ژنیکوماستی کاذب چیست و چه علائمی دارد؟ + نحوه درمان آن

ژنیکوماستی کاذب چیست و چه علائمی دارد؟ + نحوه درمان آن

به جمع شدن غیرعادی توده چربی در سینه مردان به طوری که بافت‌ درون غدد سینه آن ها بزرگ و زنانه به نظر برسد اصطلاحا ژنیکوماستی کاذب گفته می شود. ژنیکوماستی کاذب ممکن است در هر دو سینه انسان دیده شود و یا اینکه فقط در یک سمت سینه ایجاد شود.

البته این عارضه دارای توده سفت چربی و بافت سفت نبوده و نیازی به نگرانی نخواهد بود. چرا که با مصرف دارو از بین می رود. در این مقاله قصد داریم تا شما را با بیماری ژنیکوماستی کاذب بیشتر آشنا کنیم. لطفا با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو وقت از تاپ کلینیک از طریق شماره زیر با ما در ارتباط باشید.

09394216199

ژنیکوماستی چیست؟

ژنیکوماستی یا (بزرگی سینه های مردانه) هنگامی بافت سینه آقایان رشد بیش از اندازه ای داشته باشد، به وجود می آید. که در اثر این  عارضه، ظاهر سینه های مردان از حالت عادی بزرگتر میشود و حالت سینه زنانه به خود میگیرد.

ژنیکوماستی معمولا در اثر اختلالات هورمون های زنانه و مردانه در بدن و یا افزایش بیش از حد وزن به وجود آید.

منظور از ژنیکوماستی کاذب چیست؟

همانطور که اشاره کردیم ژنیکوماستی در اثر تغییرات هورمونی در بدن مردان به وجود می آید؛ با این حال، گاهی اوقات علت بزرگ شدن سینه های مردان مربوط به تغییرات هورمونی نیست، بلکه به دلیل چاقی بیش از حد آنها میباشد، که بزرگ شدن سینه ها به علت افزایش حجم چربی در ناحیه قفسه سینه را ژنیکوماستی کاذب می گویند.

پزشکان زیبایی معتقدند در تعداد کمی از مردان رخ داده و عموما مربوط به سنین بالای سی و چهل سال می شود. نکته مثبت ژنیکوماستی کاذب خوش خیم بودن آن است. به این شکل که در حالت به بدن فرد آسیب خاصی نمی رساند.

این عارضه بیشتر به جهت روانی  فرد را درگیر نموده و ممکن است فرد در مقطعی دچار کاهش اعتماد به نفس و سرخوردگی در ارتباط با دیگران شود. ژنیکوماستی می‌ تواند یک یا هر دو سینه را تحت تأثیر قرار داده و باعث برجستگی غیرعادی آنها شود.

منظور از ژنیکوماستی کاذب چیست؟

 ژنیکوماستی کاذب چه علائمی دارد؟

 • شل و آویزان شدن پستان آقایان
 • افزایش حساسیت نوک سینه و اطراف آن
 • برجستگی غیرطبیعی نوک سینه در مردان
 • احساس درد در نوک سینه و اطراف آن

دلایل بروز ژنیکوماستی در دوران نوجوانی

ژنیکوماستی در سنین کم  عموما به دلیل تغییرات هورمونی در بدن بروز پیدا میکند. این نوع از بزرگ‌ شدگی پستان در نوجوانان پسر معمولا به مرور زمان خود به‌ خود بر طرف می شود. مطالعات صورت گرفته پیرامون ژنیکوماستی در پسران نوجوان، میزان شیوع متفاوتی را بیان کرده‌ اند.

مطالعات مختلف میزان شیوع آن را بین 4% تا 69% در جوامع مختلف گزارش کرده‌اند. این اختلاف زیاد احتمالا ناشی از اختلاف در تعریف اندازه پستان طبیعی و گستره سنی نوجوانان مورد مطالعه می‌باشد.

برای درمان ژنیکوماستی طبیعی عموما نیازی به عمل جراحی نبوده و در بیشتر موارد  طی شش ماه الی دو سال این عارضه خود به خود بهبود یافته و چربی تجمع شده در سینه افراد تخلیه می شود.

اما برای در مان ژنیکوماستی کاذب بسته به شرایط بیمار عموما از روش جراحی باید استفاده کرد. چرا که در این حالت حجم توده چربی سینه متفاوت بوده و مدت زمان بیشتری فرد را درگیر خواهد کرد. البته این مورد نیازمند تشخیص پزشک است.

دلایل بروز ژنیکوماستی در دوران نوجوانی

راه های تشخیص ژنیکوماستی کاذب

 • آزمایش ادرار
 • ماموگرافی
 • آزمایش خون
 • MRI
 • سی تی اسکن
 • سونوگرافی
 • نمونه برداری

روش های درمان ژنیکوماستی کاذب

روش ها و تکنیک های مختلفی برای درمان ژنیکوماستی کاذب وجود دارند که در ادامه به بررسی هر ککدام از آنها میپردازیم:

راه های تشخیص ژنیکوماستی کاذب

 1. درمان ژنیکوماستی کاذب با روش لیپوساکشن

لیپوساکشن به عنوان یکی از روش های قدیمی تخلیه چربی از بافت سینه مردان شناخته می شود. زمانی که پزشک تشخیص دهد فرد با انجام حرکات ورزشی موفق به تخلیه چربی های سینه خود نخواهد شد، بسته به شرایط سنی میتواند استفاده از جراحی لیپوساکشن را به او توصیه نماید.

در این روش یک برش کوچک در نوک سینه یا زیر بغل ایجاد می‌ شود و سپس کانوله وارد موضع می‌ شود و چربی اضافی را تخریب و خارج می‌ کند. لازم به ذکر است اخیرا روش‌ های جدیدی که تلفیقی از لیپوساکشن و لیزر درمانی است نیز برای این موارد به کار برده می شوند.

2. درمان ژنیکوماستی کاذب با ورزش

درمان ژنیکوماستی کاذب با استفاده از ورزش برای افرادی که میلی به عمل جراحی نداشته و یا به جهت افزایش سن از عوارض آن اجتناب میکنند، بیشتر توصیه می شود.

در این روش پزشک با تدوین یک برنامه غذایی مناسب، یک سری برنامه های تمرینی برای فرد معین میکند که این حرکات می بایست طی یک دوره حدودا سه ماهه به طور منظم انجام شوند. این حرکات با تقویت عضلات سینه به بهبود شکل غیرعادی سینه ها کمک می کند.

3. درمان ژنیکوماستی کاذب با تغذیه سالم

تعذیه و رژیم غذایی مناسب بیشتر به عنوان کاتالیزوری برای دوره نقاهت پس از ژنیکوماستی بیماران محسوب شده و عموما به عنوان راه حل دائمی عارضه ژنیکوماستی محسوب نمی شود، چرا که تغذیه به جابجایی غدد ایجاد شده کمکی نمیکند.

       4. درمان ژنیکوماستی کاذب به روش جراحی

چنانچه تجمع چربی و میزان بزرگ بودن بافت سینه در حدی باشد، که فرد از حضور در اجتماع خجالت بکشد، از درمان جراحی استفاده می شود. در این روش پزشک با ایجاد برش هایی هلالی شکل اقدام بع تخلیه غذه های چربی از بافت سینه می نماید.

دوره نقاهت این جراحی بسته به میزان چربی تخلیه شده و متفاوت بوده و عموما تا یک ماه به طول می انجامد.

منظور از ژنیکوماستی کاذب چیست؟

سخن آخر

یکی از بیماری هایی که ممکن است پسران به ویژه بعد از سنین سی و چهل دچار آن شوند، ژنیوکوماستی کاذب نام دارد. این عارضه باعث زنانه و بزرگ جلوه کردن سینه آنها شده و عموما به سلامتی فرد آسیبی وارد نمی کند.

پزشکان معتقدند علت این عارضه، ترشح غیرطبیعی هورمون‌ های استروژن و تستوسترون در سنین نوجوانی است. روش های مختلفی برای درمان ژنیکوماستی کاذب وجود دارد که در مقاله فوق به چند مورد از آن ها اختصارا اشاره کردیم.

چنانچه سوال و یا دغدغه ای در رابطه با این بحث داشته باشید، لطفا با کارشناسان مرکز زیبایی تاپ کلینیک در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید و یا از طریق شماره زیر با ما در ارتباط باشید.

09394216199

سوالات متداول

منظور از ژنیکوماستی کاذب چیست؟

به شکل گیری توده چربی در سینه مردان که باعث می شود بافت‌ درون غدد سینه آن ها بزرگ و زنانه به نظر برسد، ژنیکوماستی کاذب گفته می شود.

چگونه میتوان ژنیکوماستی کاذب را تشخیص داد؟

روش های مختلفی برای این منظور وجود دارد که از این جمله میتوان به آزمایش خون، آزمایش ادرار، ماموگرافی، MRI، سی تی اسکن، سونوگرافی و نمونه برداری اشاره کرد.

آیا درمان ژنیکوماستی کاذب با استفاده از رژیم غذایی مناسب واقعیت دارد؟

این روش تاثیر زیادی در دفع چربی های اضافی سینه داشته و با تشخیص پزشک باید همراه با رژیم غذایی مناسب استفاده شود.

ژنیکوماستیدکتر فرشاد مختاری نژادمشاهده نوشته ها

دکتر فرشاد مختاری نژاد

تخصص جراحی عمومی - دکترای حرفه‌ای پزشکی | محتوای فوق زیرنظر دکتر فرشاد مختاری نژاد متخصص جراحی عمومی و دکترای حرفه ای پزشکی با شماره نظام پزشکی: 109793 نگاشته شده است. درباره ما - فیس بوک - اینستاگرام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با دکتر: ۰۹۳۹۴۲۱۶۱۹۹