزشک در این مرحله به صاف کردن و رفع انحراف غضروف بینی پرداخته و در بیشتر موارد، از غضروف دیواره بینی (سپتوم) برای این منظور استفاده میکند.

 • ترمیم کجی سپتوم

در این مرحله اگر غضروف دیواره بینی یا سپتوم کج باشد، پزشک انحراف آن را برطرف نموده و برآمدگی آن در داخل بینی را کاهش می دهد.

 • پانسمان و آتل بندی

در انتها پزشک به منظور حمایت از ساختار جدید بینی و التیام بافت های آسیب دیده آن، برای چند روز آتل و گاز پانسمان در داخل بینی قرار می دهد.

تفاوت رینوپلاستی باز و بسته

در رینوپلاستی پزشک برای برای دسترسی به غضروف زیر پوست بینی، عموما از دو روش استفاده میکند:

 1. در روش اول، یک برش ظریف بین سوراخ های بینی ایجاد شده و پوست بینی از روی بافت آن بلند می شود، که به آن رینوپلاستی باز گفته می شود.
 2. در روش دوم که به آن رینوپلاستی بسته گفته می شود، برش‌ ها داخل بینی زده شده و سپس پوست از غضروف جدا میگردد.

مشکلات تنفسی بعد از رینوپلاستی بینی غضروفی

در رینوپلاستی بینی غضروفی، میزان بسیار کمی از غضروف دستخوش تغییر قرار گرفته و برخلاف روش های قدیمی که به نوعی میتوان گفت تخریبی بود و پره های بینی به داخل فرو می رفت، در روش رینوپلاستی به دلیل ایجاد تغییرات بسیار جزئی در ساختار غضروف، کمتر شاهد بروز عارضه های تنفسی برای بیمار هستیم.

لازم به ذکر است در صورتی که بیمار به موضوع تنفس خود حساس می باشد، این نکته را باید مد نظر قرار دهد که نوک بینی او نباید بسیار باریک باشد، چرا که در ان صورت فضای تنفس برای او تنگ تر خواهد شد.

در حالت کلی هم اکنون احتمال بروز مشکل تنفسی با  عمل رینوپلاستی به میزان چشم گیری کاهش یافته است.

مشکلات تنفسی بعد از رینوپلاستی بینی غضروفی

هزینه جراحی بینی های غضروفی چقدر است؟

هزینه جراحی بینی مسئله بسیار مهمی است که بیمار قبل از اقدام به جراحی باید آن را در نظر بگیرد، زیرا در تصمیم گیری بیمار نقش اساسی را دارد.

توجه داشته باشید که بالا بودن هزینه جراحی بینی یک جراح، به معنای حرفه‌ای بودن او در جراحی بینی نیست، به عنوان مثال شاید دستمزد بهترین جراح بینی در تهران و یا بهترین جراح بینی در تبریز یا شیراز با دستمزد یک جراح تازه کار برابر باشد. بنابراین باید در کنار توجه به قیمت جراحی بینی، موارد دیگری را هم در انتخاب جراح در نظر گرفت، مواردی مانند:

 • تخصص و سابقه جراح
 • رفتار و گفتار پزشک با بیمار
 • تعداد عمل‌های موفق

با توجه به اینکه هزینه این جراحی بسته به شرایط هر فرد متفاوت است نمیتوان هزینه دقیق برای جراحی بینی های غضروفی بیان کرد، با این حال میتوان گفت به طور میانگین هزینه عمل بینی در سال ۱۴۰۲ از ۱5 تا ۶۰ میلیون تومان متغییر است.

شما میتوانید برای آگاهی دقیق از هزینه این جراحی با مراجعه حضوری به تاپ کلینیک  از میزان مشکل بینی خود مطمئن شده و از مشاوره های رایگان ما بهرمند شوید و در نهایت با توجه به شرایط خود از هزینه انجام این جراحی به طور دقیق آگاه شوید.

مراقبت های بعد از جراحی رینوپلاستی بینی غضروفی

 • مصرف داروهای کاهش درد و تورم
 • کاهش مصرف نمک و ادویه جات تند بعد از رینوپلاستی به منظور کاهش تورم بافت های بینی
 • توجه به حالت خواب مناسب و عدم برخورد بینی با بالش در زمان های استراحت
 • اجتناب از عطسه با دهان بسته تا دو هفته بعد رینوپلاستی
 • مصرف غذاهای آبکی و عدم نیاز به جویدن
 • استفاده از مسواک نرم در زمان مسواک زدن
 • اجتناب از زدن عینک تا یک ماه بعد از جراحی رینوپلاستی
 • اجتناب از مصرف سیگار، قلیان و مشروبات الکلی تا دو هفته بعد از جراحی رینوپلاستی

سخن آخر

رینوپلاستی به عمل زیبایی گفته می شود که طی آن جراح با استفاده از تکنیک‌ های جراحی اقدام به تغییر ظاهر، اصلاح و زیباسازی بینی با انجام یک سری تغییرات جزئی میکند. رینوپلاستی بینی های غضروفی عموما به منظور اصلاح قوس و انحرافات، به دو روش جراحی و غیر جراحی انجام میگیرد.

در روش غیر جراحی پزشک به کمک تزریق نخ های لیف اقدام به برطرف سازی انحرافات و افتادگی نوک بینی کرده و در روش جراحی پزشک پس از ایجاد بیهوشی با برداشتن پوست بینی، غضروف ها و استخوان ها را در جهت ایجاد ظاهری متعادل و زیبا تغییر شکل می دهد. شما می توانید با خیال راحت به مجموعه ما در تاپ کلینیک اعتماد کنید و مطمئن باشید که جراحی شما در بهترین شرایط صورت خواهد گرفت و نگرانی از این بابت نداشته باشید. همچنین در صورت داشتن هر گونه سوال در این زمینه میتوانید از طریق شماره زیر با کارشناسان ما تماس گرفته و از خدمات مشاوره رایگان ما بهرمند شوید.

09394216199

سوالات متداول

رینوپلاستی بینی های غضروفی به چند روش انجام میگیرد؟

رینوپلاستی بینی های غضروفی عموما به منظور اصلاح قوس و انحرافات جزئی به دو روش جراحی و غیر جراحی انجام میگیرد.

در رینوپلاستی غیر جراحی، پزشک به چه صورت اقدام به اصلاح انحرافات بینی میکند؟

در روش غیر جراحی پزشک به کمک تزریق نخ های لیف اقدام به برطرف سازی انحرافات و افتادگی نوک بینی می کند.

تفاوت رینوپلاستی با عمل بینی در چه مورادی است؟
رینوپلاستی یک عمل جراحی زیبایی بوده و دامنه وسیعی از اصلاحات و عملیات مختلف را در بر نمیگیرد اما عمل بینی اصطلاح کلی است که به کلیه عملیات مورد نیاز روی بینی اعم از زیبایی، اصلاحی و… گفته می شود.

رینوپلاستیدکتر فرشاد مختاری نژادمشاهده نوشته ها

دکتر فرشاد مختاری نژاد

تخصص جراحی عمومی - دکترای حرفه‌ای پزشکی | محتوای فوق زیرنظر دکتر فرشاد مختاری نژاد متخصص جراحی عمومی و دکترای حرفه ای پزشکی با شماره نظام پزشکی: 109793 نگاشته شده است. درباره ما - فیس بوک - اینستاگرام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *